Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » 1. Egy kisebb és egy nagyobb...

1. Egy kisebb és egy nagyobb felezési idejű radioaktív izotópból álló anyagminta ugyanannyi atommagot tartalmaz. Melyiknek nagyobb azt aktivitása? 2. Hol hasznosíthatók a hosszú felezési idejű radioaktív izotópok?

Figyelt kérdés
Hát én nekem a fizika az kínai, szóval légyszi segítsetek, ha vmelyikre tudjátok a választ csak a szám mellé írjátok a kérdésre. Nagyon megköszönném! :)
2011. máj. 17. 20:57
 1/4 anonim ***** válasza:

1. A kisebb felezési idejű izotóp aktivitása a nagyobb.


Magyarázat:

mesélős: az aktivitás az időegység alatt elbomló magok száma. A nagyobb felezési idejű lassabban bomlik el, mint a kisebb, így ugyanannyi darab atom esetén nyilván "lassabban" bomlik.


nem-mesélős: az aktivitás az anyagmennyiség idő szerinti deriváltja, ez az exponenciális bomlástörvény szerint a bomlási állandó és az anyagmennyiség szorzata. Mivel a bomlási állandó fordítottan arányos a felezési idővel és az anyagmennyiség azonos, nagyobb felezési időhöz kisebb aktivitás tartozik.


2.Nem tudom konkrétan mire gondolnak, de mondok néhány példát, ha ilyesmire gondoltak akkor ez alapján utána tudsz olvasni.


füstérzékelő: itt alfa-sugárforrás használnak


laboratóriumi neutronforrás: itt általában szintén alfa-sugárzó anyaggal sugároznak be különböző anyagokat


szintmérés, sűrűségmérés: gamma-sugárzó izotópok abszorpciója alapján

2011. máj. 17. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Jajj nagyon szépen köszönöm :)
2011. máj. 17. 22:10
 3/4 anonim ***** válasza:
Kormeghatározásnál is ilyen izotópokat használnak (azt hiszem a C14 jelűt (szént 14 tömegszámú izotópja).
2011. máj. 18. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
köszii :)
2011. máj. 18. 15:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!