Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ki hiszi el ezt az ősrobbanáso...

Ki hiszi el ezt az ősrobbanásos mesét?

Figyelt kérdés
meg hogy kiszámolja bárki is a világegyetem tömegét?belegondolt már ebbe valaki?meg hiányzik egy kis tömeg aztán kitalálok hozzá egy kis sötétanyagot,hogy meglegyen az egyenlőség az egyenletemen? és hova teszik azt a tudósok,hogy amikor kicserélték az űrtávcső elektronikáját és újrainditották olyan felbontást kaptak a megelőzőkhöz képest mintha egy sötét szobában felkapcsolják a villanyt?
2009. márc. 13. 13:21
1 2 3 4
 21/31 A kérdező kommentje:
na ez egy értelmes hozzászólás!
2009. márc. 14. 10:21
 22/31 anonim válasza:
100%

A világegyetem tömegét nem egzaktul kiszámolták, hogy 42,137 kg, hanem a mostani kozmológiai ismereteinkből megadható egy tömegintervallum amibe az univerzum található összes tömeg kell essen.


Picit belemegyek hogyan: Eistein féle gravitációs elmélet (más néven általános relativitás) a mai tudományban az egyik legpontosabban bizonyított az összes létező elmélet közül (pl gravitációs lencse effektus, amit már Eddington is mért 1917-ben).

Ez az elmélet azt jósolja hogy milyen gravitációs teret hoz létre egy adott tömeg.

Tekintsük ki közben egy picit, az asztrofizikára. Ennek többek közt az is a terméke (mint mérési eredmény), hogy meghatározták rengeteg galaxis távolodási sebességét, és ezek eloszlását. A sebességből következtethető hogy kell viselkedniük, és ez mérhető is, ebből azt tapasztalták, hogy az univerzum tágul. Az Einstein egyenleteivel összekombinálva a két információt, megjósolható hogy kellett lennie egy pontnak (megfordítva az időt, és ezzel a távolodást egyre közelebb kerülnek), amikor egy pontban volt mindez a tömeg és energia, egy szingularitásban.


Valamint látható ebből, hogy 3 kimenetel lehetséges. Az univerzum a végtelenségig tágul, mert nincs elég tömeg benne ami összehúzza majdan, vagy pont egyensúlyban lesz (ez instabil egyensúly) azaz a tágulás egy állandó sebességre áll be, illetve kevés tömeg esetén egyre gyorsabban kell tágulnia. Nyilvánvaló hogy itt a tömeg esetén az univerzum össztömege a releváns (olyan ez mint ha a Földről, aminek adott a tömege ki akarnál lőni egy rakétát. Ha nem kap elegendő energiát visszaesik a földre, ha pont eleget kap épp geostacionárius pályára áll, de ha ott egy kis változás történik vele, letér már róla, ezért instabil. Vagy akkora energiát adsz neki, hogy elhagyja a Földet). Hasonlóan az előzőhöz ha ismered pontosan mekkora energiát adsz a rakétádnak, következtetni tudsz a Föld össztömegére (abból hogy viselkedik a rakétád). Ilyesmit csinálnak mikor azt mondják kiszámolták az össztömegét az univerzumnak, azaz a tágulás dinamikájából megmondják hogy ahhoz hogy pont ilyen adatokat mérjünk (amely mérések borzasztó pontosak) ennyi meg ennyi tömegnek kell léteznie az univerzumban. Persze mint mondtam ez nagyságrendi becslés, azaz ha finomodik a mérés technikája 42,137 kg össztömeg helyett kiderülhet, hogy valójában 42,140 kg van az univerzumban. De ahány nagyságrendig mérni tudunk, addig a nagyságrendig pontos a becslése ennek a tömegnek, és ez már az új mérésekkel sem változik, maximum a mostani becslést pontosíthatják tovább.


Remélem érthető volt valamennyire ;-)

2009. márc. 14. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/31 anonim ***** válasza:
94%

Hogy lehet vki ennyire materialista? ki nem hiszi el? te? Azt elhiszed, hogy a föld gömbölyű? Kiszámoltad vagy láttad? vagy veled is csak elhitették?

Amit az ember az iskolában tanul, és hihetőnek, tudományosan igazoltnak tűnik,(és vszínűleg az is), azt elhiszi. Ennyi erővel abban sem vagyok biztos, hogy Európán túl van élet, és nem csak mesék szólnak Amerikáról meg Afrikáról...


Ennyire azért gondolom nem durva a helyzet, de ugyanez van pl. az evolucioval is. Senki sem látta, de sokan hisznek benne. Az ősrobbanás ki van számolva. Egyébként az ősrobbanás lehet Isten eszköze is a teremtésre. Pl. Mózeséknél amikor zsidókáim átmentek a tengeren, lehet, hogy Isten nyitotta szét a vizet, DE! bebizonyították, hogy nemmessze onnan vulkán robbant a víz alatt. Isten nem csak úgy tud beleavatkozni a világba, hogy az természetfeletti, csodás dologgal menjen.


Másik: neked az változtat a világodon, hogy hogy keletkezett? Ha boldogabb vagy ugy, hogy szerinted Isten szó szerint 6 nap alatt teremtette a világot, hidd azt, vagy higgy amit jónak látsz. Mindenkinek magánügye mit hisz. Ha pl. Diogenész-szel értesz egyet, miszerint nem is létezik körülötted a világ, hanem ez körülötted mind az elméd és a képzeleted érzéki csalódása, tedd. Vagy nyugodtan nézd meg a Mátrix trilógiát, ha még nem tetted, az is egy világkép. Mind lehetséges, egyik sem 100 %-kal bizonyított. Lehet, hogy a Föld is csak 20000 éve keletkezett, a többi számítás meg hibás, meg az is lehet, hogy mindig is volt, a többi bolygóval és csillaggal együtt.


A sötét anyagokkal is ez a helyzet: először fehér törpe, aztán neutroncsillag, aztán fekete lyuk. Ha az égitestek keringenek, van vmi, ami körül azt teszik. Jobbat nem találtak, hát neutrontömeget tettek középre, ami elnyeli még a fényt is.

2009. márc. 14. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/31 anonim ***** válasza:
30%
Istent ki teremtette? ez is egy hülye kérdés volt, ugyanis ha nem tudtad volna, Ő mindig volt. Végtelen idővel ezelőtt is.
2009. márc. 14. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/31 anonim válasza:
74%
Én.
2009. márc. 15. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/31 anonim válasza:
93%
bocsi de a föld nem gömbölyű,nemlapos,nemkocka hanem geoid;)
2009. márc. 15. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/31 anonim válasza:
19%

Én nem hiszem el, mert nincs bizonyítva, sőt, valószerűtlen.(Erről sok tudós írt könyvetpld M.Behe)

Ez egy áltudományos feltevés, ami ugyanúgy hit kérdése, mint az Istenhit.De józan ésszel is sokkal valószínűbb a tudatos,intelligens tervezés.Én utánajártam,egyetemen is, tehát nem a levegőbe beszélek.Az evolúció pedig lassan bizonyítottan hülyeség.

2009. márc. 17. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/31 anonim ***** válasza:
100%

Amikor megkérdeztem a bátyámat, hogy ő hisz-e az ősrobbanás elméletében, kérdéssel felelt a kérdésemre: "Mért te hiszel a gravitációban?"

:)

2009. márc. 22. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/31 anonim válasza:
87%

nem tudom most igazából mire is szeretnél kilyukadni a kérdéseddel...

1, ha nagyon hívő vagy és szted isten a megoldás mindenre akkor kérd meg a fizikusokat hogy gyorsba dobjanak össze egy időgépet és válts jegyet a sötét középkorba ahol annyira felvilágosultak voltak az egyház képviselői hogy a föld volt a naprendszer (univerzum) közepe, ez nem olyan nagy dolog és akármikor bebizonyítják neked hogy ez jó nagy hülyeség...

2, amennyiben pusztán kíváncsiságból kérdezted (nem igazán tudtam eldönteni), ősrobbanás az valószínű hogy volt, bár én sem igazán tudom elhinni, hogy minden egy nagyjából gombostűfejnyi térfogattal rendelkező közel végtelen sűrűségű valamiből jött létre, de a fizikában és a természetben is van példa extrém esetekre, gondoljunk bele pl azokra a baktériumokra amik az dúsított urán fűtőelemeken élnek , de ha már fizika akkor a világegyetem tömegét hozzávetőlegesen számolták ki máshogy körülményes lenne mert nem tudtak még megfelelő méretű mérleget gyártani hozzá (kalkuláltak az atomsúlyal, meg amivel lehetett, sötét anyag az egy valószínű feltételezés, mert valaminek kell lennie ott, és akkor ugyanis kölcsönhatásban áll a környezetével (isten ugye megintcsak nem lehet mert ha ő mindenhol ott van akkor miért csak bizonyos helyeken észrevehető a jelenléte...), az hogy nem látjuk az már parább dolog, de ha látnánk ugye nem is sötét anyag lenne a neve, a hubble űrtávcsövet már leírták pontosan hogy mi is történt vele...

2009. ápr. 17. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/31 anonim ***** válasza:
59%

A föld nem gömb, nem kocka, nem geoid, hanem banán alakú :) és a hamburgerek látják a jövőt, de ezt senkinek se mondjátok el :)

Bocsi, de nem bírtam kihagyni :)

2009. jún. 17. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!