Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Gay Lusaac I. és Boyle Mariott...

Gay Lusaac I. és Boyle Mariotte törvény?

Figyelt kérdés

Szóval az elsőt úgy ábrázoltuk, hogy van egy dugattyú, ami súrlódás nélkül mozoghat.Ha egyensúlyban van a benti nyomás megegyezik a kintivel. Ebben az esetben V/T állandó. Erre azért van szükség, hogy a nyomás is állandó lehessen? Tehát Ha nő a térfogat akkor Nőnie kell a hőnek is, hogy azonos lehessen a részecskék ütközése?


A második esetben pedig ugyanez a dugattyú van. Lassan összenyomjuk, hogy a T állandó lehessen? Miért kell lassan összenyomni ahhoz hogy állandó legyen a T?


Egyébként a nyomás adott hőmérsékleten gázoknál állandó?


2011. máj. 22. 18:13
 1/10 A kérdező kommentje:
*Lussac
2011. máj. 22. 18:17
 2/10 anonim ***** válasza:

Kezdjük A Boyle-Mariotte törvénnyel: Állandó hőmérsékleten a nyomás és a térfogat fordítva arányos:

p1*V1=p2*V2

Azért kell lassan összenyomni, mert ha gyors lenne az összenyomás, akkor igen nagy hő fejlődne, hiszen a gáz a dugattyú falán erősen súrlódna. Minnél lassabban végezzük az összenyomást (vagy tágítást) annál kisebb a hőveszteség, így alkalmazható az említett törvény.


Gay-Lusaac I. törvénye: Állandó nyomáson a térfogat és a hőmérséklet egyenesen arányos.

A tartályban lévő nyomás azért egyezik meg a kintivel, mert így van a dugattyú egyensúlyban. Ha benne nagyobb nyomás lenne, mint kint, akkor a dugattyú kivágódna a tartályból.

Ha a tartályt melegítjűk, akkor melegszik a benne levő gáz is, tehát az meg kitágul. Ha kitágul, akkor elemi nyomásnövekedés lép föl. Mivel viszont a dugattyú súrlódásmentes és súlytalan, ezért a tágulás könnyedén végigmehet. A dugattyú elmozdulásakor pedig az elemi tulnyomás visszaesik. Ezért azt mondhatjuk, hogy a folyamat során a nyomás állandónak tekinthető.

2011. máj. 22. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Valóban Gay Lussac, nem figyeltem, csak átmásoltam.
2011. máj. 22. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
A Boyle Mariotte- törvényt tökéletesen megértettem a magyarázatod alapján. Köszönöm! Viszont az I. törvénnyel ég mindig azt a bajom, hogy ha nő a térfogat, akkor nőnie kell a hőnek is, hogy a nyomás állandó legyen, nem? Ezt egyszerűen nem tudom felfogni :D Ne haragudj, hogy ilyen csökött agyú vagyok, de nem értem :D Azért, hogy a nyomást állandónak tekinthessük, a hőmérsékletnek a térfogattal együtt kell nőnie nem? Ha erre tudsz válaszolni, akkor azt még megköszönöm.
2011. máj. 22. 18:30
 5/10 A kérdező kommentje:
Még azt is értem, hogy miért van egyensúlyban, és miért vágódna ki... A nyomás miatt.
2011. máj. 22. 18:31
 6/10 A kérdező kommentje:
Tehát a kérdésem átgondolva ez: Azért, hogy a nyomást állandónak tekinthessük. a A T-nek a V-vel párhuamodan kell nőnie?
2011. máj. 22. 18:35
 7/10 anonim ***** válasza:

"hogy a nyomást állandónak tekinthessük. a A T-nek a V-vel párhuamodan kell nőnie?"


Így van. Pont ezt mondja ki a törvény, hogy V egyenesen arányos T-vel:


V1/T1=V2/T2


Például ha a tartály kezdetben V1=10 dm^3 térfogatú, és T1=293 K hőmérsékletű, vajon mekkora lesz az utólagos térfogat, ha a hőmérséklet dt=40°C -al nőtt.

Megoldás:


V1/T1=V2/T2 Ahol: T2=T1+dt=293K+40K=333K


Átrendezve az egyenletet:


V2=V1*(T2/T1)


Behelyettesítve:


V2=10dm^3*(333K/293K)=11,37 dm^3.

-------

--------

-------

2011. máj. 22. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Egyébként ehhez lehet rajzolni V-T grafikont, amely egy origón áthaladó félegyenes (az origó közelében szaggatott). Tehát lineáris a kapcsolat. A grafikon meredeksége pedig a nyomás értékétől függ.


A Boyle - Mariotte p-V diagramja pedig hiperbola, hiszen fordított arányosság áll fönn p és V között.


Tehát ha p csökken, akkor V nő.

2011. máj. 22. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Imádlak!!!! ♥ :) Megmentettél :D
2011. máj. 22. 19:17
 10/10 BlackSwan válasza:
Tudtok nekem a mindennapi életben ezekre példát adni?
2013. nov. 10. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!