Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit jelentenek ezek a fogalmak...

Ozmium42 kérdése:

Mit jelentenek ezek a fogalmak? (izoméria, vizsgára)

Figyelt kérdés

Üdv!


Királis-akirális: a királist talán értem. Tükörképi, fedésbe nem hozható. Az akirálist nem értem (a királis ellentéte, de hogyan?).


enantiomer: ennek mi a kapcsolata a kiralitással, és mit jelent?


Az a baj, hogy van egy kiolvashatatlan jegyzetem, és egy dia a gépen, ami viszont nem ugyanaz. A jegyzet pl. olyat ír, hogy enantiomer, alatta "királis molekulák". Mellette: királis molekulák, alatta "nem enantiomerek". A dia a királist és az enantiomert szó szerint ugyanúgy magyarázza, az ottani ágrajzban pedig benne sincs mind a kettő. A jegyzet leírja, de nem tudom kiolvasni.


Aztán: "kettős kötéses vegyületek Z-E izomériája" erről korábban nem is hallottam, és nincs hozzá magyarázat sem.


Rotamerek, konformerek: a rotamert értem, a konformerhez nincs magyarázat. Mi a különbség?


Jó lenne ha írnátok (ne wikipédiát linkeljetek) ezekről egy rövid összefoglalást, példákkal, molekulákkal, hogy mit kell ezekről tudni. Kedden vizsgázok.


2011. máj. 27. 23:58
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

nos.

vágjunk bele.


elsőnek egy kis fogalmi pontosítás.

az "a" nem elletét, hanem tagadás. nem azt fejezi ki, hogy valami milyen, hanem azt, hogy nem valamilyen.

pl. kocka. tudjuk mi az, ismerjük. ha azt mondod, hogy valami akocka, akkor nem azt mondod, hogy gömb, torroid, kúp stb. hanem azt, hogy nem kocka. semmi többet. lehet az akocka mondjuk négyzet alapú hasáb is, azaz csak egyetlen tulajdonságában nem kocka, de akkor sem az.

az akirális csak annyit jelent, hogy nem királis. semmi többet. ezen túl bármi lehet.


enantiomer:

minden enantiomer királis, de nem minden királis enantiomer.


a királis térbeli felépítésre vonatkozik és csak arra. csakhogy a térbeli felépítés más tulajdonságokat is okozhat. pl. a két fajta máshogy viselkedik bizonyos kémiai reakciókban.

az enantiomer azt jelenti, hogy semmi más különbség nincs közöttük, mint az, hogy máshogy polarizálják a fényt (másik irányba) ezt hívják optikai forgatóképességnek.


kettős kötéses vegyületek Z-E izomériája:

[link]


konformer-rotamer:

semmi különbség. ezek szinonímák. ugyanazt jelentik

2011. máj. 28. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Az egyik szerves jegyzetemben van erről vagy 5 oldal, azt el tudom neked küldeni, ha szeretnéd (csak írj rám). Elég jól összefoglalja a különböző izoméria típusokat.
2011. máj. 28. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!