Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki megtudná nekem magyaráz...

Valaki megtudná nekem magyarázni hogy mi a kapcsolat a kettő között?

Figyelt kérdés

A halogénelemek színe a főcsoportban lefelé haladva egyre sötétebb,mélyül és ezzel párhuzamosan nő az elektronfelhőjük polarizálhatósága is,mivel növekszik a rendszám(atomméret).Ez a feladatunk hogy megmagyarázzuk a kapcsolatot de én sajnos nem tudtam rájönni.

Ha valaki részletes magyarázatot tudna rá adni nagyon hálás lennék.

Várom az ötleteket! :)


2011. jún. 2. 18:53
 1/3 Ozmium42 ***** válasza:
Nő a rendszám, tehát nő az atom mérete. Egyre több elektron van, egyre több héjon, egyre távolabb a magtól, így egyre kisebb a töltések árnyékolása a magra, és mivel távolabb vannak, egyre kisebb vonzóerő hat rájuk, könnyebb gerjeszteni, vagy akár eltávolítani. A jobb gerjeszthetőség jobb fényelnyelést, azaz sötétebb színt eredményez.
2011. jún. 2. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

értem,köszönöm szépen a válaszodat:)

még annyit hogy az utolsó mondatot ki tudnád részletesen fejteni,mert az érdekelne,viszont pont ott nem értem a kapcsolatot.

2011. jún. 3. 06:40
 3/3 anonim ***** válasza:

Ezt úgy képzeld el, hogy egy gömb alakú gumitestet ledobsz a homokba és a kemény betonba. Az elsőnél nem pattan vissza, hanem belesüpped, átadja az energiáját, a másodiknál visszapattan minden különösebb behatás nélkül. A nagyobb tömegű, így könnyebben polarizálható elektronfelhővel rendelkező részecske itt a homok, a kisebb, nehezebben polarizálható pedig a beton.

A fény pedig a gumilabda, ami az első esetben elnyelődik (hiszen nem pattan vissza), a második esetben viszont nem nyelődik el. Ami pedig elnyeli a fényt, azt sötétebb színűnek látjuk, mivel a sötét az a fény hiányát jelenti.


(apropó, hogy nevezik azt a kb. 2-4cm átmérőjű tömör gumiból készült játékot, ami pattog? van egyáltalán ennek neve? néha teljesen hétköznapi szavakat elfelejtek... :/ )

2011. jún. 3. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!