Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki eltudná magyarázni?

Valaki eltudná magyarázni?

Figyelt kérdés

Az lenne a kérdésem,hogy a hibridizáció az hogy van nekem nem világos ez a dolog :(

például a metán hibridizációja,ammónia,BeCl2 hibridizációja? léci ez hogy van?


2011. szept. 8. 14:49
 1/2 anonim ***** válasza:

Itt van egy hasznos iromány ami egész szépen leírja:

[link]

Azért megpróáblom én is elmondani. A legegyszerűbben talán a metán példáján érthető meg.

A metán molekulában mint ismeretes négy egyenértékű (tehát nem tudod őket megkülönböztetni) szén-hidrogén kötés található és az egész tetraéderes szerkezetű, a tetraéder minden csúcsán egy-egy hidrogén atommal.

Ezek mind tapasztalati tények, de ezt még viszonylag könnyű belátni. Ugyanakkor nézzük meg a szén elektronszerkezetét. Ha leírjuk, akkor 1s2 2s2 2p2 tehát összesen hat elektronja van a szénatomnak ebből az első kettő belső lezárt pályán, a többi négy pedig nem lezárt héjon lévő vegyértékelektronok, melyek a kémiai kötések kialakításában vesznek részt.

Kettő ezekből az elektronokból tehát s-pályán van és kettő a p-pályán. Igen ám, de hogy lesz ebből négy egyenértékű kötés ha 2-2 elektron más pályákon (más az energia, más az elektronpálya alakja) helyezkedik el?

Itt jön képbe a hibridizáció elmélete! A metán esetében az alábbit feltételezzük: egy elektron ún. promócióval felkerül a p-pályára (ugye három p-pálya van ebből kettőn volt 1-1 elektron és most a 3.-ra is kerül 1) a 2s2 pályáról. Ebből a négy pályából képezünk 4 egyenértékű (teljesen megegyező) hibridpályát melyeknek egy rész s és három rész p jellege van, hiszen ilyen atomi pályákból keletekeztek (mintha egy gömb alakú s-pályát összegyúrnál 3 "nyolcas" alakú p-pályával). Aztán az ezen a négy hibridpályán lévő négy elektron a négy hidrogéntomon lévő néy elektronnal alakít ki négy darab kovalens kötést. Elmagyarázzam a szén többi hibridállapotát is?

2011. szept. 9. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:
ugyan nem én tettem fel a kérdést, de válaszadó: nagyon jól elmagyaráztad a hibridációt, már órák óta kerestem a googlen forrásokat, de neked köszönhetem, hogy megértettem! :)
2012. ápr. 14. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!