Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » 2 villámos kérdés:1. Van idő...

2 villámos kérdés:1. Van idő elmenekülni, ha az ember megérzi az ionizálódott levegőt maga körül?

Figyelt kérdés

Állítólag sercegést hallani, feláll az haj és a szőr, egyesek szerint kék fényt is látni. Tehát mennyi idő telik el maga a villám és az ionizálódás között?

2.Légkondi működő kültéri egységébe nagyobb eséllyel csap a villám,mint a házon lévő villámhárítóba(legfelső emeleti lakás)?Ha így lenne(mármint ha az egységbe csapna),a lakásban mi történne,egyben maradna?Ha kint vagyok az erkélyen velem mi történne?

Hopp,ez már nem 2 kérdés volt:)

Köszi a válaszokat.:)


2011. jún. 5. 23:32
 1/8 anonim ***** válasza:
49%

nem hiszem h érzékelnél bármit mielőtt becsap a villám (bár belém még nem csapott), de ha vmi változik, az is olyan gyorsan h nincs időd reagálni

a villám a magasabb pontba csap bele, abból is a csúcsosba és lehetőleg jó vezetőbe (szal ezért van a villámhárító)

ha beléd csap a villám akkor vagy végigmegy a bőrődön a fölbe (ez a túlélős-megégős-látszik a nyoma változat) vagy belül is súlyos károkat okoz (meghalsz)

ha belecsap a lakásodba akkor a közvetlen égetésen kívül hatalmas elektromágneses impulzus kelt amit felvesz a hálózat és minden arra csatlakozó készüléket nagy valószínűséggel tönkretesz (tv, pc stb)

2011. jún. 5. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Össze vissza feltételezel!I(lyen nincs hogy elötte ionizálódik. A kisülés elindul és a kisülés ionizálja a levegőt.
2011. jún. 5. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

"Közvetlenül a villámcsapás előtt sercegést vagy recsegést lehet hallani, és bőrünkön felállhat a szőr vagy bizsergést érzünk rajta. Ha ilyenkor csoportban vagyunk, szóródjunk szét, és guggoljunk le úgy, hogy az egyes emberek között legyen 4-5 méter távolság. Ilyenkor, ha az egyik csoporttagot villámcsapás éri, a többiek segíteni tudnak rajta." /wiki/


Tehát erre még van idő?

2011. jún. 6. 00:06
 4/8 anonim ***** válasza:
Akikbe belecsapott a villám és túlélték semmiféle sercegést elötte nem hallottak. A TV-kben voltak ilyen riportok láttam egypárat.
2011. jún. 6. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

A villámok keletkezésének lezajlásának pontos folyamata mai napig vitatott téma.

Ami biztos tény, hogy a villám maga töltéskisülés, mint ilyen szükséges létrejöttéhez egy igen erős elektromos tér.

Magyarán a villámcsapás előtt nagy mennyiségű töltés halmozódik fel a felhőben, ill. pozitív töltés vagy jobban fogalmazva elektron hiány a talajban./esetenként fordítva/

Magának a villám megindulásának oka ismeretlen. A probléma az, hogy az elektromos mező a mérések alapján nem elég nagy ahhoz hogy elindítsa a villámot. Sok hipotézis van de egyik sem igazán meggyőző.

Ha ettől eltekintünk, tehát a villám ár elindult, akkor jön a java, a töltések tehát elindultak a föld felé, ilyenkor nem azonnal alakul ki az esetnékénti 30kA, a kezdeti szakaszban a töltések kis lépésekben ugrálnak lefelé ilyenkor kis mennyiségű áram kezd el folyni, ez akár tized másodpercekig is eltarthat, ezután, ha elég közel ért a talajhoz, a mező felerősödik, és jön a kisülés rész, amikor a meleg pontba becsap a villám, vagyis összeér a töltésáramlás a földel. Ilyenkor indul egy hatalmas áramlökés 30-300kA.


Ugyan nem elképzelhetetlen, hogy azon pár tized sec alatt észleld a megnövekedett térerőt, lehet hasonló ahhoz, mikor nagyon nagy feszültségű hálózati transzformátorállomáson sétálsz, nem hiszem hogy egy-két kivételes eseten kívül bárkiben is tudatosulna az érzet, a becsapódás pillanatáig./Ugyanakkor továbbra sem igazolja számomra semmi, az effektus létezését, főleg mivel Wiki forrásmegjelölést nélkülöző bataparasztok által szerkesztett magyar cikkéből származik/


A villámok önmagukban mai napig igen rejtélyes folyamatok. Javaslom hogy ha már Wikipádia, akkor NE MAGYAR WIKIPÉDIA, mivel sok helyen se forrásmegjelölés, se elegendő tartalom, olyan téma aminek nincs sok köze a az adott témához.


Összehasonlítás képp:


angol Wiki cikk 37 oldal, 60ezer szó VS magyar Wiki 10 oldal 11ezer szó

/felének nincs helye ott ahol van, pl. Épületek védelme külön szócikkben a helye, forrás legalább 3 helyen hiányzik. Hitelesség 0/


nem ejt szót a közel 20 féle különböző villámfajtáról, fler, sprite, blue jets, elves, heat lighting, dry l....


2. Nem. Képzeld el, mibe csap nagyobb eséllyel a villám, egy háztetőn álló vasdarabba, ami jó hegyes, hogy a térerősséget megsokszorozza, vagy a ház oldalán fityegő félig műanyag félig fém dobozva? Józan ész!!!! Persze esély az van rá, mivel a villám működését is kvantummechanikai folyamatok irányítják, de egy villámhárító 99,9%-os védelmet nyújt az alatta elhelyezkedő kifordított forgásparabola térfogatban.


2b;

Tönkremenne ha belecsapna ennyi. Ha hálózatra van kötve tönkremenne minden ami a hálózaton van. A lakásnak semmi baja nem lenne, bár az ablak a becsapódás közelében betörne a nagy nyomásváltozás miatt(táguló gáz), esetleg kigyulladna valami tv függöny, ha pont az ablak előtt csap be... de nagyobb gáz nem lesz.


A harmadik rész már végképp értelmetlen. Olyan mintha azt kérdeznéd hány éves a kapitány? Mittomén, hány méterre van a terasztól a légkondi a villámhárító, hány méteres póznát lobogtatsz a szélben.....


Baleys

2011. jún. 6. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Baleys, gratulakok, ne, ez valasz volt a javabol!
2011. jún. 6. 05:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Kb 15 évvel ezelőtt horgásztam egy barátommal a délegyházi 5. tavon. Egy nagy fém stég volt közvetlenül a parton, arról lógattuk a szereléseket. Közelben vihar volt, úgy nagyjából 10-15 km távolságban. Lassan de biztosan közeledett az eső, nagyon kevés villámlás is volt, de meglehetősen messziről jött a hang késlekedve. Ezért nem is aggódtunk különösebben. Aztán az egyik bedobás alkalmával mintha apró szikra keletkezett volna az ujjam és az egyik botgyűrű között. Valahogy nem voltam biztos benne, hogy mi is történt. Nem telt el fél perc, és a következő bedobás alkalmával egy nagyobb kb. 4-5 centis szikra pattant ugyanott! Ekkor már bizsergett az orrom és a szemem körül, hasonlóan, mint annak idején a fizikaórai kísérletnél, ahol nagyfeszültségű generátorral kísérletezgettünk. Azonnal rádöbbentem, hogy nagy bajban vagyunk. Ordítottam a haveromnak is hogy botot le, de azonnal és le a stégről! Semmi nem történt ezután, bár a vihar még mindig nagyon messze volt. Több kilométerről hallatszottak a dörgések, és nem is volt közeli villámcsapás sem. A vihar elvonult, ahogy jött szépen relatíve csendesen, nem történt semmi kirívó dolog. Mindenesetre nagyon tanulságos eset volt, és nagyon odafigyelek azóta a horgászatokon, főleg ha karbonszálas bottal dobálunk.


Szóval, a villám mindig "arra megy", amerre a legkisebb ellenállásba ütközik. Téves hogy a legkiállóbb, leghegyesebb részekbe csap bele mindig! legjobb példa az ellenkezőjére, amikor egy focimeccs kellős közepén a füves pálya közepébe csapott be, és a közelben tartózkodó focisták szépen hullottak is. Pedig ugye tudjuk jól , hogy egy stadionban a gyep a legmélyebb pont, és oda várnánk legkevésbé a villámot. Tehát simán megeshet, hogy a légkondi külső egységébe fog belecsapni. A hatását meg leírták többen is. Ha téged talál el, akkor bármi megeshet. lehet hogy csak átszalad az ázott ruházaton, minden különösebb károkozás nélkül, de az is lehet hogy rádég a ruha és kissé megégsz jómagad is. De még az is megeshet hogy a csontjaidat is simán elégeti. Tág az események lehetősége, a semmitől a halálig bármi megeshet. A legvalószínűbb hogy égési sérüléseket szenvedsz, és komoly belső szervi elváltozásokat idegrendszeri zavarokat szenvedsz el, amik véglegesek is lehetnek.

2011. jún. 6. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Utolsó,köszönöm a válaszod,én ezt tartottam a leghasznosabbnak.

Baleys válasza is tartalmazott fontos infókat,de én nem a wiki megbízhatóságáról érdeklődtem.A villám előjeleit pedig rengeteg történetben olvastam,nem kizárólag onnan vettem.

Az erkélyen található a kültéri egység,azt hittem ez logikus.Kérdésem arra vonatkozott,hogy ha én is kint tartózkodok amikor belecsap a villám,akkor milyen fiziológiai hatások érhetnek.

Beszereléskor külön felhívták a figyelmünket,hogy villámláskor viharban ne működtessük,mert belevághat .MŰKÖDŐ,áram alatt lévő cuccról van szó,simán megtörténhet szerintem,hogy mit sem ér a villámhárító a háztetőn.

2011. jún. 6. 13:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!