Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Elakadtam ebben a feladatban....

Elakadtam ebben a feladatban. Segítesz?

Figyelt kérdés

egy r=0,5 m sugarú vízszintes helyzetben rögzített félhenger széléhez egy L hosszúságú fonál van kötve.vízszintes helyzetből elengedjük a fonalat, majd mikor a test felfelé halad meglazul a fonál.a szabadon lévő fonálrész hossza 0,48 m.milyen hosszú a fonál?



[link]


nem házi és sok gondolkodás után sem jutottasm semmire vele.köszönöm szépen


2011. jún. 10. 14:09
 1/6 anonim ***** válasza:

A félhenger széléhez van rögzítve, és szabadon van 0,48 m, ez alapján 0,48.

Azt hogy érted h felfelé indul a test? Ha elengeded a fonalat akkor a fonál indul lefelé.

2011. jún. 10. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

"majd mikor a test felfelé halad meglazul a fonál"


Nem csak meglazul, de én el is vesztettem. Milyen test halad felfelé?

Fuss neki mégegyszer ennek a feladatnak!

2011. jún. 10. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

elnézést a kicsapongásért.a fonál végén egy m tömegű test van.abban a pillanatban mikor a fonál meglazul a szabadon lévő rész hossza 0,48 m.egyébként a megoldása L=1,568 méter.

szöveg helyett beszéljen egy kép:

[link]

2011. jún. 10. 20:04
 4/6 anonim ***** válasza:
Én kiszámolnám a negyedkör kerületét( a kör kerületének a negyedét pontosabban), majd hozzáadnám a megadott 0-48 m-hez, nem tudom, hogy így kijön e, bár ez nem fizikai :D
2011. jún. 11. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
igen de ez sajnos butaság:) nem a negyedkörnél fog elválni a fonál, szóval valami eredetibb ötletet várnék:D
2011. jún. 12. 07:37
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

A szabadon lévő fonalrészt jelölje z. (z=0,48m)

Az energiamegmaradásból következik hogy a "kötélellazuláskor" (ahol a test ill. a kötél egy pillanatra megáll) az m tömegű test ismét az indulási magasságban van.

Innentől kezdve a feladat geometriai - figyelembe véve, hogy a kötél ideális. A kötél hossza két szakaszra bontható. A z hosszúságú szakasz egyenes. A többi része egy r sugarú köríven nyugszik. A z hosszú szakasz éppen érintője az r sugaru hengernek, valamint ß szöget zár be a vízszintessel. A merőleges szárú szögek értelmében a vízszintes kötélegyenes normálvektora is ß szöget zár be a függőlegessel.

A derékszögű háromszögből:


ß=90°-arctg(z/r)=46,169°=0,806 rad.


Így könnyen számolható a görbeív hossza:


i=r*ß+r*(pi/2)=r*(ß+(pi/2))=1,188m


A kötél hosszát z és i összege szolgáltatja:


L=z+i


L=1,668m

--------

--------

--------

2011. jún. 13. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!