Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mikbe csap be a villám?

Mikbe csap be a villám?

Figyelt kérdés
Azt tudom, hogy a legmagasabb pontba, de mibe csaphat még bele.Pl. rét közepe,vas...
2011. jún. 30. 12:28
 1/6 A kérdező kommentje:
javítok:bele
2011. jún. 30. 12:30
 2/6 anonim ***** válasza:
55%
Nem a legmagasabb pontba csap, hanem oda, ahol a legkisebb ellenállást "érzi". Ez gyakorlatilag bármi lehet, de nyilván a jobb vezetőből készült tárgyak (pl a fémek) jobban ki vannak téve a villámcsapás veszélyének. Állítólag a mozgó, kiálló, hegyes tárgyak is fokozottabban vannak kitéve kockázatnak.
2011. jún. 30. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Oda csap be, ahol a térben a legnagyobb a feszültség, mert ott üt át először. Ez általában ott van, ahol valamilyen kinyúló, csúcsos tárgy van.
2011. júl. 2. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim válasza:
Az attól függ mi van ebédre.
2011. júl. 4. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
hát csallánba nem, az már egyszer biztos...
2011. júl. 4. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

A villám "RÖVIDLÁTÓ"!


NEM a legmagasabb pontba csap bele! Ez így nem igaz!


A villám maximum 20m-es sugarú közben okoz találatot. Ami 20 méternél távolabb van tőlünk, az olyan, mintha ott sem lenne. Akkor is, ha az az Empire State Building. Az sem véd meg 20 méteren túl!


Az átlagos, földfelszíni negatív polaritású villámcsapás (a villámok 80%-a ez) lefolyása:


A felhőből előkisülési csatorna indul. Ez eléri a földfelszín kb. 20m-es körzetét, ekkor 20m-es sugarú körön belül ellenkisülési csatornák indulnak feléje. Amelyik először eléri az előkisülési csatornát, azon a nyomvonalon ebből a találkozási pontból (orientációs pont) mindkét irányba indulva megtörténik a villámcsapás.


Nagy magasságú helyeken (hegyek, több100 méteres toronyházak) a folyamat fordítva szokott lezajlani, fordított polaritással. (azaz a háztetőből indul, és a felhőben van az orientációs pont).


Azaz a villám 2 magas épület közé is csap, ahogyan a youtube-n is van erről látványos videó (mázli, hogy van...), és persze sok más is.


Azaz a villám oda csap, ahol 20m-en belül a kiinduló ellenkisülésekből az első eléri. Ez nyilván ezen a távolságon belül a hozzá legközelebb álló pont lesz, azaz számít, hogy ebben a környezetben mi van legalább 2 méterrel magasabban nálunk, illetve az 50m-es gömbsugár a tereptárgyakra "érintve" elér-e minket.


Ennek ellenére szabadban ne tartózkodjunk zivatarban, már 10km-es távolságra lévő zivatar esetén keressünk menedéket, mert a villám oldalirányba akár 5km-re is elkószálhat a felhőtől, ezt nevezik "derült égből villámcsapás"-nak, és az pont akkorát szól, mintha a felhő alatt lennénk!


Szabadban fémtárgyba érdemes menekülni (autó, busz, vonat), ha nincs ilyen, keressünk fás területet, és 2 fától egyaránt 6-10m-es távolságra zárt lábakkal guggoljunk le, és így a fák védelmi terében vészeljük át a vihart. Ha van bicikli, vagy más fém cucc, azt a fákkal ellenkező irányba, tőlünk 6-10 méterre pakoljuk kupacba, és az is egy védelmi tér!


Ha többen vagyunk, legalább 2 kupacba telepedjünk le, egymástól legalább 20 méterre, a fentiek szerint! Mert ha így az egyik társaságot mégis találat érné, a többiek azonnal tudnak újjáéleszteni, és akkor jó eséllyel senki nem hal meg!

2011. szept. 14. 01:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!