Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Einstein honnan tudta biztosan...

Einstein honnan tudta biztosan h a fenynel nem lehet gyorsabban haladni?

Figyelt kérdés
a fizika tanarom nem akarta elmagyarazni h honnan vette einstein, meg h hogy bizonyitotta. elore is kossz a valaszt
2011. júl. 6. 22:54
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Egyenesen következik abból az elvből, hogy nem létezik kitüntetett inerciarendszer.
2011. júl. 6. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
ő azt mondta hogy a fénysebességet nem lehet elérni, ELMÉLETILEG ha a fénysebességnél gyorsabban megyünk akkor az idő visszafele megy
2011. júl. 6. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

A lényeg.

A Maxwell egyenletek nem változatlanok a Galilei féle transzformációval szemben, vagyis az egyenletekből az következett hogy létezik egy abszolút koord. rendszer az éter. Itt lényegében arról van szó, hogy ha egy elektron adott koord. rendszerben áll, és azt egy mozgó koord. rendszerből vizsgáljuk, akkor nem ugyanazt látjuk mint az álló rendszerből.(Egy álló elekron körül csak elekromos tér van, míg egy mozgó elektron körül mágneses is), szóval szükséges, hogy legyen 1 kitüntetett koord. rendszer, amihez az egészet viszonyítani lehet. Ez lenne az éter tehát.


A Michelson–Morley-kísérlet viszont kimutatta, hogy ez nem létezik.

Továbbá kísérleti tapasztalatok azt mutatták, hogy a fény sebessége állandó függetlenül attól, milyen rendszerben vizsgáljuk az eseményeket.(a fény a Maxwell egyenletekben mint közvetítő részecske jelenik meg)


Ezekből vonta le azt a következtetést Einstein, miszerint:

1.Ekvivalencia elve (Inercia rendszerek egymáshoz képest egyenértékűek)

2.Fény sebesség állandóságának elve(függetlenül a vonatkoztatási rendszertől)


A Galilei transzformációt felváltotta a Lorentz transzformáció.


A Galilei transzformáció:(khm bocs a paraszt megfogalmazásért nincs kedvem egy oldalt írni) ha ismered egy esemény idejét, és helyét egy kord. rendszerben, és keresed egy másik inercia rendszerben, csak ki kell vonnod v*t -t az eredeti helyből, és kész is. Ezt használja a Newtoni mechanika.

A Lorentz tranzformáció lényegében annyival bonyolultabb, hogy szerepel benne egy "fénysebességhez viszonyított tag" valamint megszűnik az abszolut idő fogalma, és minden megfigyelő számára más más időben lesz egy esemény így az időt is "transzformálni" kell nem csak a helyet.

2011. júl. 6. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Mármint a Michelson–Morley-kísérlet azt mutatta ki hogy az éter nem létezik.*
2011. júl. 6. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Én nyomtam egy zöld kezet az utolsónak.
2011. júl. 7. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
akik még mindig ezeket a kérdéseket teszik fel, azok nem értik, hogy a relativitás elmélet kifejezésbe miért került a relativitás szó. Egyszerűen képtelenek felfogni, hogy ha A pontból nézve 0.9c-vel haladó űrhajós (legyen ő a B pont) felkapcsolja a villanyt az úrhajója elején, akkor ő is c-nek fogja látni a fény terjedését, s nem 0.1c-nek. Az ilyet kérdezők nem fogták fel, hogy egyenletesen haladni egy inerciarendszerhez képest teljesen egyenértékű az álldigálással, tehát hiába gyorsítanak újra, meg újra, a kiindulóponthoz képest bár folyamatosan gyorsulnak, gyakorlatilag a fényhez képest akkor is csak állni fognak, kivéve a gyorsítások közben.
2011. júl. 7. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

"ő azt mondta hogy a fénysebességet nem lehet elérni, ELMÉLETILEG ha a fénysebességnél gyorsabban megyünk akkor az idő visszafele megy"


Azért az LHC-ben igencsak úgy látszik hogy gyakorlatban is érvényes az E = mc2... + GPS, gravity probe és még sokan mások, és ha belátod, hogy ha az elmélet többi része helyes, amihez szükséges volt a fénysebesség állandóságára, akkor belátható, hogy nem érhető el, de ez nem jelenti azt hogy nem lehet a fénysebességnél gyorsabban haladni, de ehhez a térből ki kell lépni ahol, lehetséges, hogy nincs érvényben ez a fizikai szabály. Lásd.: Warp technológia

2011. júl. 7. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

"akik még mindig ezeket a kérdéseket teszik fel, azok nem értik, hogy a relativitás elmélet kifejezésbe miért került a relativitás szó. Egyszerűen képtelenek felfogni, hogy ha A pontból nézve 0.9c-vel haladó űrhajós (legyen ő a B pont) felkapcsolja a villanyt az úrhajója elején, akkor ő is c-nek fogja látni a fény terjedését, s nem 0.1c-nek. Az ilyet kérdezők nem fogták fel, hogy egyenletesen haladni egy inerciarendszerhez képest teljesen egyenértékű az álldigálással, tehát hiába gyorsítanak újra, meg újra, a kiindulóponthoz képest bár folyamatosan gyorsulnak, gyakorlatilag a fényhez képest akkor is csak állni fognak, kivéve a gyorsítások közben."


Egyébként ebből jön az az érdekesség is, hogy egy bizonyos "határsebesség fölött" a külső szemlélő számára a sebességed látszólag lassul, pedig te gyorsulsz folyamatosan. Ha gyorsítasz nem is feltétlenül a sebességet gyorsítod, hanem az eltelt időt lassítod.

2011. júl. 7. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Azért az megjegyezném, hogy itt fénysebesség címszó alatt a vákuumban mérhető fénysebességről van szó.

Egyéb közegben elérhető és meghaladható a fénysebesség.

Példa: Cserenkov hatás

[link]

2011. júl. 7. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Utolsó, ne hülyítsd már!
2011. júl. 8. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!