Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mért nem törik össze már...

Mért nem törik össze már elsőre a leeső kerámia edény?

Figyelt kérdés
Mért van az, hogy ha egy kerámia váza leesik, akkor egyet még pattan a földön, mielőtt ripityára törne? Mért nem törik el már elsőre?
2011. júl. 9. 23:07
 1/10 Silber ***** válasza:
Én ilyet még nem tapasztaltam... Részese voltál, vagy hallottad?
2011. júl. 9. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Kipróbáltam: elsőre összetört.
2011. júl. 9. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Jézusom mit törtél össze?
2011. júl. 9. 23:12
 4/10 A kérdező kommentje:
Láttam egy filmben, ahol egy verekedés közben lelökődik egy váza, és egyet még pattan a lépcsőn, mielőtt ripityára törne, meg hallottam máshonnan is, hogy van ilyen jelenség.
2011. júl. 9. 23:14
 5/10 Silber ***** válasza:
100%

Bár komolyabb anyagtudományt nem tanultam, de van hipotézisem:

Véletlen. A kerámiák hatalmas terhelést képesek elbírni, ha megfelelő szögben történik a ráhatás. Egy példa:

[link]

Viszont ha más szögből érkezik a behatás, ezernyi darabra roppan szét. Lehetséges hogy az első leérkezésnél egy "stabil" ponton érkezett le (és némi rugalmassággal rendelkezvén visszapattant), viszont második földreérkezésnél már nem bírta a megváltozott terhelést.

2011. júl. 9. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

A kerámiáknak kicsi az ellenállása az impulzusszerű mechanikai és hőhatásokkal szemben. A lamboval ha ráugrattak volna, porfelhő se maradt volna az asztalból, szép lassan ráeresztették egy daruval.

A filmekben meg hangulatfokozás játszik fő szerepet, ha pl. cselekmény közben premierplánban lassítva mutatja ahogy pattan a váza, majd vissza a főszálhoz, ahol történik valami tragédia és a következő képsorozatban összetörik a következő landoláskor.

2011. júl. 10. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Az első becsapódáskor végigszaladnak a hajszálrepedések, a második becsapódáskor meg egy már meggyengült szerkezet csapódik a földnek.
2011. júl. 10. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 **Coffein** válasza:

Szervusz!

Szerintem ez az edény anyagjából is függ. Talán mikor leesett csak nagyon megrepedt de nem tört szét és az érkezésnél szét tört.

2011. júl. 10. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Amúgy itt a film, amiben láttam:


[link]

2018. dec. 4. 23:09
 10/10 A kérdező kommentje:
Tegnap egy üveget törtem így össze véletlenül. Visszapattant a kőpadlóról rugalmasan kongó hangot adva, majd másodszorra ripityára tört szegény. :(
2018. dec. 17. 21:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!