Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A lefolyóban a víz az északi...

A lefolyóban a víz az északi féltekén egy irányba mozog, a délin az ellentétes irányban. De ha ezt az pontosan az egyenlítő vonalába csináljuk meg egy elég nagy mosdókagylóval ott milyen irányba fog mozogni?

Figyelt kérdés
2011. júl. 12. 20:37
 1/9 anonim ***** válasza:
30%

Én úgy tudom hogy mindkét féltekén ugyanabba az irányba folyik.

Rosszul tudom?

2011. júl. 12. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
81%

A "Braniac" című angol szórakoztató-tudományos (utóbbi néha megkérdőjelezhető) műsor ezt kipróbálta, és ott azt találták, hogy nem reprezentatív mintavételezéssel ugyan, de a Coriolis-erők kevésbé befolyásolják az örvény forgási irányát, inkább a mosdó és a lefolyó mérete, alakja a meghatározó.

De a kísérlet "standardizált", kellő méretű mosdókagylókkal elvégezve biztosan vicces lenne.

2011. júl. 12. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
S ha elég nagy mosdókagylóban végezzük a kísérletet? Fog-e irányt változtatni?
2011. júl. 12. 20:53
 4/9 anonim ***** válasza:
Az eqatoron erek az erők kioltják egymást, így csak lefolyik. amúgy ha jól tudom, akkor északon az óramutató járásával megegyező, délen ellenkező a forgás.
2011. júl. 12. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
95%
Az Egyenlítőn csak egyszerűen lefolyik, de a Coriolis erő tényleg nem lehet befolyásoló egy csapban lefolyó víznél, hiszen a Coriolis erő csak nagy rendszerek esetén érvényes (Nagy Földi légkörzés, ciklonok, anticiklonok, tengeráramlások). Ahogy a második válaszoló írja leginkább a mosdókagyló formája, a csap elhelyezkedése befolyásoló.
2011. júl. 12. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
68%
Véletlenszerűen forog egyszer az egyik, egyszer a másik irányba.
2011. júl. 13. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Egyszer a TV-ben láttam egy utazási műsorban, amikor épp Afrikában kirándultak, és az egyenlítőnél az volt a nagy attrakció, hogy fogtak egy tölcsért, öntöttek bele vizet és beledobtak egy gyufaszálat. Ha az északi oldalon csinálták, akkor az egyik oldalra forgott a víz, de amikor átlépett a másik oldalra, már a másik irányba forgott a víz.
2011. júl. 16. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
pont elalvás előtt jutott ez tegnap eszembe....
2012. nov. 20. 06:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"Véletlenszerűen forog egyszer az egyik, egyszer a másik irányba.


A válasz 31%-ban hasznosnak tűnik..."


Pedig ez így van, nem értem miért pontoztátok le a válaszolót.


A víz a lefolyása során törekszik az energiaminimumra, így a forgása révén gyorsabban tud lefolyni. Ezért (is) van a forgása. A forgás iránya elsősorban a lefolyó mechanikai felületétől, méretétől, és valamelyest a Coriolis-erőtől is függ. Kellően szimmetrikus lefolyó esetén, homogén folyadékkal vizsgálva kimutatható a forgásirányok közötti eloszlással a déli avagy északi félteke mint a kísérlet helye. Az egyenlítőn viszont közel 50% valószínűséggel forogna jobbra, illetve balra a folyadék.

2012. nov. 20. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!