Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen fajta genetikai vizsgál...

Milyen fajta genetikai vizsgálatot kell elvégezni ahhoz, hogy megtudjam, honnan származok, milyen nemzetiségű felmenőim vannak, a felmenőim merre felől érkeztek? Hol lehet ilyen tesztet csináltatni? Mennyibe kerül, vagy van rá támogatás?

Figyelt kérdés
Elég veszett kérdés, ugye? :)) Engem csak simán érdekel, hogy vajon miféle felmenőim vannak.. Borzasztóan érdekel! Állítólag van olyan teszt, hogy a DNS-t, vagy mit néznek, és megállapítják, hogy milyen emberekben található olyan, mint a tiédben, és ezt földrajzi helyhez is tudják kapcsolni. Gondolom az antropológia valami ilyesmivel foglalkozik. Szóval a kérdések adottak, minden (normális válasz érdekel! :))
2011. júl. 23. 23:33
 1/4 anonim ***** válasza:

"Milyen fajta genetikai vizsgálatot kell elvégezni ahhoz, hogy megtudjam, honnan származok, milyen nemzetiségű felmenőim vannak, a felmenőim merre felől érkeztek?"


Nincs ilyen genetikai vizsgálat.


"Elég veszett kérdés, ugye?"


Nem, csak simán tudománytalan kérdés. Elvégzetetsz magadon egy DNS-vizsgálatot. Kapsz egy felsorolást mindenféle génekről. Ebből nem fogsz kb. semmit megtudni az őseidről.


"és ezt földrajzi helyhez is tudják kapcsolni"


Igen, valószínűleg a DNS-vizsgálat feltárná, hogy mondjuk egy bushman ősöd sincs, de ez szerintem eddig sem volt titok. A családfádat elkészíttetni több értelme lenne, ha az őseidre vagy kíváncsi.

2011. júl. 24. 03:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Előző: nem nyert, még a busmant sem tudnánk kizárni teljes bizonyossággal, mert elég nagy és diverz népcsoport, lehet véletlen.


Amit te szeretnél, az a vizsgálat nem létezik. Két ilyen kérdés volt már az elmúlt egy hónapban, kétszer válaszoltam rá hosszan, most is leírom, de a kérdések gyanúsan hasonlítanak egymásra. (Persze ez nem jelent semmit, nem mondom, hogy azokat is te írtad.)


Kétfajta genetikai vizsgálat van gyakorlatban, ami a felmenőket kutatja: az apasági és a populációs. Az első esetében van egy ismert szülő (az anya - jó eséllyel... de néha anyasági vizsgálatot is készítenek), illetve a te DNS-ed, és keresik a másik szülőt. A két feltételezett "elkövető" közül az egyiket kizárják, vagy kisebb valószínűséggel állapítják meg, hogy lehet az apa. Ez a konkrét, mikor tudsz infomációt szerezni a felmenőkről.

A másik a populációs. Ilyenkor van egy csoport, mindenki DNS-ét megnézik, és ezeket az adatokat összevetik az addigi adatokkal. Mivel a történelem során a globalizáció viszonylag új jelenség, és nem is érint mindenkit, egy adott földrajzi helyen élő népcsoport saját magán belül házasodott, vagyis a genetikai markerek (ha kellő számút vizsgálunk) mintázata (sic!) egyedi, jellemző rájuk. Ezzel lehet ilyen történelmi távlatokba visszatekinteni, molekuláris antropológia stb. Ehhez csoport kell, mivel átlagot, mintázatot számolnak. A csoportból a mutációk miatt mindig ki fog lógni egy-kettő, tíz-húsz, de az átlag jellemző. (A szórás is... Pl. Erdély déli részén élőknél nagyobb a szórás, az északabbi területeken kisebb, de az átlag kb. ugyanaz.) Éppen ezért ha megnézik egy egyed DNS-ét, abból semmit, de semmit nem tudnak levonni: lehet, hogy X nép átlaga, de valójában Y nép egyik különleges egyede. Például én ezzel a DNS-sel elmehetnék angolnak, holott nem vagyok az. Szóval erre nem használható.

Te a két módszert össze szeretnéd mosni: a populációs vizsgálatokból adódó földrajzi-történelmi adatokat konkrét esetre vonatoztatni. Van ilyen, de speciális: ismered pl. az Árpád-házzal kapcsolatos vizsgálatokat? Évről évre jön egy hülye, aki veri a mellét, hogy ő az Árpád-ház leszármazottja. Ilyenkor kb. egy "régmúltra visszatekintő" apasági vizsgálatot készítenek (megnézik, az ismert Árpád-házi mintákkal mennyiben egyezik a DNS és mondanak egy százalékot). Ez volt a Romanovok exhumálásánal is. Ez persze más, mint amit te szeretnél, az kb. egy összetett geneológiai kutatás genetikai megerősítése. Vagyis felállítják irodalmi adatok alapján a családfádat, majd összevetik az összes ponttal, hogy ellenőrizzék, a genetika igazolja-e ezt. Ezt még a Fókusz sem támogatná (a többi vizsgálatot sem támogatja semmilyen szervezet, populációsat amúgy is csak kutatási célokra készítenek), mert nem érdekes.


Szóval ha érdekel, hajrá, családfa-kutatás. A genetika meg vagy igazolná, vagy nem, ne érdekeljen. Nem arra van szükséged (persze ha valakit megerőszakoltak, vagy mástól volt a gyerek... no, akkor amúgy sem tudna mit tenni a tudomány, nem veheti számba az összes embert).

2011. júl. 24. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
14.24 --> Nem, nem én írtam azokat a kérdéseket. Köszönöm a válaszodat, a Tiéddel kicsivel többre mentem ,mint az előtted szólóéval. Én nem vagyok otthon ebben a témában, azért is tettem fel ide a kérdést, de most már tiszta. Köszönöm.
2011. júl. 24. 22:28
 4/4 anonim válasza:
pedig lehetséges az ilyen vizsgálat, csak nagyon költséges :/
2011. aug. 14. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!