Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan számolhatom ki a...

Hogyan számolhatom ki a villámlás távolságát?

Figyelt kérdés

Wikipédián is van egy cikk, én nem értem pontosan, valaki részletesebben elmagyarázná?



Wikipédia:

A villámlás távolsága [szerkesztés]


Minden másodperc a villámlást követően addig, amíg meghalljuk az égzengést, hang sebessége miatt kb. 340 métert jelent. Az így kapott másodperceket osszuk el hárommal, így megközelítőleg megkapjuk, hogy hány kilométerre van tőlünk a vihar.


Köszönöm a választ!


2011. júl. 29. 15:22
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
100%

Meglátod a villámot, onnantól elkezded számolni a másodperceket. Addig számolod, amíg meg nem hallod a dörgést.

Ha mondjuk 10 másodperc telt el, akkor ezt kell elosztani 3-mal, és megkapod, hogy kicsit több, mint 3 km-re volt a villám.


Persze ez nem halálpontos módszer, de km-re nagyjából pontos.

2011. júl. 29. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
100%

Pedig tényleg minden benne van.

Két feltételezéssel élünk:

1. A villám fényét azonnal látjuk (azt a néhány kilométert milliszekundumon belül megteszi a fény)

2. A hang a levegőben 3 másodperc alatt tesz meg egy kilométert.


Tehát ha pl. a villám fényjelenségét észlelem, és a dörgés 6 másodperc múlva ér el hozzám, akkor 2 km volt a villámlás távolsága...

2011. júl. 29. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
85%
a villámlás és a mennydörgés észlelése közt eltelt idő osztva hárommal egyenlő a körülbelüli távolsággal km-ben
2011. júl. 29. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
50%
Számolod a másodperceket a villanástól, a végén beszorzod 340-el, ennyi métert tett még a hang amíg elért hozzád. Ezt ha akarod visszaosztod 1000-el, hogy km-t kapj. De mit nem értesz az eredeti szövegben?
2011. júl. 29. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
0%

2 villámlás közt eltelt idő osztva hárommal.

És km-ben kapod meg a távolságot.

2011. júl. 29. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
100%

Utolsó vagyok, bocs rosszul írtam.

A villám és a dörgés közti idő.

2011. júl. 29. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, így már érthető! :)
2011. júl. 30. 08:18
 8/19 anonim ***** válasza:
5%
A wiki híres megbízhatósága... Nem tudom, miért baromkodik a szerző ezzel az "oszd el hárommal" hüjeséggel. A lemért másodperceket meg kell szorozni 340-el és kész. Bár a mai IQ-kat nézve, lehet, hogy az "oszd el hárommal" módszeré a jövő, még ha szorozni könnyebb is.
2011. júl. 31. 02:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
100%

"Nem tudom, miért baromkodik a szerző ezzel az "oszd el hárommal" hüjeséggel. A lemért másodperceket meg kell szorozni 340-el és kész."


Kinek a pap kinek a papné, kinek a paplan...


Nem nevezném baromkodásnak. Az emberek általában másodperceket tudnak jó közelítéssel számolni, és kilométerben szeretnék az eredményt. Így kézenfekvő, és közel jó megoldás a számolt másodpercek elosztása hárommal. A gyakorlatban úgysem szokták az időt pontosan mérni, így a hárommal való osztás pontossága elegendő. Való igaz hogy a 340m/s alapján való szorzásos módszered pontosabb eredményt ad, de ha nagyon szigorúak akarunk lenni, az sem a legpontosabb. Szóval nem értem miért kell egy módszert ledegradálni pusztán azért mert a te módszered esetleg pontosabb eredményt ad (főleg hogy az emberek 90% részének bőségesen elegendő a hárommal való osztásos módszer által kapott eredmény pontossága).

2011. aug. 1. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
100%

"Bár a mai IQ-kat nézve, lehet, hogy az "oszd el hárommal" módszeré a jövő, még ha szorozni könnyebb is."


Te IQ bajnok!


Hát nem tudom... számolok 9 másodpercet. Szerintem könnyebb elosztani hárommal, mint megszorozni 340-nel.


Nézzük az eredményt. 9/3 az 3km (pillanat alatt fejből...), a Te számításoddal 9*340=3060m (hát ezen gondolkodnom kellett kb 2 másodpercet, de fogadok, lesz akinek nem megy fejből!). Most akkor melyik is az egyszerűbb?


És az eredmény? Lássuk! Hmmm... Igazán remek! Sikerült 5%-kal pontosabbat(?) elérni a te módszereddel. Szerintem ennél simán nagyobb hibát követek el, ha a másodperceket "csak úgy számolom", stopper nélkül mérem. (Úgy halkan jegyzem meg, hogy az 5 % eltérés az 1 percnél kb. 3 másodperc. Próbáld ki pár ismerősödnél, hogy ha fejből számolnak mennyire pontos az "egy percük". No akkor szerinted mekkora hibát vét egy átlagember egy 10 másodperces intervallum óra nélküli saccolásánál?).


Nyugodj bele sokszor az osztás az egyszerűbb, és bőven elegendő a másodperc saccolása.


De sebaj, nyilván sose próbáltad még egy villám távolságát kiszámolni :)

2011. aug. 1. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!