Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A C60 és egyéb fullerének...

A C60 és egyéb fullerének belsejében vákuum van, vagy előállíthatók úgy, hogy ne legyen bennük semmi?

Figyelt kérdés
Akkor az ott egy tökéletes vákuum, bár elég kicsi a térfogata?
2011. aug. 2. 22:45
 1/9 anonim ***** válasza:

Hát ez nem éppen így van...

Tudod egy atom nem épp úgy néz ki, mint ahogy a tankönyvekben ábrázolják. Nagyságrendekkel ritkábban helyezkednek el ott a dolgok. Tehát akkor mondhatnád, hogy a kősó az tulajdonképpen nagyrészt semmi, a többi meg elhanyagolható. Viszont van ott valami, aminek a megnevezésére nem emlékszem már pontosan, de olyasmi atomok közti anyag, vagy tér, ami nem tekinthető vákuumnak.

2011. aug. 2. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Azt nem tudom, hogy a belsejeben vakum van-e, de azt igen, hogy egyebutt biztosan van. A szenatomok magjai es elektronjai kozott. Minden atom atommagja es elektronjai kozott vakum van.
2011. aug. 2. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

2.! Nem errre utalt az első?

Akkor a levegő jórészt vákuum, a többi elhanyagolható?


Amúgy én sem tudom a választ.

2011. aug. 2. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
A vákuum kicsi skálán hülyeség, mert az definiálja a vákuumot, hogyha odaraksz valamit, akkor arra zéró nyomás hat, azaz semmi nem ütközik bele. Az elektronfelhő nem ilyen. És lehet hogy a C60 kicsi, mert a közepén sem elhanyagolhatók az elektronok, de egy nagyobb fullerénben már tényleg lehet vákuum, nem? Ha annak a közepére raknál valamit, egyetlen atomot, ami persze nem marad ott, ezért a kísérlet nem kivitelezhető, de elvileg az vákuumban lenne, nem?
2011. aug. 2. 23:43
 5/9 anonim ***** válasza:

Masodik vagyok.

Igen, az biztos, hogy az atommag es a korulotte levo elektronok koztt vakum van es eleg sok, mert a tavolsag nagy a mag es elektronok kozt. Hallottam egyszer discoveryn is hogy ha a vilagon az osszes atombol a vakumot eltavolitanank akkor az ossze "dolog" ami a foldon van egy marokba elferne. De latsuk mi is, hogy valami megsem igy van. Ha veszunk egy so kristalyt es abban tobb a vakum mint a tobbi anyag akkor megis miert latjuk azt. Mar sokan megmondtak, hogy semmi sem ugy van ahogy azt gondoljuk, es nem is tudjak az okosabb emberek se csak elfogadjak a dolgokat ahogyle van irva stb.

2011. aug. 2. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

masodik megint.

Vakum az ahol nincs semmi.

2011. aug. 2. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
23:44 Egy nagy baromság, amit írsz, és légyszi ne irogass, mert látszik hogy fingod sincs a fizikához. Ide válaszokat illik írni, nem találgatásokat és tévképzeteket. Csak ismételni tudom magamat. Az elektron nem egy pont, hanem egy eloszlás, ún. elektronfelhő, ami pl. s pálya esetében körbeöleli a magot teljesen gömbszimmetrikusan, és az elektronnak nyomása van, azaz ebben a térrészben nyomná azt, amit odarakunk, vagyis nincs vákuum ezen a skálán. Az persze más kérdés, hogy nem tudsz ezen a skálán semmit odarakni mérés céljából, mert az megváltoztatná az egész rendszert, meg nem nagyon van az elektronnál kisebb dolog, meg nem nagyon tudnád nyugalomba odarakni. Ezért semmi értelme vákuumról beszélni atommag méretekben. De nagyobb méretben már lehet értelme, és az a kérdés lényege, hogy a fullerén belseje elég nagy-e ehhez, vagy sem.
2011. aug. 3. 01:05
 8/9 anonim ***** válasza:

A fullerének belseje nagyrészt üres (ilyen méretekben már van értelme vákuumról beszélni).


Ha speciális körülmények között gyártod őket, akkor lehet bele tenni 1-1 másféle atomot. Orvostechnikában használható, olyan gyógyszerekhez, amit a gyomorsav lebontana.

2011. aug. 3. 02:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Az az egyik nagy durranas ezekkel a cuccokkal, hogy lehet csomagolni minden vackot az uresen tatongo lyukba:

[link]


Amugy uresek tudtommal... Az, hogy egy ekkora terreszben eppen nincs semmi, eleg messze van a vakuumtol. Ha kiszamitod, hogy a levegoben milyen messze vannak egymastol az atomok, az is eleg nagy tavolsagnak jon ki, megsem mondanad, hogy vakuumban vagyunk.

2011. aug. 3. 02:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!