Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen modellt lehetne adni...

Milyen modellt lehetne adni erre a statisztikai problémára?

Figyelt kérdés
Van N dolog (N 80 körüli), amiből minden héten kiválasztunk tizet. Na most nekem megvan kb 90 hétre visszamenőleg az összes választás, és szeretnék valamiféle "előrejelzést" készíteni egyrészt arról, hogy az adott dolog milyen valószínűséggel fog következni a következő héten, illetve egyfajta "legvalószínűbb tizest" előállítani, és hasonló dolgok. Milyen modell illene rá? Könnyítésül feltételezhetjük, hogy minél régebben volt egy dolog, annál valószínűbb, hogy újra lesz, illetve hogy ha valami ritkán volt régen, akkor most is ritkán lesz (van olyan elem, ami minden 2-3. héten van, van amelyik 20 hetente), ugyanis ez egy játék, és emberek választják ki az elemeket, nem véletlenszerű.
2011. aug. 24. 09:24
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
No akkor pontosítsd a kiválasztást. Ha nem véletlenszerű, tudni kell a választások okát. Enélkül bajos bármiféle példát felhozni, mutatni.
2011. aug. 24. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Ha egyenletesen választasz, (pl lottó) akkor semmilyen előrejelzést nem tehetsz.


Ha van valamilyen eloszlásfüggvény, csak te azt nem ismered, akkor egy hisztogramot kell csinálnod és megbecsülni az eloszlásfüggvényt.

2011. aug. 24. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

16:33 Ha ismerném a kiválasztást, akkor nem létezne a probléma.


17:48 Azt mondtam, hogy nem egyenletes, mivel emberek választják ki, valamiféle szempontok szerint, nem véletlenszerűen. Egy adott elem nagyjából egyenletesen jön, tehát ha egy adott dolog n hetente jön átlagban, akkor attól nem szeret eltérni jelentősen.


A hisztogram statisztika emlékeim szerint valamiféle oszlopok voltak tartományokkal, itt viszont nincsenek tartományok, a dolgok nincsenek egymással rendezésben. Minden dolog teljesen egyéni, nem állnak egymással kapcsolatban. De ha tévedek javíts ki :)

2011. aug. 24. 17:59
 4/11 anonim ***** válasza:
És mégis, mi lenne ha konkrétan leírnád az esetet? Akkor talán segíteni is tudnánk...
2011. aug. 25. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Mindent leírtam róla, amit tudok, próbáltam általános maradni, hogy ne vesszen el senki a részletekben.

De akkor adok egy linket, bár sokra nem mész vele:

[link]


Innen hiányzik kb 40 hét, de mindegy, az előző 40 is kb ilyen.

Tehát amit tudunk: minden héten 10-t választanak, minél régebben volt, annál valószínűbb, hogy lesz, viszont az átlagos időtartam két jelenlét között teljesen független az egyes elemeknél. Mit szeretnél még tudni?

2011. aug. 25. 14:26
 6/11 anonim ***** válasza:

"minél régebben volt, annál valószínűbb."


ebben biztos vagy? Mert a lottónál pl nem így van.

2011. aug. 25. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Nem vagyok azért teljesen retardált, lottóhoz nem kérnék segítséget az előrejelzéshez. Az elég egyszerű.


Akkor nem úgy mondom, hogy minél régebben volt annál valószínűbb, hanem hogy létezik szabályszerűség, amit nem ismerünk, de van egy 90+ hétnyi mintánk. Ebből kéne "jósolni".

2011. aug. 25. 15:29
 8/11 anonim ***** válasza:

Erre a hisztogram megoldást jelent.


Veszel N db kategóriát, és megnézed, hogy összesen hányszor választották ki őket. Ezek után növekvő sorrendbe teszed gyakoriság szerint és kapsz egy valamilyen oszlopkból álló alakzatot. (ez a lottó esetében közelítőleg egyenes)

2011. aug. 25. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Na de nincsenek kategóriák, ezt írtam le fent. Minden elem egyéni. Hát akkor lehet egyszerűbbre veszem a figurát, csak örültem volna, ha van itt valami szakértő.
2011. aug. 25. 17:25
 10/11 anonim ***** válasza:
hát a 80 db cucc a 80 kategória.
2011. aug. 25. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!