Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A NAP látszólagos pályája...

A NAP látszólagos pályája változik föld tengelyferdesége miatt, változik e látszólagos sebessége ennek során?

Figyelt kérdés
2011. szept. 7. 07:51
1 2
 1/11 dellfil ***** válasza:

Emiatt nem. De mivel a Föld ellipszis pályán mozog, Napközelben gyorsabban, Naptávolban lassabban halad, ezért a Nap látszólagos sebessége is változik az év folyamán.

De ez a változás oly kicsiny, hogy "szabad szemmel" nem észrevehető. Azért kicsi a sebesség változás mértéke, mert a Föld pálya ellipszise igen csekély mértékben "lapult", azaz alig tér el a körtől.


dellfil

2011. szept. 7. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 dellfil ***** válasza:

Bocs, marhaságot írtam. A keringési sebességnek semmi köze hozzá. Azaz inkább szinte semmi. A Föld forgás sebessége a mérvadó... Az meg nagyon egyenletes. Csak nagyon pici "ingadozásai" vannak.

Tehát nem változik a Nap sebessége. Minden esetben ugyan akkora.


dellfil

2011. szept. 7. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Elvileg minél jobban dől a tengely a Nap felé, annál kisebb látszó kört ír le, vagyis lassabban teszi meg a kisebb kört egy nap alatt. Vagyis ez alapján nyáron és télen kisebb kört tesz meg (kisebb látszó sebességggel), tavasszal és ősszel pedig nagyobbat.


Úgy filóztam, hogy a Föld tengelyét sokkal jobban megdöntöttem, majdnem párhuzamosra az ekliptikával. Nyáron a Nap egész kis köröket ír le a pólus körül, le sem megy, fél év múlva ugyanezt teszi, csak a másik pólus körül. (Amit nem látunk, mert akkor fel sem kel a Nap.) Tavasszal és ősszel viszont a teljes kört ír le. A valóságban ugyanez történik, csak sokkal kisebb az eltérés. Hangsúlyozom, ez csak látszólagos sebesség! :)

2011. szept. 7. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 bongolo ***** válasza:

Változik a Nap látszólagos sebessége (vagyis egy napnak a hossza). Mind az ellipszispálya, mind a tengelyferdeség hatással van erre. Legrövidebb a "szoláris nap" tavasszal és ősszel, leghosszabb nyáron és télen. Nem is olyan kicsi a különbség, hogy ne lehetne észrevenni, pl. szeptember 16 és december 22 között 51 másodperc!


Lásd:

[link]



Nemrégen volt már ez a kérdés itt, elovashatod az akkori válaszokat is:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..

2011. szept. 7. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
a L Á T SZ Ó L A G O S sebességéről beszélek.
2011. szept. 7. 14:39
 6/11 dellfil ***** válasza:
45%

Rendben, a válaszolók egy része keveri az időtartományt a sebességgel. :)

Válasz: Nem változik a látszólagos sebesség.


dellfil

2011. szept. 10. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Igen, változik. De minimálisan. Ugyanis Napközelben gyorsabban halad a Föld, Naptávolban lassabban.


Továbbá a Föld forgása sem állandó.


Továbbá a többi bolygó gravitációs tere is (nagyon kicsit) rángatja a pályánkat


De tény, hogy ezek elhanyagolhatóak. Feltéve, ha nem (atom-)óramű pontosságot akarsz.

2011. szept. 10. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Szerintem a Nap látszó sebessége keveredik az éggömb látszó forgási sebességével, és most már én sem tudom, a kérdező melyikre gondolt. Mert ugye az éggömb szögsebessége egyértelmű, de a Nap azon egy pont, és a pólustól való távolságtól függően lehet lassabb vagy gyorsabb. Az éggömbre vonatkozóan teljesen igaza van a többi válaszolónak. Én azt vettem alapul, hogy a Nap néha nagyobb, néha kisebb kört tesz meg az égen a pólus körül, és a kisebb kört kisebb sebességgel teszi meg látszólag. De lehet, hogy én értem félre a kérdést. :)

(09-07 10:39 voltam)

2011. szept. 10. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Hogy a Nap mekkora látszólagos sebességgel mozog, az függ a megtett úttól, és a mozgás idejétől. Az idő adott, 1 nap, Ez nem változik, mindegy milyen a tengelyferdeség, és mindegy, hogy naptávolban avagy napközelben tartózkodik bolygónk. A megtett út viszont nem egyforma. Könnyen belátható, hogy a Nap a napi útja során egy kört ír le az égen. Ennek a körnek a kerülete a kérdéses "út". Az is nyilvánvaló, hogy a kör átmérője és a kerülete egyaránt függ a tartózkodási helyünk földrajzi értékeitől. Két szélsőséges eset az volna amikor a forgástengely a Nap felé mutatna pontosan. Ekkor a Nap látszólag meg se mozdulna tengelykörüli forgásból adódóan. A másik véglet az volna amikor a tengely pontosan merőleges lenne a keringés síkjára, és az egyenlítőn tartózkodnánk. Ilyenkor lenne a maximális a keresett sebesség...


A valós sebesség tehát ezen két érték közötti lesz. A sebesség valójában a Nap középpontja és a Föld tengelye által bezárt szögtől (pontosabban az égi pólus, és a Nap középpontjának szögtávolságától) függően hol nagyobb hol kisebb.


Tehát azok írták helyesen, akik azt írták, hogy változik a kérdésben szereplő sebességadat.


maci

2011. okt. 4. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Na kérem, köszönöm! Hát ugye hogy ugye! :)))

(09-10 23:04 voltam)

2011. okt. 4. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!