Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy készítsek házilag sókrist...

Csilla Julianna kérdése:

Hogy készítsek házilag sókristályt?

Figyelt kérdés

Kémia szorgalmi feladat: Otthon sókristály készítése. mennyi só, mennyi víz, és milyen eljárás szükséges? Milyen madzagot kell bele lógatni, mennyi idő amíg elkészül?

Lehet-e színezni, mondjuk ételfestékkel?


2011. szept. 30. 08:34
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Végy egy jó nagy pohárnyi vizet, forrald fel, és szórj bele egy-két maréknyi sót. Ha kevergeted, a só felolvad a forró vízben. Annyi só tegyél bele, hogy az alján (kevergetés után) maradjon fel nem oldott só.


Öntsd át egy TISZTA edénybe a sós vizet, és lógasd bele a madzagot (egyszerű spárga darabot). Mire a víz kihűl, a spárgán megjelennek a kis sókristályok.


Tudod növelni is a sókristályokat, ha kiveszed a spárgát, felmelegíted a vizet, és megint teszel bele sót. Kevergetés (feloldódás) után megint át kell önteni TISZTA edénybe a forró oldatot, és visszatenni (ismét belelógatni) a spárgát. A sókristályok szépen növekedni fognak. Ezt a növesztést többször is meg lehet ismételni.


Sok szerencsét! Majd meglátod, milyen érdekes alakú kristályok növekszenek a spárgán!


Pedro

2011. szept. 30. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
94%

Mi pont ilyen kristályosításokat csinálunk most laborban, a mi receptjeink sémájára leírom a tippemet.


Az oldhatósági táblázat szerint 80 °C-on 38,4 g NaCl oldódik 100 g vízben, ez így telített oldat lesz. A kristályosodás túltelített oldatban indul meg, ezt úgy éred el, hogy lehűtöd az oldatot. Ugyanis szintén ebből a táblázatból: 20 °C-on már csak 36 g NaCl oldódik 100 g vízben.

Szóval kiszámolod, hogy mennyi vízben kell feloldani mondjuk 10 g sót. (aránypár--> ha 38,4 g só 100 g vízben oldódik, akkor 10 g só mennyi vízben fog?) Azért a 80 °C-os adattal számolsz, mert melegen oldod fel benne. Mi a kiszámolt mennyiséghez még hozzáadtunk 40 g vizet pluszban. Aztán, ha feloldódott felére bepároltuk az oldatot, és bebugyoláltuk törlővel, hogy lassan hűljön. Ekkor kell szerintem belelógatni a cérnaszálat, és így arra kezd el kikristályosodni. Kell néhány nap, míg kész lesz, addig nem szabad babrálni, tedd el egy konyhaszekrény hátuljába.


Nem tudom, hogy a színezés működne-e. Annyit tudok, hogy a természetes sótömbök színét más elemek adják, pl. bróm. Mert ez is be tud épülni a kristályszerkezetbe. A színezék nem tudom, hogy képes-e erre.

2011. szept. 30. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
88%
Csinálhatod úgy is, hogy az oldatba nem lógatsz madzagot, hanem magát az oldatot ontod bele egy kis tálkába (kb. kindertojás méretube), aminek lapos az alja, és hagyod, hogy elpárologjon. Mi a gimiben így csináltuk, az egyik gyereknek 4-5mm élhosszúságú kocka alakú kristályt sikerult osszehoznia, jól nézett ki, asszem jegyet is kapott rá :)
2011. szept. 30. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Örök hála mindenkinek, hétvégén megcsináljuk. Remélem legalább egy piros pontot kapunk rá.
2011. szept. 30. 13:00
 5/9 anonim válasza:
56%
hidegvizbe nem jó?
2012. okt. 8. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 BalaZS7 válasza:

hideg vizben nem jó..mert nem oldódik annyi amennyinek fel kell.

amugy meg sok szerencsét

2013. márc. 9. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 NVikike válasza:
Sziasztok! Mi is szorgalminak kaptuk fel kémiából. a tanár ugyan elmagyarázta mit kell tenni, de nem mondott arányokat... Amúgy én is ki akarom próbálni ételfestékkel. Biztos menő lesz! Szerintem lehet azzal is, márha nem lép be semmilyen kémiai hatás... :D (7-es vagyok, honnan tudjam még? :D)
2014. okt. 22. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 M.Viktóriaa válasza:
Na?? Hogy sikerült ez? (kérdező)
2015. szept. 10. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
Nekünk nem nagyon mondta el a tanár hogy hogy kell viszont nekünk ez házi feladat tehát kötelező de amugy már megoldottam :)
2018. jan. 11. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!