Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen kapcsolódási pontjai...

Milyen kapcsolódási pontjai vannak a történelemnek a természettudományokkal?

Figyelt kérdés

Az egyik válaszoló ezt írta:


"A történelemnek például kapcsolódási pontjai vannak a természettudományokkal, de nem természeti jelenségek a vizsgálatának tárgyai, így nem természettudomány."


Ez arra vonatkozik hogy az iskolában a történelemben tanulnak egy keveset az evolúcióról, tehát közös ős? Ennyik a kapcsolódási pontok?


Mert a természettudománynak például az ókori történelemhet már nincs köze.


2011. szept. 30. 21:26
 1/8 anonim ***** válasza:

"Mert a természettudománynak például az ókori történelemhet már nincs köze."


Hát már hogy ne volna! Rengeteg éghajlatváltozás váltott ki hatalmas népvándorlásokat.

2011. szept. 30. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

A természettudomány körébe tartoznak: fizika, kémia, biológia, földrajztudomány, geológia, meteorológia,csillagászat, orvostudomány, mezőgazdaság-tudomány, genetika.


Mondjuk igen, az éghajlatváltozás még idetartozik. Bár erről még sose tanultam. Nekem személyes tapasztalatom Töri órán az evolúciónak egy kis része.


De összességében évszámokat tanultunk, uralkodókról, birodalmakról. Tehát a természettudománynak nem sok köze volt eddig a történettudományhoz.


Egyéb kapcsolódási pontok még?


Egyébként köszönöm a választ

2011. szept. 30. 22:53
 3/8 2xSü ***** válasza:
100%

A történelem sok esetben használja fel a természettudomány eredményeit. Pár példát megpróbálok felhozni.


Fizika:

- radiokarbonos kormeghatározás


Kémia:

- Pl. bizonyos kémiai vegyületek kimutatásával lehet következtetni, hogy X nép ismerte a sörfőzést.


Biológia:

- Egy történelmi személy halálának okát pl. lehet vizsgálni. (Nem természetes halált halt, hanem megmérgezték)

- DNS vizsgálat is lehet adalék egy nép őstörténetéhez.

- Járványok terjedését vizsgálva is lehet következtetni, hogy bizonyos kultúrák között volt-e aktív kapcsolat.


Geológia:

- Történelmi leírások dátumozásához jól jöhetnek a geológia eredményei.


Meteorológia:

- Éghajlatváltozások.

- Pl. bizonyos szerves anyagok jelenléte egy leletnél utalhat annak az eredetére. (Pl. az X ereklye nem lehet Jézus keresztfája, mert amiből van az olyan fafajta, ami csak messze északon honos.)


Csillagászat:

- Nagyon jól lehet eseményeket datálni a csillagászat eredményeivel. Ha a történetíró nem adott meg pontos dátumot, de pl. feljegyezte, hogy napfogyatkozás volt, akkor ez segít az esemény pontos időpontjának megállapításában


A történelem tudománya számos nem egzakt elemet tartalmaz. A módszertana teljesen eltérő természettudományok általános módszertanától. A történelmi eseményeket nem lehet újra ellenőrizni. (Bár igaz, hogy a következtetéseket és az alapjukul szolgáló tények megismerése és a következtetés újbóli megtétele már megismételhető.) Viszont a mondák, történetleírások, elbeszélések valóságtartalma már akár vitatható lehet. Márpedig a történelem sokszor ezekből állít fel képet a múltról.

2011. okt. 1. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Gyönyörű válasz, utolsó!

Azonban hozzáteszem, az X ereklye fájának vizsgálata biológia, egészen pontosan a xilotómia. (Régi nagy álmom volt, hogy xilotómusnak menjek, de sajnos nincs rá kereslet, egyszerűen semmi...) Az, hogy ez a fa adott időben elterjedt volt-e az adott helyen, az ökológia, de igen, itt bekapcsolódik a meterológia.

2011. okt. 1. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat.


Egyébként kissé más válaszokat vártam. Mert ha belegondolunk, akkor tulajdonképpen így a labda is kapcsolódik a matematikához, mert köralakú elem, ami már geometria. A labdát pedig az emberek tböbsége általában gondolom nem a matekhoz kapcsolja.


Azért hoztam fel az evolúciót, mert a fejlődéselmélet inkább természettudomány. Ott vizsgálják a fosszíliákat és a többi...De mégis jelen van a történelem tanulás elején. Egy történelem dolgozatban általában évszámokat kérdeznek, történelmi személyeket, birodalmakat, stb, ezekre a dolgokra nem térnek ki, amiket felsoroltatok (többségében, gondolom én) épp annyi köze van a törihez, mint a mateknak a labdához.


A kérdésem arra vonatkozik, hogy van-e olyan erős kapcsolódási pontja a természettudománynak a történelemmel, amilyen részletesen tanulunk a törti elején az evolúcióról. Én több ilyet nem fedeztem egyelőre fel

2011. okt. 1. 17:33
 6/8 A kérdező kommentje:
Ja és bocsi a helyesírási hibákért :D Siettem >__<
2011. okt. 1. 17:34
 7/8 anonim ***** válasza:

A természettudományok TANÍTÁSÁNAK és a történelem TANÍTÁSÁNAK nincs olyan erős kapcsolódása, hogy indokolt legyen pl. az evolúció hosszas elmagyarázása, erre változatlanul csak azt tudom mondani, amit már egyszer megjegyeztem, hogy szerintem a töritanárod sejt valamit a biológiaórával kapcsolatban, és úgy érzi, szükséges egyszer elmondani, mert lehet, hogy ott, ahol ennek a helye van, nem tanulnátok meg kellő alapossággal/tisztességgel. Vagy csak szeretne meggyőzni az evolúció helyességéről, mert úgy érzi, kötelessége, nehogy belőltek legyenek az elkövetkező nemzedék kreacionista szóvivői. :)

Mindazonáltal a leírt kapcsolódási pontok fontosak, rámutatnak a történelemtudományos és a terészettudományok kapcsolatára. Semmilyen tudományág nem létezhet önmagában, elefántcsonttornyában elzárva a többitől.

Talán jobb, ha megszokod ezt a multidiszciplinális tanulási módot, később nagyon sokban hasznos lesz. Lehet, hogy emiatt komoly előnnyel indulsz majd az egyetemen. (Az biztos, Perczel szerves kémia vizsgáin ez komoly előny lenne. "Rajzolja fel a laktonok szerkezetét és írjon négy erdélyi költőt." Igen, ez egy feladat volt. Én a purinvázat és Petőfi szerelmi költészetét kaptam.)

2011. okt. 1. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Kedves 17:54!-es válaszoló


Köszönöm szépen válaszodat!

2011. okt. 2. 13:32

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!