Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tudományos szempontból mennyir...

Tudományos szempontból mennyire reális a Gyilkos Számok című sorozat?

Figyelt kérdés

Sok mindent értek a kérdésen, kezdve a benne bemutatott matematikai, fizikai modellektől kezdve, a gyakorlati felhasználáson (bűnüldözés) át, egészen addig, hogy mennyire reális a tudományos élet belső bemutatása (egymáshoz való viszonya az egyetemen a tanároknak, doktoranduszoknak, barátság, utálat, szerelem stb.)


Igazából azért érdekel, mert fizikus akarok lenni (kicsi korom óta), fizika szakra felvételezek és kezdettől fogva néztem a sorozatot.


2011. okt. 16. 10:59
 1/8 Silber ***** válasza:
100%
Akkor kezdheted a felkészülésed azzal, hogy leállsz az ilyen sorozatok nézésével. Vagy ha nem is, erősen kételkedsz az igazukban. A valóságot leírni egy közel végtelen számú változós egyenletrendszer lenne, és semmit nem tudnál meg belőle. Sajnos el kell keserítselek, de nem járható út.
2011. okt. 16. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

csak néhány részt láttam, de azok alapján:

- amikor bemondják a hangzatos neveket, hogy és akkor itt Laplace transzformációt használunk, vagy a nem tudom milyen elv alapján, akkor azok valódi matematikai fogalmak

- viszont a matematikai modellek, amikben elméletileg használják, azok röhejesek, józan paraszti ésszel látható, hogy a valóságot nem lehet ilyen mértékben, ilyen módon matematikailag leírni, az vicc kategória.

- az tuti, hogy lehet értelmes módon használni a matematikát bűnüldözésben is, nem is lepődnék meg, ha lennének erre példák, de nem ilyen 'mindenható' formában, hogy felírok 3 diff.egyenletet, megoldom, és az x változó eredménye kiadja, hogy a gyilkosnak vajon hol lehet a búvóhelye, vagy hol fog legközelebb lecsapni.

- a karakterek olyanok, mint valami maguktól elszállt szabadbölcsész hallgatók a sokadik füves cigi után. Az a fajta teljesen művi szellemi kérődzés, amit a sorozatban a szereplők csinálnak (főleg az a csillagász/fizikus emberke) az erőltetett "frappáns" metaforákkal és "mély és magvas" (bár teljesen semmitmondó) megnyilvánulásokkal, az nem a matekosokra meg fizikusokra jellemző, tapasztalat.

- matematikusok között sajna nagyon ritka az olyan jó nő, mint a sorozatban a leányzó...

2011. okt. 16. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat!


Gyorsan tisztázom, hogy a sorozatot jóval később kezdtem el nézni, minthogy megfogalmazódott bennem, hogy tudományos pályára szeretnék lépni! (Kábé 10 év volt a kettő között.)


"Az a fajta teljesen művi szellemi kérődzés, amit a sorozatban a szereplők csinálnak " Ezt kifejtenéd bővebben? (Larry Fleinhardt-on én is jókat vigyorgok, ő a csillagász emberke :D)


"- matematikusok között sajna nagyon ritka az olyan jó nő, mint a sorozatban a leányzó..."


Ezt én is tudom.:D Bár a fizikusok:

[link]


[link]


Egyikük se Miss World, de nem is bányarémek, főleg a korukhoz képest (sőt Lisa Randall szerintem kifejezetten szép, főleg a fiatalabb képein.)

2011. okt. 16. 18:03
 4/8 anonim ***** válasza:

A sorozat azt mutatja be, amit egy analfabéta forgatókönyvíró képzel a természettudományok alkalmazásáról.

Hangzatos nevek, fantáziadús, ám üres és hibás logika, tömény ostobaságok halmaza. A sorozat elemzésére, kb. ennyi időt még lehet szánni, a továbbiak már felesleges időtöltésnek számítanak (néha szoktam nézni, elsősorban hogy hangosan röhögjek a sületlenségeken, vígjátékkén aránylag élvezetes - elsősorban a szereplők miatt).


Ami a tudományok alkalmazását illeti, az elsősorban tudás és csapatmunka. Pl. a fizika vagy matematika a kriminológiában azt jelent, hogy kell egy (több) jó tudományos szakember, kell egy (több) kriminológus, akik képesek a másik szakmájából valamennyit elsajátítani annak érdekében, hogy képesek legyenek megérteni egymás lehetőségeit és korlátait (röviden, hogy beszélni tudjanak egymással, és ne csak lebeszélni egymás mellett).

2011. okt. 18. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:
Nem gondolod komolyan, hogy egy sorozat reálisan mutatja be, hogy a tanárok hogyan viszonyulnak egymáshoz az egyetemen, különböző kapcsolatok stb.. ez csak egy sorozat, pont annyira reálisak benne az emberi kapcsolatok bemutatása mint bármelyik másik sorozatban..
2011. okt. 18. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Valoban letezo matematikai konstrukciokat nyognek be, es alkalmaznak olya esetekben, amikor az adott szituaciohoz az egvilagon semmi koze. De ezzel meg nem is lenne baj, az zavar igazan, hogy az az okostojas kitalal valami modellt, aminek a valoszinusege 1:10000 de persze, hogy-hogynem mindig bejon neki. 2-3 reszt lattam, azota reflexbol elkapcsolom.
2011. okt. 18. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 RhisiartK válasza:
100%

Lehet, hogy már nem aktuális, de azért leírom.


2 perc google keresés után meg lehet találni pl. az első réészben alkalmazott képletet, amikor egy sorozatgyilkos lakóhelyét kell meghatározni. Az a képlet pl. létezik és alkalmazzák a kriminológiában. Még csak most kezdtem figyelni matekos szemszögből de biztos máshol is megvan a valóságalapja a dolognak.

[link]


Amúgy amit a filmben látunk az valószínűségszámítás/statisztika főleg.


Az előttem szólóknak igaza van, hogy nem lehet leírni a valóságot egy táblányi képlettel... de nem is kell. Az emberi agy se tud mindent amikor pl. döntést hozunk... A lényeges tényezőket megtartjuk, a kevésbé fontosakat elhagyjuk... mint a képletekben.


Akiket érdekelnek a filmek és valóság közti párhuzamok, annak itt egy link: [link]

2012. júl. 11. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 RhisiartK válasza:
100%

Még 2 perc angol keresés: [link]


Itt komolyan kifejtik a matematikai hátterét a sorozatnak.

2012. júl. 11. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!