Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezhet-e nem gömb vagy nem...

Létezhet-e nem gömb vagy nem geoid alakú bolygó?

Figyelt kérdés
2011. okt. 20. 16:25
 1/10 anonim ***** válasza:
12%
Nem.
2011. okt. 20. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
74%
A legtöbb bolygó belapul, mivel gyorsan kell forognia. Vannak erősen lapult bolygók is, ha jól emlékszem. De erősen lapult csillag biztos van.
2011. okt. 20. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 2xSü ***** válasza:
100%

A kisebb bolygók lehetnek egészen szabálytalanok is, de ők is közel gömb alakúak.


Kocka alakú bolygó biztos, hogy nincs.


A bolygók kialakulásánál nagyrészt folyékony, képlékeny állapotban vannak. Mivel hat az anyagra a gravitáció, így a gravitációs középpont körül gömb alakot vesz fel. A forgás lapítja ezt a gömbformát. Miután szilárd lesz, lehetséges, hogy eltérjen a szabályos gömbtől, de ezt vagy a belső folyamatok okozzák, vagy külső erők (becsapódások). Ezek viszont nem elég nagy energiájúak, hogy gyökeresen megváltoztassák a gömbformát. Egy nagyobb test becsapódása már igen, viszont ilyen esetben akkora energia szabadul fel, ami megolvasztja a bolygó anyagát.

2011. okt. 20. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Gömb alakú gyakorlatilag nincs, ami pedig gyorsan forog, az erősen lapult.

Ami kicsi, az lehet szabálytalan.

2011. okt. 21. 01:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 dellfil ***** válasza:
67%

Igen, ha nem nagyobb az átmérője mint ezer kilométer. Persze az "átmenet" nem "koppanásszerű". Nagyságrendileg kb. ez az a határ, ahol már elég nagy a gravitációja a testnek, hogy idővel "legömbölyítse" a nagyobb kiemelkedéseket, "éleket".

Jó példa a Ceres kisbolygó, amely már közel gömb alakú. Minél kisebb a kisbolygó, annál szabálytalanabb alakot enged meg a kisebb és kisebb gravitáció. Az egy-kétszáz kilométeres kisbolygók inkább krumplihoz hasonlítanak. Az ennél is kisebbek még inkább formátlanok lehetnek.

A Mars, vagy még inkább a Föld méretű kőzetbolygók gömbtől való eltérése - tömegük arányában - egyre elenyészőbb. A forgás sebesség miatti "lapultság" persze függ a forgás sebességétől is, de itt is a gravitáció a "lapultság" ellen dolgozik.

Például a Föld "lapultsága" kb. 0,3%. Azaz az egyenlítői átmérő, és a forgástengelynél mérhető átmérő ennyivel tér el. Ez messze a legnagyobb eltérése az ideális gömb alaktól. (Egy futball labdánál ez egy tized milliméteres eltérésnek felelne meg. Szerintetek egy valódi foci labda van ennyire "pontos" gömb? Ugye nem? Akkor most a foci labda milyen alakú? Ugye nem gömb, hanem futball labda alakú? Nem az "amerikai" futballról van szó!) Na ennyit a "geoidról". :D

A Jupiter a gyors forgástól (tíz óra körül van) már éppen-éppen szabad szemmel is láthatóan lapult.

Összefoglalva: A bolygók gömb alakúak. A kisbolygók nem feltétlenül, sőt azok leginkább amorf alakúak.



dellfil

2011. okt. 21. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim válasza:
100%
A bolygó definíciójának része az, hogy elég nagy tömegű ahhoz, hogy hidrosztatikai egyensúlyba kerüljön, azaz közel gömb alakúvá formálódjon. Tehát nem. Ez még igaz a törpebolygókra is (lásd Plútó), a kisbolygóra azonban már valóban nem.
2011. okt. 21. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2011. okt. 21. 15:54
 8/10 anonim ***** válasza:
Delfil! A bolygó definíciójának a része, hogy kialakult a hidrosztatikai egyensúly benne, vagyis gömb alakú. Tehát bolygó csak gömbölyű lehet.
2011. okt. 21. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 dellfil ***** válasza:

Oké, 16:53! Teljesen igazad van. De a lényeget mondtam. Az, hogy a pontos terminológiát hanyagoltam, azért tettem, mert nem akartam a lényegről elterelni vele a kérdező figyelmét.

De, ha nagy tévedés van a válaszomban, szóljatok. Belátom, ha tévedtem. :)


dellfil

2011. okt. 21. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Lord Kobak válasza:

Szerintem létezhet.

De lehet hogy csak egy nagyon távoli galxisban létezik.

2012. aug. 31. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!