Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy létezhet a szabad akarat?

Hogy létezhet a szabad akarat?

Figyelt kérdés

Ha a biológia csak fizikai és kémiai folyamatok összessége, és mi is csak atomokból vagyunk. szerintem nincs szabad akarat, csupán azt hisszük, hogy van, az atomok végzik a dolgukat, mi csak passzív szemlélője vagyunk az életnek. mi a tudomány álláspontja ezzel kapcsolatban? mert nem tudom máshogy elképzelni. nem hiszek a lélekben, úgyhogy ha nem a természet törvényei, akkor nem tudom, mi más irányíthatja a testünket. lehet, hogy nagyon összetett folyamatok ezek és az ember soha nem lesz képes kiszámolni a jövőt, de a természet nem törődik azzal, hogy az ember fel tudja-e fogni vagy sem, neki nem kellenek képletek meg matek, tudja a dolgát. esetleg ezt az "elméletet" hogy lehetne valahogy kísérlettel bebizonyítani?

(hülye válaszokat nem kérek, aki ilyet ír annak piros kezet fogok adni, úgyhogy vigyázzatok.:P és az ezoterikus marhaságokat is tartsd meg magadnak kérlek.


2011. szept. 14. 14:29
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:

Húú, már volt itt hasonló vita, determinizmus vs. kvantumfizika. Nem lett semmi eredménye. :DD

Amiről te írsz, az a determinisztikus megközelítés. Hátha most kikerekedik belőle valami.

2011. szept. 14. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
100%

"...determinizmus vs. kvantumfizika..." Egészen pontosan oda jutottunk hogy a kvantumfizika nem zárja ki a determinizmust.


Kérdező! Egyetértek veled abban, hogy ha a világegyetemet alkotó összes részecske összes jellemzőjét, és egymásrahatásukat ismerjük, akkor az események kiszámolhatóak. A szomorú helyzet azonban az, hogy jelenleg nem ismerünk módszert arra hogy ezen jellemzőket egytől egyig meg is ismerjük. Így el kell fogadnunk, hogy az események nagy részére szükségszerűen rá kell fogjuk, hogy véletlen esemény.

2011. szept. 14. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:

Azt mondod, nincs szabad akarat, mert determináltak vagyunk. Akkor most egy pillanatra képzeljük el, hogy nem vagyunk determináltak, mert a fizikai világ valamilyen láthatatlan szintén egy kis determinálatlanság mindig van.


Én viszont hiába képzelem el utóbbi képet, nem látom be, mitől is lennénk szabadabbak. Te igen? Ez inkább csak bizonytalanság, nem szabadság. Ha a fizikai világra helyezzük a hangsúlyt, akár teljes a determináltság, akár nem, ugyanúgy a fizikai világból vezetjük le cselekedeteinket. Vagyis FIZIKAILAG midnenképp determináltak vagyunk, HA a fizikai világból indulunk ki.


Szerintem a szabad akarat kérdésében irreleváns, van-e fizikai determinizmus, vagy sincs. Csupán illúzió az olyan szabad akarat, amelytől azt várjuk el, hogy "szembemenjen" a fizikával. Elképzelni sem nagyon lehet. Hiszen ha pl. nem azért nyúlok egy sütemény után, mert az illata hatására megkívánom, akkor milyen szabad akarat volna az? Önkényes.

2011. szept. 14. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 hollófernyiges ***** válasza:
100%

Nem vagyok szakértő a kvantumfizikában, de úgy tudom hogy ott elég sok paraméter (például egy adott részecske konkrét helyzete, vagy akár léte virtuális részecskék esetén) csak statisztikai jellegű, vagyis nagyszámú részecske esetén jól meghatározható, de az egyes esetekben már teljesen véletlenszerű.

A biológiában is vannak véletlenszerű dolgok, ilyen például a kromoszómák töréspontjai a crossing-overnél, vagy hogy meióziskor melyik kromoszóma melyik leánysejtbe kerül. Valószínűleg van rá randomizáló mechanizmus, mert ha nem lenne akkor nagyon hamar kifejlődnének olyan mutáns gének amelyek a saját javukra manipulálnák ezeket a folyamatokat.

A jelek szerint az agy is véletlenszám-generátorokkal működik, aki erről bővebben szeretne tudni, olvasson Mérő Lászlót :)

2011. szept. 14. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
Szerintem nem vagyunk determinálva azonban saját akaratunk sincs ( ebben az értelemben )Valóban nagyon összetett folyamatok és a véletlennek nagyon nagy szerepe van abban, hogy mi történik ( Stephen Hawking azaz egy nálam lényegesen okosabb ember mondta ezt )
2011. szept. 14. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:

"a véletlennek nagyon nagy szerepe van"

A kérdés, hogy mit nevezünk véletlennek. Azt, aminek nincs oka, vagy aminek esetleg van, de nem tudunk előrejelezni?

2011. szept. 14. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 A kérdező kommentje:

Szerintem, a szabad akarat szempontjából lényegtelen, hogy az atomokat a véletlen irányítja vagy sem. A véletlenbe sincs beleszólásunk. Semmit sem "mi" teszünk, minden csak megtörténik velünk, és mi ezt érzékeljük, mindössze ennyiben különbözünk az élettelen anyagtól. Amikor gondolsz valamire, az is csak úgy "jön" valahonnan.


"kifejlődnének olyan mutáns gének amelyek a saját javukra manipulálnák ezeket a folyamatokat"

gondolom azok a gének maradtak fenn és vannak a jelenlegi élőlényekben, amelyek kifejlesztettek ilyen folyamatokat, és emellett nem hátráltatták a túlélés/szaporodás esélyét.


De az persze igaz, hogy szabad akarat tényleg nincs, mert hiába akarok felmenni a Holdra nem tudok. Amire viszont én gondolok, az az, hogy abszolút semmi beleszólásod nincs a dolgokba... mert végülis hogy lenne? Az élőlények részecskékből vannak, azok meg élik az életüket a saját szabályaik szerint. Vagyis, ők irányítanak minket, és nem mi őket.


Azt se tudom, hogy hogy létezik a véletlen. Mert ha létezne véletlen, akkor nem tudnánk a dolgokat kiszámolni, és nem készíthetnénk pl. gépeket.


(Bocsi, ha hülyeségeket írok, de az van a fejlécben, hogy itt megkérdezhetem, amit máshol nem mertem.:D)

2011. szept. 14. 16:28
 8/25 anonim ***** válasza:
Na, most megint előjön, amit nem értek; keverni a szabad akaratot a mindenhatósággal. Ezt hogy? Most nem arról van szó, hogy szabadon, felelősséggel dönt az ember, aztán képességein múlik, sikerül-e megcselekednie azt?
2011. szept. 14. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:

az én gondolataim a témával kapcsolatban:


- a tudománynak ilyesmiről nincs álláspontja, jobb helyeken legalábbis.


- a determinizmus és kvantumfizika kapcsán (azt a vitát én nem láttam, amit említettetek): az nem determinizmus, ha egy esemény bekövetkezése egy "teljesen véletlen" dologtól függ? Ilyenkor ez a "véletlen" esemény határozza meg, hogy mi fog történni.


és végül egy vallásos gondolat, tudom hogy direkt kérted, hogy kerüljük az ezotériát, úgyhogy ha gondolod ne olvasd tovább a hsz-em, de mégiscsak le kell írnom:

ha minden determinisztikus, és nem létezik szabad akarat, akkor mi értelme van egyáltalán az öntudatunknak? miért nem csak működünk, mint a gépek, vagy a legegyszerűbb állatok? Miért kell éreznünk a fájdalmat, miért nem elég az, hogy az agysejtek pozitív visszahatásként könyvelnék el az inaktív "fájdalom"-receptorokat, és negatív visszahatásként az aktív "fájdalom"-receptorokat?

Számomra ez a kérdés az egyik jele a lélek létezésének. nem bizonyítéka, csak jele.

2011. szept. 14. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:
58%

A kvantumfizika kizárja a determinizmust. Az más tészta, hogy ígyse úgyse nincs szabad akaratunk. De kvantumfizikával nem tudjuk kiszámolni a jövőt (csak valószínűsíteni), és ez ellentmond a determinizmus definíciójának.

Nem mi éljük magunkat, hanem valami él minket. Csak még nem tudjuk pontosan, mi ez a valami.

2011. szept. 14. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!