Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Alumínium és tömény salétromsa...

Alumínium és tömény salétromsav reakciója során mi keletkezik?

Figyelt kérdés
2011. nov. 1. 17:23
 1/7 anonim ***** válasza:
attól függ, hogy az alumínium meg van-e fosztva az oxidrétegétől
2011. nov. 1. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

csak sima reakció:

Al + cc. HNO3

igazából az érdekel h az al.nitr. mellett hidrogén fejlődik-e

2011. nov. 1. 18:22
 3/7 anonim ***** válasza:
Igen fejlődik hidrogén is. De hogy ne legyen ennyire egyszerű, már az első válaszoló is pedzette, hogy az alumínium tisztaságától függ a reakció végbemenetele. Pl. én folyékony rakéta hajtóanyagokat tároló alakulatnál katonáskodtam és alumínium tartályokban tároltuk a tömény salétromsavat.Semmi reakció! Igaz, az alumíniumnak ilyen célra igen jó minőségűnek kellett lennie(min.99,95 %)
2011. nov. 1. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Javítsatok ki ha tévedek, de sztem a tömény salétromsav mint oxosav, nem Hidrogéngáz fejlődése mellett oldja az alumíniumot, hanem Alumínium-nitrát, Nitrogén-diioxid és víz képződése közben.
2011. nov. 1. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Higított salétromsav így oldja az alumíniumot:


Aluminium reacts with dilute nitric acid to give aluminium nitrate and hydrogen gas.

aluminium + nitric acid —> aluminium nitrate + hydrogen

2Al(s) + 6HNO3 (aq) —> 2Al(NO3)3 (aq) + 3H2(g)

[link]

Viszont a tömény salétromsav az alumíniumot, vasat és a krómot passziválja (nem oldja).

2011. nov. 2. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

sztem is passsziválja a tömény de beírom keresőbe és egy csomó helyen ezt írja:

2Al + 8HNO3 = 2Al(NO3)2 + 4NO2 + 4H2O.

2011. nov. 2. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Megegyezhetünk abban, hogy a hőmérséklet, a sav koncentrációja és az alumínium minősége dönthet arról hogy passiváció vagy reakció következik be. Jó volna, ha találnánk olyan forrást, ahol mindezt figyelembe vették.
2011. nov. 2. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!