Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Effektív magtöltés? 3d-5d?

Effektív magtöltés? 3d-5d?

Figyelt kérdés
Ha az effektív magtöltés a periódusos rendszerben fentről lefelé csökken, és balról jobbra nő (mindkét esetben a méret miatt), akkor az 5d fémeknél miért nagyobb az effektív magtöltés, mint a 3d fémeknél? Mert elvileg a disszociativ reakció a 3d komplexek esetén gyorsabb, mint az 5d esetén, ugyanis az 5d a nagyobb magtöltés miatt erősebb kötéseket képes kialakítani, és csökken a valószínűség a disszociációra. Vagy félre értettem, és a 3d a lassabb?
2011. dec. 6. 21:25
 1/7 The Mastermind válasza:

Nem lehet nagyobb az effektív magtöltés az 5dnél. Az effektív megtöltés két dologtól függ:


A mag mérete (protonok száma)

A magtól való távolság.


Bár egy 5d fémnél nagyobb a mag (több proton -> több egységnyi pozitív töltés) de az 5d a magtól nagyon messze van (ott van még a 4f alhéj is, ami nem túl kompakt meg pár másik) szóval szerintem az effektív magtöltés 5d fémionon kisebb.


Egy komplex disszociációs állandóját viszont a fémion polarizálhatósága is befolyásolja, és egy 5d ion az egyértelműen kisebb effektív magtöltés miatt sokkal jobban polarizálható.


Szerintem a 3d komplexek stabilabbak, de nem vagyok benne biztos, szóval pontosítsd a kérdést (konkrét komplexekkel)

2011. dec. 7. 03:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

A kérdés ez volt, hogy disszociatív mechanizmust feltételezve az 5d vagy a 3d fémkomplexeinek reakciósebessége a lassabbak?


válasznak pedig azt írtuk, hogy az 5d lassabb, mert nagyobb az effektív magtöltése, ezért erősebb kötések kialakítására képes, így csökken a valószínűség a disszociációra, ezért lassabb lesz a reakciósebesség.

2011. dec. 7. 09:23
 3/7 PótPápuaPuapó ***** válasza:

Szerintem jól értetted, és az 5d fémek komplexei (nagy általánosságban) stabilabbak, mint a 3d fémeké. És pont azért, mert nagyobb az effektív magtöltés.


Az 5d fémek effektív magtöltése pedig szerintem biztos, hogy sokkal nagyobb, mint a 3d fémeké, hiszen:

1 egyrészt sokkal nagyobb a rendszám -> magok töltése

2 az f pályák nagyon diffúzak, és nem árnyékolják le a magot (ezért van lantanoida-kontrakció is)



re Mastermind: Lehet, hogy hülyeséget mondok, de szerintem az, hogy könnyen polározható, nem jelenti azt, hogy az összes komplexe termodinamikailag kevésbé lenne stabil. Legfeljebb egy lágyabb ligandom kell neki (ciano, fluoro)

2011. dec. 7. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
akkor miért úgy tanultuk az elején, hogy az eff. magtöltés a csoportban fentről lefelé csökken a méret miatt? akkor ez csak a fémekre és nemfémekre érvényes?
2011. dec. 7. 09:39
 5/7 A kérdező kommentje:
vagyis az alkáli és földfémekre, ill a nemfémekre.
2011. dec. 7. 09:40
 6/7 PótPápuaPuapó ***** válasza:

Általában csakugyan csökken, de azért vannak kivételek. Például a d és f-pályák messze nem tudják úgy leárnyékolni a magot, mint az s és p pályák.


(az előző hozzászólásomban lantanoida-kontrakciót is megemlítettem. Hülyeség volt, mert az csak a 6d mező fémeit fogja befolyásolni)

2011. dec. 7. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 PótPápuaPuapó ***** válasza:

Hoppá, megint hülyeséget írtam. Az 5d pálya a 4f után épül ki, szóval számít a lantanoida hatás.


Hasonlítsd össze: Cobalt (3d) magjának töltése: 27+ Irídium (5d) magjának a töltése: 77+


Több mint kétszer akkora magtöltést kell leárnyákolnia a d és f pályáknak, amelyek amúgy is rosszul árnyékolnak

2011. dec. 7. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!