Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetséges-e, hogy két kék...

Lehetséges-e, hogy két kék szemű embernek egy tiszta zöld szemű gyereke szülessen?

Figyelt kérdés
2011. dec. 13. 19:27
 1/10 anonim ***** válasza:
Igen. Az tDNS felel a színekért amiben a Glükoz molekula színpitvaros sejtjeiben képződő apoláris retina szemcse végződés megelőzi a fent megnevezett xy tDNS-t. Ez nagyon ritka általában gén módosítással lehet csak.
2011. dec. 13. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim válasza:
Ált.iskolai tananyag. A szemszín, fülforma stb a nagyszülőkre is üthet. A párom és én zöld szeműek vagyunk, lányunk kék, fiunk barna szemű.
2011. dec. 13. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
De én úgy tudom, hogy a kék és zöld szemszín keresztezéséből zöldeskék lesz. Valamint ha egy ember szeme kék, akkor mindkét szülőtől a kék allélt örökölte, vagyis a gyerek is kék kell hogy legyen elvileg, nem? Barna szeműeknél lehet kék allélje a szülőknek, mert a barna elnyomja a kéket.
2011. dec. 13. 19:47
 4/10 Szőkevagyok,nemhülye válasza:

ma 19:39

Szerintem a barna szemű gyereked a postástól van, de legalább is a szomszédtól. Nem tudom nő vagy-e vagy férfi, az lényegtelen, de ha ti zöld szeműek vagytok, akkor egyikőtök sem hordozza és nem örökölte a szüleitől/nagyszüleitől a barna allélt, mert akkor a barna elnyomná a zöldet=barna szemű lennél/a párod lenne. Vagyis a fiad nem a tied (ha pasi vagy), mert sem tőled sem a párodtól nem örökölhette a barna allélt. Jah, és a genetika középiskolás tananyag.

2011. dec. 13. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
54%
Kékszemű házaspárt ismerek ahol mindhárom gyerek barna szemű.
2011. dec. 13. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

A szemszín-genetika egyelőre nem teljesen és minden pontjában feltárt (bár mindig írják, hogy 40 gén, meg mindent megtaláltak, de közel sincs meg a teljes leírás), minden lehet. Bár a jelenlegi modellek és közelítések alapján pl. ez:

[link]

nem lehetséges, de ezek sem pontosak, mindig lehet sok minor hatású gén, amiket még nem vettek számításba. Az is lehet, hogy később "kikékül" a szeme, csak most látszik zöldnek (ha még fiatal), vagy mutáció (az angol Wiki valahol hivatkozik arra, hogy pár SNP - egyszerű mutáció - elég a barna-kék átmenethez). Illetve lehet, hogy a kék szem nem is kék, hanem barna, csak valami ok miatt nem nyilvánul meg a fenotípusban (nem ismert a pontos mechanizmus, ki tudja, miféle episztatikus kölcsönhatások vannak, vagy csak mozaikosság volt a háttérben). Ugyanez lehet a kék házaspár barna gyerekeknél.

Mellette persze a nem vérségi kapcsolatot sem lehet kizárni, de azért nem az a legkézenfekvőbb megoldás, hogy a postástól van a gyerek. Ha tényleg nem hasonlít, és gyanúsan a szomszédra ütött, na, akkor egy nem hivatalos apasági tesztet lehet kérni, de ez feleslegesen borzolja a kedélyeket.

2011. dec. 13. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Szőkevagyok,nemhülye válasza:

tegnap 20:44

postás...

2011. dec. 14. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim válasza:
Pedig mind a ketten zöld szeműek vagyunk, de az én szüleim és a párom szülei is barna-kék. Ezért nincs semmi köze sem a postásnak, sem másnak a gyerekeimhez.
2011. dec. 14. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Szőkevagyok,nemhülye válasza:
0%
A kék szemű szüleitektől mindketten csak kék allélt örökölhettetek, szóval a kék szeme az egyik gyereknek oké. A barna szemű szülődnek valószínűleg a másik allél zöld volt (csak azért barna a szeme mert elnyomja a barna a zöld allélt). Vagyis ti mind ketten örököltétek a zöld allélt, ami felülkerekedett a kék allélotokon, ezért vagytok zöldek. Vagyis mindkettőtöknek kék és zöld alléljai vannak. A barna szemű lurkód vajon melyikőtöktől örökölt barna allélt? Szóval mért is vagy benne biztos hogy nincs köze a postáshoz?
2011. dec. 15. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
Mert én vagyok az anyja.
2011. dec. 18. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!