Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Öröklődést tanulom. DNS,...

Öröklődést tanulom. DNS, kromoszóma, allél, gén, sejt. STB. Hogy vannak sorba?

Figyelt kérdés
Olyan típus vagyok, aki nem tud megtanulni úgy valamit, hogy nem érti. Biológiából pedig nem vagyok valami jó, nem is szeretnék vele továbbtanulni. Így a lehető legegyszerűbben is elég lenne ha leírná valaki, hogy "mi mibe van":D Melyik a legnagyobb "egység", és hogyan "csökken" a sor? Pl. hogy a sejtmagban van a kromoszóma és abba van a DNS-lánc...nem értem, és nem is tudom elképzelni :D Ha kihagytam valamit, azokat is írjátok bele légyszi! :)
2011. dec. 14. 16:45
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Van a sejt. (Majdnem) minden sejtben van sejtmag.

A sejtmagban van az örökítőanyag, a DNS. Ezt kb. úgy képzeld el, mint egy lazán összetekert fonalgombolyagot.

De ugye mikor a sejtek osztódnak, akkor elég nehéz lenne egy ilyen összevissza gubancot megkettőzni, mozgatni meg két sejtbe elosztani.

Ezért mikor a sejt osztódni akar, akkor a DNS-ét szépen kromoszómákba rendezi. A kromoszómák tulajdonképpen fehérjékből, és a rájuk tekeredett DNS-ből állnak.

Tehát a DNS-ünk a sejtosztódás idejére 46 darab ilyen kromoszómába rendeződik.

23 darab anyukádtól származik, 23 darab pedig apukádtól.

Az apai és anyai kromoszómák pedig szépen párba tudnak állni.


A gén az a DNS egy szakasza, ami egy adott fehérje kódolásáért felelős.

Tulajdonképpen a gének határozzák meg a tulajdonságaidat. Azt, hogy milyen színű a szemed, milyen színű a hajad stb.


Az egymással párban lévő anyai és apai kromoszómákon egyforma sorrendben találhatóak a tulajdonságokért felelős gének.

Pl. (tényleg csak példa, fogalmam sincsen melyik tulajdonságot meghatározó gén melyik kromoszómán van):

Az 1. anyai kromoszóma elején van a "hajszínt meghatározó gén", aztán a "szemszínt meghatározó gén" stb.

Az apai 1. kromoszómán is ugyanígy. Az elején a hajszínt, aztán a szemszínt meghatározó stb.


Viszont ugye többféle hajszín és többféle szemszín van. Ez köszönhető az alléloknak.

Mondjuk anyukádtól származó kromoszómán "barna hajszín allél" és "zöld szemszín" allél van, apukádtól származóén meg pl. "szőke hajszín allél" és "kék szem allél".

2011. dec. 14. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
húú nagyon szépen köszönöm, sokat segítettél!:)
2011. dec. 14. 17:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!