Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Villamos energia előállítására...

Villamos energia előállítására miért nem fúrunk le a földbe egy vezetékpárt, amin vizet átküldve a feljövő meleg vizet használnánk? Természetesen nagy nyomáson és nagy mennyiségű vizet. Nem geotermikus házi hőközpontokra gondolok, hanem nagyban.

Figyelt kérdés
2011. dec. 16. 22:30
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Van már ilyen Izlandon, még viszonylag új technológia,nagyban annyira nem hatékony, a hőerőművek, atomerőművek egyelőre több energiát termelnek, ahhoz, ne fektessenek be túl sok pénzt ebbe a technológiába.
2011. dec. 16. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
drága, nem kifizetődő, egyelőre!
2011. dec. 16. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Azért engem érdekelne, hogy pár kilométer cső meg két lyuk lefúrása mitől drágább egy atomerőműnél.
2011. dec. 16. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Azért közel sem egyszerű ám pár km távolságot csak úgy lefúrni, függőlegesen lefelé... Sétáld le azt a távot, aztán nézzél vissza... Na, annyit kéne menni lefelé, és az is még bőven kevés lenne ahhoz, hogy elektromos energiát lehessen termelni. Ahhoz gőzképzéshez bőven elég hő kéne - 1-2 km mélyen nincs akkora hőség. 5-6km mélységnél már esélyes, de ez is helyileg változó.


Illetve: a vizet keringetni is kell. Több km magas vízoszlopot mozgatni pedig rengeteg energia.


Izland meg más téma... Ott ásol egy nagyobb gödröt, és ott a láva már :) Teljesen mások a lehetőségek, elvégre az egész sziget egy hatalmas vulkán (vagyis, több kisebb).

2011. dec. 16. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Nem tudom, csak írom ami hirtelen eszembe jut. Pár kilométer mélyre fúrni ezért nem két fillér. Szintén olyan cső, ami nem roppan össze a néhány száz bar nyomás hatására. Cserébe kapunk egy kis meleg vizet. Nem mernék rá fogadni, hogy rentabilisebb az atomerőműnél.
2011. dec. 16. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Annyit illő volna tudnod hogy a föld köpenye nem mindenhol egyforma! Nem úgy van hogy bárhol lefúrok aztán dől a hő!A legtöbb helyen 20km-t is kellene fúrni ami képtelenség!
2011. dec. 16. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
8%
Én sem azt mondtam, hogy olcsó. Csak nehéz elképzelni, hogy egy atomerőműnél is drágább. Tudtommal olajkutakat is fúrnak több kilométer mélyre, sok ezret. De ha ilyen észlények állítják, mint ti, akkor nyilván úgy van.
2011. dec. 16. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Nem mindegy hogy abból a kútból olaj jön, vagy csak egy kis langyos víz.
2011. dec. 16. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Még középiskolában tanultam a geotermikus grádiens fogalmáról, aminek az értéke Magyarországon minimum 5 fok / 100 m. Vagyis 2 kilométer mélyen már 100 fok van.


Szerintem nem az a gond, hogy a fúrás drága vagy bonyolult, hanem hogy ha egységnyi idő alatt nagy mennyiségű vizet akarunk felforralni, akkor az elvonja a hőt a földből, vagyis annyira lehűti a környezetét, hogy csak rövid ideig tudna gőzt termelni, aztán várni kéne. Vagy csak kis mennyiségű vizet lehetne folyamatosan forralni vele.


Ez kiküszöbölhető lenne úgy, hogy a mélyben valami nagy felületű hőcserélőt alkalmazunk, de ehhez már tényleg nem kellene elég két csövet ledugni, le is kellene menni és ott kiépíteni.

2011. dec. 17. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

"Van már ilyen Izlandon"

Nincs róla pontos infóm, de amiről én hallottam, ott nem fúrtak külön lyukat, hanem egy régóta meglévő hőforrásba nyomnak vizet, mert a korábbi természetes víz már kiapadt a kitermelés miatt, és a régi hőcserélő telepet akarják újra beüzemelni.

2011. dec. 17. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!