Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Honnan tudják, hogy az Univerz...

Honnan tudják, hogy az Univerzum tágulása gyorsul?

Figyelt kérdés
2011. dec. 26. 18:58
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
A távoli galaxisok színképe vöröseltolódást mutat a közeli galaxisok színképéhez képest. Innen tudjuk hogy tágul, azaz a galaxisok távolodnak egymástól.
2011. dec. 26. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
A tágulás ütemét a Hubble (H) állandóból számolják ki Ez a H = v/d képlettel számolható ki, amelyben a v egy galaxis távolodási sebessége, a d pedig a távolsága.
2011. dec. 26. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Igen a távoldó dolgok vöröses árnyalatúak, de nem az érdekel, honnan tudják, hogy tágul, hanem honnan tudják, hogy GYORSULVA tágul. Olyan érzékeny műszereik vannak, amiken kimutatják, hogy egyre mélyebb vörös színűek a galaxisok az idő múlásával?
2011. dec. 26. 21:41
 4/13 anonim ***** válasza:
A távolság függvényében egyre nő a vöröseltolódás. A távolság - eltolódás függvény alakjából lehet következtetni. (igen, ilyen érzékeny műszerek vannak)
2011. dec. 26. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

A kérdezőnek van igaza, amiket válaszoltatok, abból csak az derül ki, hogy tágul, de nem az, hogy gyorsulva.


Az a tény, hogy minél távolabb van egy galaxis, annál gyorsabban távolodik, még nem azt jelenti, hogy a tágulás maga gyorsul. Ezt az jelentené, ha a Hubble állandó változna időben. Ezt természetesen esélyünk sincs kimérni, mert évmilliók kellenének hozzá. Tehát fogalmunk sincs arról, hogy gyorsulva vagy lassulva tágul-e.

2011. dec. 27. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

"Tehát fogalmunk sincs arról, hogy gyorsulva vagy lassulva tágul-e."


Hmmm... Azért a fizikai Nobel-díjat nem adják oda egy ilyen "fogalmunk sincs"-ért nem gondolod?


Az a helyzet hogy a 2011. év díjazottjai (Saul Perlmutter, Adam G. Riess) pont ezen felfedezésükért kapták meg ezt az eléggé jelentős elismerést képviselő díjat. Ők a szupernóvák fényességjellemzőit kutatva jutottak erre az álláspontra. Történetesen arról szól a felfedezés hogy a távoli szupernóvák fényességmenete nem követte az elméleti számításokat, hanem annál minden esetben halványabbak voltak. Amikor a világegyetem tágul pontosan tudjuk, hogy ezen szupernóvák fényességmenete milyen kellene legyen. A mérések nem ezt támasztották alá, így a jelenlegi ismereteink alapján egyetlen dologgal volt elfogadhatóan magyarázni a jelenséget, ez pedig az, hogy a tágulás üteme növekszik. Fontos kiemelni, hogy ez a hipotézis tudásunk jelenlegi állapotában megállja a helyét, de a világról olyan nagyon keveset tudunk, és rengeteg kiegészíteni való, felfedezni való van még.


maci

2011. dec. 27. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

01:45


"Tehát fogalmunk sincs arról, hogy gyorsulva vagy lassulva tágul-e."

Tehát fogalmunk sincs róla, de mégis általánosan elfogadott nézet a kozmológusok között. :D

2011. dec. 27. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

A 2011-es eredményről nem tudtam, de az előtt valóban fogalmunk se lehetett róla. Te megint csak magával a tágulás tényével kevered. Ennek a Nobel-díjas munkának az összefoglalójából:


"For almost a century, the Universe has been known to be expanding as a consequence of the Big Bang about 14 billion years ago. However, the discovery that this expansion is accelerating is astounding."


Tehát a tágulás tényéről 100 éve tudunk, de annak a felfedezése, hogy gyorsulva tágul, megdöbbentő.


Ha 2011 előtt a csillagászok körében általánosan elfogadott lett volna ez a tény, akkor talán most nem döbbent volna meg senki.

2011. dec. 27. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

"Te megint csak magával a tágulás tényével kevered."


Nem, nem azzal keverem. A szupernóvák fényessége egy nem gyorsulva táguló világegyetemre vetítve ismert volt, illetve kiszámolható volt. Pont azért gondolták, hogy a tágulás gyorsuló, mert a fényességük elmaradt a várttól. Ez pedig kizárólag akkor lehetséges (a mai ismereteink szerint), ha a tágulás maga gyorsuló ütemű.


maci

2011. dec. 28. 02:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
maci, nem neked írtam, hiszen azt elismertem, hogy igazad van, a szupernovák terén, hanem Diegonak, aki azt állítja, hogy ez a tény már rég széles körben elfogadott.
2011. dec. 28. 03:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!