Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a humusz talajtani definíci...

Mi a humusz talajtani definíciója?

Figyelt kérdés
Pontos definícióra lennék kíváncsi. Sok helyen utánanéztem, de sehol nem definiálták, mindenhol csak általánosságban beszélnek róla, mint pl.: "a talaj egyes, bonyolult szerves molekulái", de ez azért elég pontatlannak tűnik nekem.
2011. dec. 29. 20:28
 1/4 anonim ***** válasza:
2011. dec. 29. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm, de azért ezt én is megtaláltam. :) A Pallas nagy lexikonával az a baj, hogy már több, mint 110 éves, tudományos szempontból már igencsak elavultnak számít. Arra, nagyon jó, hogy ha valakinek fogalma sincs róla, mi az a humusz, ebből a leírásból sokat megtudhat róla. De a definíció itt is pontatlan: az állatok nem korhadnak, és a lebomlásnak csak a végső fázisában hívjuk keletkező "alkatrészt" humusznak (pl. hiába van egy félig rothadt marhalábszár a talajban, az még nem humusz).
2011. dec. 30. 11:09
 3/4 anonim ***** válasza:

"Humusznak tekintjük a szerves maradványok többé-kevésbé átalakult részét, amelyen belül megkülönböztetjük

- a maradványokból felszabadult de nem humifikálódott szerves vegyületeket (nem valódi humuszanyagok)

- és a valódi humuszanyagokat.

Bonyolult szerkezetű, savkarakterű polimerek, amelyek egymástól eltérő viselkedésű frakciókból állnak."


Nekem még ez is elég nyakatekert habár a forrást én megbízhatónak tartom (SZIE-jegyzetből való).


Szabadon én azt mondanám, hogy organikus (leginkább ugye szén-) vegyületek bioaktív halmaza, amit közvetlen- vagy hídkötésben álló izo/heterociklikus aromás gyűrűk alkotnak (pl. polifenolok, kinonok).

A molekulavázhoz jellemző oldalláncok is kötődnek (szénhidrát, peptid és aminosav származékok).

A reaktív elemek elsősorban a savas (-COOH [carboxil], fenolos-OH, alkoholos-OH és =C=O [carbonil]) és a bázikus (imino [=NH], amino [-NH2]) csoportok.


Talajtanilag a fő különbség a többi szinthez képest, hogy itt "bioakkumulálódik" a legtöbb Carbon (56-58%), de a Hirdogén, Oxigén és a Nitrogén (4-6%) is itt "hasznosul".

Gyakori még a Phosphorus és a Sulphur jelenléte is.

Az utóbbi három (ritkábbságuk miatt) evolóciós szelekció miatt a fő "limitáló tényezője" lett a vegetációnak.

2012. márc. 31. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Hát az enyém mégnyakatekertebbre sikerült xD...
2012. márc. 31. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!