Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nem értem egyes esetekben...

Nem értem egyes esetekben miért jelentkezik hányinger. Valaki felvilágosítana?

Figyelt kérdés

Mikor az ember túl sok alkoholt fogyaszt, akkor a szervezete a hányás segítségével védekezik a további alkohol felszívódás ellen. Azt viszont nem értem, hogy egy bizonyos szag vagy látvány miért váltja ki ezt. Ott nem kell védekezni a szervezetnek semmilyen, a gyomorba nem "való" dolog ellen. Akkor mégis mi lehet a magyarázat?

Előre is köszi a választ.


2012. jan. 6. 18:49
 1/9 anonim válasza:
Úgy hívják másnaposság
2012. jan. 6. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Mert az undort keltő dolgok általában ártalmasak az egészségre (ezért undort keltőek). A szervezeted a hányingerrel védekezik, hogy véletlenül se jusson eszedbe beleenni abba a dologba.
2012. jan. 6. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Na igen... Erre nem is gondoltam második. Kössz.

Na és mi a helyzet a szédüléssel? (nem másnaposság miatt)

Mondjuk amikor forog az ember, vagy a tengeribetegség is ilyen. Ott miért?

2012. jan. 6. 22:55
 4/9 anonim ***** válasza:

Az egyensúlyérzék elvesztése fura dolgokat tud produkálni. Nem gurultál le gyerekkorodban magadhoz szorított karokkal meredek domboldalon? :) Nekem utána mindig fél napig kavargott a gyomrom.


Ezt találtam még:

"Az emberek többsége rosszul lesz a körhintán vagy más forgó szerkezeten, és sok embernek támad hányingere repülőgépen, autóbuszban vagy akár autóban is. Ilyenkor a belső fülben található egyensúlyérző (vestibularis) rendszer, a félkörös ívjáratok izgalma tevődik át a hányásközpontra, és a hányinger, hányás gyakran erős szédüléssel jár."

2012. jan. 6. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Ja, előző vagyok, az kimaradt: hogy a fentinek mi az evolúciós haszna, fogalmam sincs. :P Talán csak rövidzárlat.
2012. jan. 6. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ. Főleg azt hogy utánajártál.

Nekem nincs ilyen "problémám". Épp ezért fogalmazódott meg bennem a kérdés. Barátaimmal elvégeztünk egy tesztet, amit a Discovery-n láttunk. Forgó irodai székben bekötött szemmel, fejet jobbra-balra, előre-hátra döntve zajlik ez a kisérlet. 5 tesztalanyból 2-nknek semmi változás, 2-nél kb 1-2 perc után hányinger, 1-nél kb 3 fordulat után hányás. (takaríthattunk össze...) Aztán a hányó ember láttán majdnem takaríthattunk mégegyszer, nekem az se váltott ki hányingert. Érdekes, hogy ennyire eltérő ez az egyéneknél.

2012. jan. 6. 23:16
 7/9 anonim ***** válasza:

Hát szerencsére én se vagyok hányós, de ezt a kísérletet majd egyszer meg akarom csinálni. :) (Lehetőleg valami könnyen takarítható helyen...)

Egyébként van egy ismerősöm, aki állatorvos, szóval elég sok minden gusztustalanságban turkál, és semmi baja tőle, de ha hánynak előtte, akkor ő is hány. Mesélte, hogy egyszer vért vett valami lótól, és a nyaki érből sugárban kispriccelt a vér és beterítette, mire az istállóban álló emberek kórusban kezdtek öklendezni. Erre persze ő is öklendezni kezdett... :P szóval jó buli lehetett, kár, hogy kihagytam.

2012. jan. 6. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Kössz a választ.

:D

A vérrel sincs problémám. Extrémsportból adódóan gyakran látom a véremet. Volt amikor nem csak lassan csordogált, hanem durván folyt. A velem lévő barátom is hasonlóan reagált, mint a lótól történő vérvétel esetén az emberek. Mondjuk ő nem öklendezett, de láttam az arcán, hogy küzd ellene. :D

Mivel a kezem koszos volt az esés miatt, ezért nem akartam hozzányúlni a lábamhoz. Egy arra járó túrázó pár látta el a sebemet (kis mentődoboz mindig van nálunk). A lány mosolyogva, mintha természetes dolog lenne, úgy látott el. Érdekes volt látni, hogy egy törékeny nő gond nélkül megoldotta a feladatot, a "kemény" haverom meg akkor se nyúlt volna hozzá, ha már az elvérzés határán állok.

(azóta bővítettem a mentődobozt vízzel és alkoholos kézfertőtlenitővel.)

2012. jan. 7. 13:21
 9/9 anonim ***** válasza:

HA nem vagy másnapos, azért hánysz a rossz szagú dolgoktól, hogy elijedj tőlük. Egyszerű. Ennyi.


Pl egy hullától elhányod magad vagy egy.... véres jelenettől. Ez a gát, ami megakadályoz, még ha pszichopata is lennél, hogy megtedd.

VAGY ha rossz szagú az étel, vagy már régen hánytál tőle, akkor valószínűleg figyelmeztet, hogy ne edd meg mert a végén megbánod. :'D

2013. máj. 11. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!