Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ezt hogyan oldanátok meg?

Ezt hogyan oldanátok meg?

Figyelt kérdés

1.

Mennyi a szabályos nyolcszög területe,ha körülírt körének sugara r=10cm?


2.


Három fán 36 varjú ül.Később az első fáról átrepül a másik fára 6 varjú,a másodikról a harmadikra 4 varjú,ekkora három fán a varjak száma egyenlő lett.Hány varjú ült eredetileg mindegyik fán?


2012. jan. 8. 13:42
 1/7 fúróferkó ***** válasza:

T= 0,5*8*r.négyzet*sin 360/8

r a köré írt sugár

2012. jan. 8. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Másodikra a megoldás:


18 az elsőn, 10 a másodikon, 8 a harmadikon.

2012. jan. 8. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 delusion ***** válasza:

1. feladat


A szabályos nyolcszög nyolc egyenlő szárú háromszögből áll.

A háromszögek szára esetünkben r hosszúságú lesz, azaz 10 centiméter.

Az első állításból adódóan triviális, hogy a nyolcszögünk területe a nyolc háromszög területe.

Ha nyolc "ugyanolyan" háromszögünk van, akkor 360/8 = 45° lesz a két szár által bezárt szög.


Már csak a számolás van hátra. Azt rád bízom. :)


Itt egy példa (egyébként 10 másodperc google volt):


[link]


2.

Legyen X első, Y, második, Z harmadik fa.

X + Y + Z = 36

Ha X=Y=Z, tehát a repülések után egyenlő a számuk, akkor

mindegyiken 12-nek kell lennie.


18-6 = 12 // X, azaz első fa eredetileg: 18

6+10 = 16

16-4 = 12 // Y, azaz második fa eredetileg: 10


8+4 = 12 // Z, azaz harmadik fa eredetileg: 8


18+10+8 = 36.


Azért nem fejeztem be teljesen, vagy nem írtam le végig, mivel annak semmi értelme nem lenne.

2012. jan. 8. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat,de én még nem tanultam ezeket a sin dolgokat..azért irtam a kérdést,hogy hogyan lehetne megcsinálni a feladatokat alapiskolás tudással
2012. jan. 8. 16:48
 5/7 anonim ***** válasza:

A középpontból kiinduló sugarakkal négy negyedre osztom a nyolcszöget. Megállapítom, hogy négy deltoid keletkezett, amiknek a középpontnál levő szöge éppen derékszög. Az egyik átló adott, a másik Pitagorasz-tétellel megvan. Innen már számítható a deltoid területe, és ebből a nyolcszögé.

Most végezd el a hasonló feladatot tizenkétszögre.

2012. jan. 8. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 delusion ***** válasza:

Szóval.

A szabályos nyolcszög nyolc egyenlő szárú háromszögből áll.

Ebből adódóan a száruk által bezárt szög ugyanakkora, és összesen 360°. Egy háromszögre jutó szög 360:8 = 45°.


A szabályos nyolcszög területe megegyezik a nyolc darab egyenlő szárú háromszög területének összegével.


Tehát annyi a feladat, hogy kiszámoljuk egy egyenlő szárú háromszög területét, majd azt beszorozzuk nyolccal.


A háromszög területéhez egy területképletre van szükség.

Igazából végtelen sok van, a legismertebbek:

-Heron képlet

-Trigonometrikus területképletek

-Egyenlő szárú háromszög területképlete (Pitagorasz tételből)

-Félkerület*belé írt kör sugara

-a*ma

-stb.


Igazából ebben az esetben rengeteg adatunk van, szóval bármelyiket használhatnánk ha feleslegesen akarnánk számolni még.

-Tudjuk azt, hogy a két szár közti szög 45°,

-Tudjuk, hogy a másik két szög megegyezik (67.5°)

-Tudjuk két oldalhosszúságát.



De azért a legcélszerűbb a szinuszosat (trigonometrikusat) választani, mert nem kell mást kiszámolni hozzá, egyből mehet a számológépbe.

Heron-képlethez kellene a félkerület, amihez a kerület kellene, köré/beléírt kört nem tudjuk, magasságát sem tudjuk, a pitagorasz tételéből levezetett pedig gyökös, tehát azt is jó lenne elkerülni.

Így hát:


T(háromszög) = (a * b * sin(gamma)) / 2


* a szorzás, / az osztás jelölése.

Tehát a háromszög területe a két oldal és az általuk közbezárt szög szinuszának szorzatának fele.


Szinuszt - a legtöbb esetben - nehéz magadtól meghatározni, számológép kell hozzá. Beírod a fokot (csak szimplán, mint számot, de nézd meg előtte, hogy fokban van-e a számológéped, az van-e beállítva), és megnyomod a "sin" gombot a számológépen, az eredmény természetesen egy szám lesz. Ezt beszorzod a két oldallal, és megvan a háromszög területe. Ha nem tudományos a számológéped, hanem csak "egyszerű", akkor így bizony nem tudod megoldani.


Ezt már csak meg kell szoroznod nyolccal, és megkapod a nyolcszög területét.

:)


Le lehetne vezetni igen sokféleképp még, de hidd el, ennél csak rosszabbak vannak...egyedül a felettem lévő deltoidos megoldásra tudok még gondolni. Ha ez általános sulis feladat, akkor részvétem :) Nekem általános iskolában soha az életemben nem jutott volna eszembe, hogy a kp.-i sugarak segítségével deltoidokat kapok.

2012. jan. 8. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm,hogy segitesz,de én ezt még nem tanultam,ezért nem tudok mit kezdeni vele.
2012. jan. 8. 20:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!