Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy lehet ilyen szemszinem?

Hogy lehet ilyen szemszinem?

Figyelt kérdés

Sajnos nem tudom, hogy hogy is van az öröklődés, de megnéztem az anyuci.hu-n a szemszinkalkulátort, ugyanis a párom és az én szemem is barna, de a lányunké zöld. ez nem is probléma, mert az én anyukámnak viszont zöld, de ebbe a kalkulátorba nem irhattam be azt, hogy nekem barna a szemem, ha a szüleimé kék és zöld. tehát a KÉRDÉS: hogy lett nekem barna szemem, ha a szüleimé és nagyszüleimé is kék vagy zöld, egyedül az egyik dédszülőmnek volt barna?

köszönöm



2012. jan. 10. 00:39
 1/8 anonim válasza:
47%
a recesszív gén miatt. (az a kalkulátor elég béna, megnéztem). meg ugye ott vannak a sok zöld szemű, ők a ludasak még.
2012. jan. 10. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim válasza:

A barna szemszín a domináns - ezt még hozzáteszem az előző válaszhoz.

Nálunk úgy van, hogy a Fiam kék szemű, mi, a szülei barnák vagyunk, az anyai nagyszülők barna-zöld, az apai barna-kék.

2012. jan. 10. 04:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
A szemszín öröklődése nem teljesen triviális, nem a sima mendeli szabályok szerint megy.
2012. jan. 10. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
A szem színét a szivárványhártyában lerakódott melanin mennyisége határozza meg. A melanin mennyiségét pillanatnyi ismereteink szerint legalább 4 gén (illetve ezek kölcsönhatása) határozza meg, ezért a szülők szemszíne alapján nem határozható meg egyértelműen a gyerekeik szemszíne (ez fordítva is igaz).
2012. jan. 10. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat. akkor ezek szerint én csakis a dédnagypapámtól tudtam örökölni a barna szemem?
2012. jan. 10. 13:01
 6/8 anonim ***** válasza:
nem, a szülőktől örökölte. minden gyerek a szülőtől örököl :P egyébként simán lehet hogy a lányotok szemszíne később barnává alakul.
2012. jan. 10. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
47%

Hierophis válasza alapján a "dédnagyapai öröklés" kérdésedre: feltehető, hogy a dédnagyapád továbbadta a nagyszülődnek, illetve a szülődnek, végül neked a "barna szemszín gént", azaz azt a kombinációt (vagy egy gént - ez nem ismert még), ami a barna szemszínért felelős pigmentáltságot alakítja ki, de a nagyszülői részen történt valami, talán a dédnagymamád egyik allálja, vagy egyszeri mutáció, ami ezt a gént "elnyomta". Ott volt, ott van csendben a háttérben, a genomból kimutatható, azonban van mellette egy másik gén(kombináció), ami ezt csendesítette, és arra utasította a pigmentációért felelős mechanizmust, hogy ne rakjon be annyi pigmentet. Így erős pigmentáció + csendesítő mechanizmus = világosabb szemszín képlet alapján megérthető a kék és a zöld. Nálad viszont valami, feltehetően a másik szülőd génkomplexe közbeszólt, és már nem csendesített. Hiába volt neki is kék vagy zöld szeme, ez nem a csendesítő mechanizmus, hanem egy eleve "kék szemszínt meghatározó gén" miatt alakult ki. A barna szemszín allélja megmaradt, nincs mi elnyomja, barna a szem. Lényegében erről van szó.

(Persze ez a folyamat nem igazán ismert, rengeteg a nem ismert fehérje, a nem feltárt részfolyamat, de ez a szép a genetikai kaszkádokban. Amit leírtam egy erős feltételezés az eddigi hiányos ismereteink alapján, neveket szándékosan nem említve.)


Szóval dédnagypapa barna, felesége mondjuk kék. Ő adja a "csendesítés allélját", papa a barnát. A kettő együtt mondjuk zöldet eredményez. Ez a nagyszülőd összeházasodik egy másik mondjuk kék szeművel. Gyerekük születik: az egyik szülő (a kék szemű) adja a mondjuk kék allélt és egy "nem csendesítő allélt", a másik (a zöld) a barna allélt és a heterozigótaság miatt egy "csendesítő" allélt. (Ugyanis ő erre az allélra névze heterozigóta, vagyis van egy "csendesítő" - anyukájától, és egy "nem csendesítő" - az apukájától, akiben ezért megnyilvánulhatott a barna allél.) A gyerek az egyik szülőd: kék szemű (mondjuk). Neki tehát van egy "barna" és egy "kék", meg egy "csendesítő" és egy "nem csendesítő" allélja (génváltozata). Megházasodik, gyereke lesz, akinek továbbadja a "barna" allélt, és mit ad isten, a "nem csendesítőt". Szabad kombinálódás van, így jött ki, az esetek felében ez várható. A másik szülő ad mondjuk egy "kék" allélt, mert ő is kék szemű, és egy "nem csendesítőt". A gyerek már te vagy: van két "nem csendesítő" allélod, vagyis a szemszín lehet sötétebb is, nem fog "elnyomódni". Egyiküktől kapsz egy "kék" allélt (a kék szeműtől), a másiktól pedig a "barnát" - barna lesz a szemszín, mivel a barna domináns a kék fölött, mivel nagyobb pigmentáltságot ad.


Nagyon gyerekes lett?

2012. jan. 10. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a további válaszokat is. elég bonyolult, de értem. és az utolsó előtti válaszolónak pedig: igen, még csak másfél éves, lehet még barna a zöld szeméből akkor:)
2012. jan. 11. 13:17

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!