Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan tudom mikroszkóppal...

Selender kérdése:

Hogyan tudom mikroszkóppal megállapítani a látott objektum méretét?

Figyelt kérdés
Arra gondolok, hogy pl. egy növényi szárból készítek keresztmetszetet és szeretném megállapítani mondjuk egy edénynyaláb átmérőjét.
2012. jan. 14. 12:33
 1/6 anonim ***** válasza:

A nagyításból egész jól megbecsülhető, főleg ha van egy kis skála is az objektíven (a látótérben).


pontosan leginkább csak úgy ha ismert méretű dolgokat nézel. Pl lehet kapni olyan oldatot amiben pontosan 1 um átmérőjű golyócskák vannak. Vagy mikrométerorsóval meg lehet próbálkozni.

2012. jan. 14. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Igen, nagyításból ha van skálázás.


Vagy valamihez mérni. Pl. van ilyen mütyür-vonalzó is, vagy mi a franc.

2012. jan. 14. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Mütyür-vonalzó. :)

Vagy a nagyításból számolod ki (látótér arányában), vagy van mérőobjektív, amit erre találtak ki. (Az objektív üvegére van festve egy skála.) Ha ez nem elérhető, tudományos cikkekben megadják a nagyításokat, és sokszor adnak skálát (egy fehér/fekete vonal, hogy mi az 1 mikrométer, mondjuk). Szintén tud. munkákból, Wikipediából megtudható bizonyos szervek, szövetek, sejtek mérete, ebből is következtethetsz.

2012. jan. 14. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Én egy olyan módszert ismerek, hogy az objektív meg okulár értékét kell összeszorozni és abból kapom meg a méretet... valami ilyesmi. Csak azt nem tudom hogy ez mikrométer vagy nanométer-e? Meg pontosan nem ismerem ezt a módszert
2012. jan. 15. 20:30
 5/6 anonim ***** válasza:
Amit te ismersz, az a nagyítás mértékét adja meg. Ebből és a tárgy látszólagos méretéből (látótér arányában) tudod kiszámítani a valódi méretet. Vagyis ha a nagyítás pl. 960x-os, és te egy centinek látsz valamit, az valójában nagyjából az ezrede, azaz 10e-5, ami 10 mikrométer.
2012. jan. 15. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

azt hiszem kezdem kapisgálni.

Köszönöm!

2012. jan. 16. 17:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!