Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mennyi lesz a mozgási energiája?

Mennyi lesz a mozgási energiája?

Figyelt kérdés

Vízszintes asztallapon egy 10 cm átmérőjű, 1 kg tömegű henger gurul 1 m/s sebességgel.

E=0,5*m*v^2 + 0,5*teta*omega^2 asszem ez a képlet rá. Mennyi az omega ez az egyik kérdésem, azt miből számolom? Illetve a tetája mennyi a hengernek? m*r^2? vagy m*omega^2 ?


2012. jan. 17. 13:49
 1/4 Kinga néni ***** válasza:

biztosan nem omega^2 van a the. nyom.ban, m annka épp az a lényege, h a teste jellemzi. enm függ a mozgától (akácsak a tömeg). a képletet keresd ki vhol, nem vok benne biztos. lehet, h kell még a hossz is?


az omegát pedig így nem tom megmondani, miből számolod. kéne a feladat.

2012. jan. 17. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Ha tisztán gördül, akkor v = r*omega, innét omega = v/r, jelen esetben 10 1/s.


A homogén henger szimmetrikus testek forgástengelyre vonatkozó tetája mindig felírható lambda*m*r^2 alakban, ahol lambda egy megfelelő szám. Tömör henger esetén lambda = 0,5; vékony falú henger esetén lambda = 1.


A mozgási energia képlete stimmel, csak vigyázni kell, hogy a tetát megfelelő tengelyre írd fel. A tömegközépponton áthaladó általában jó.


Tehát összesítve, ha a henger tisztán gördül és tömör

E = 0,5*m*v^2 + 0,5*teta*omega^2 = 0,5*m*v^2 + 0,5*0,5*m*r^2*omega^2 = 0,75 J, ha nem számoltam el.

ha tisztán gördül és vékonyfalú:

E = E = 0,5*m*v^2 + 0,5*teta*omega^2 = 0,5*m*v^2 + 0,5*1*m*r^2*omega^2 = 1 J, ha nem számoltam el.


Ha nem tisztán gördül, akkor meg csak annyit tudunk mondani, hogy legalább 0,5 J, hiszen akármilyen gyorsan pöröghet.

2012. jan. 17. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 tamas1985 ***** válasza:
Utolsó hozzászóló nem jól számoltad az omegát. Ha 1 m/s sebességgel gurul akkor az a súlypontjának a sebessége nem a szélső pontjáé, a pillanatnyi forgástengely pedig az ahol az asztallal érintkezik a henger, ennek a kettőnek a távolsága pedig nem 10 hanem 5cm, tehát 5 1/s az omega.Még annyi, hogy az ilyen feladatokban többnyire tömör hengerről van szó (ha külön nem említik, hogy vékonyfalú akkor valszeg tömör) aminek a thetája 1/2*m*r^2 én ezzel számolnék.
2012. jan. 18. 02:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Jogos, tényleg elgépeltem, omega = v/r = (1 m/s)/(0,05 m) = 20 1/s.


Viszont a végeredmények szerintem stimmelnek, amikor magamnak számoltam, akkor oda omega^2*r^2 = (omega*r)^2 = v^2-et helyettesítettem.

2012. jan. 18. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!