Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Melyiket könnyebb megforgatni?

Melyiket könnyebb megforgatni?

Figyelt kérdés

Fizikából vettük a forgatónyomatékot,és a tanárnő magyarázott testeket,hogy melyiket könyebb megforgatni,de ezt az egyet elfelejtettem(az egyik egész,a másik gyűrű alakú):

[link]


Itt a kép.A tömegük azt hiszem egyenlő,de ha nem egyenlő,úgy is leírnátok?(egyik nagyobb,másik kisebb)

Előre is köszönöm!


2012. jan. 25. 20:35
 1/5 A kérdező kommentje:
Ja,és mind a kettő azonos anyagból van.
2012. jan. 25. 20:36
 2/5 anonim ***** válasza:

Azért nem ártana, ha már nem tudod és a tankönyvedbe utánanézni sem, akkor legalább rendesen kérdezz!

Én találgassam, mi a kérdés?

Ha tömegük egyenlő, akkor a gyűrű alakút nehezebb forgatni, de akkor annak vagy nagyobb fajsúlyú anyagból kell készülnie, vagy hosszabbnak kell lennie, ami nem látszik..

2012. jan. 25. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Persze,hogy utánanéztem a könyvben!Nincs is benne.Nem írtam volna ki...

Emígy kösz!Zöld.

2012. jan. 25. 21:05
 4/5 bongolo ***** válasza:

Gondolom nem a forgatónyomatékot, hanem a tehetetlenségi nyomatékot vettétek. A könyvetekben is biztos benne van néhány szabályos test tehetetlenségi nyomatéke, de a wikipedián is van ilyen táblázat:

[link]

Lehet, hogy ti Θ (teta) jellel jelöltétek, az előző wikipédia cikk I-vel jelöli a tehetetlenségi nyomatékot.


Hengerpalást esetén m·r² az értéke, tömör henger esetén pedig m·r²/2

A forgó test energiája egyenesen arányos a tehetetlenségi nyomatékával (és négyzetesen arányos a szögsebességgel, E=1/2·Θ·ω²). Vagyis az azonos tömegű hengerpalástot nehezebb megforgatni, mint a tömör hengert, ahogy az első válaszoló is írta.


Ha a tömegek nem egyformák, akkor a fenti képlettel tudod kiszámolni, hogy melyiknek a tehetetlenségi nyomatéka éppen a nagyobb.

2012. jan. 25. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2012. jan. 26. 07:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!