Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A klívia önmeddő? Ha virágzik...

A klívia önmeddő? Ha virágzik elég a saját virágporával megporozni, vagy kell keresztezni is egy másik klíviával, hogy legyen termése, és benne életképes mag?

Figyelt kérdés

2012. jan. 29. 11:40
 1/3 anonim ***** válasza:

Bevallom, nem volt még ilyen virágom, de ezt találtam:


"A felálló virágú klíviákat nappali pillangók és vadméhek porozhatják be. A vadméhek csalogatását szolgálja ugyanis a virág világos színű közepe is. A tő a saját virágporával csak nagyon ritkán termékenyül, mert az önporzást a gátolja, hogy a virágon belül elhelyezkedő bibék csak később fogékonyak, akkor, amikor már a saját virágpor terméketlen. A megkötés tehát jól szabályozható, mert mesterséges megporzás, idegen tő virágpora nélkül nem jön létre.


A csüngő virágú Clívia nobilis és a miniatával képzett hibridek esetében elég jelentős az önbeporzás, különösen a széljárta helyeken.

Ezek a növények azonban sok esetben túl nagyok cserepes növénynek, a virágüzletek már felfedezték maguknak mennyire szépek csokorba kötve, vágott virágnak is.


A magvetés a bogyók beérésekor időszerű.

A bogyók burkán belül a vékony hús alatt még külön burok védi a fényes felületű, szalmasárga, kerek, vagy kissé szögletes magvakat. Mosás után, egy rétegben kiterítve, durva szemcséjű homokon érdemes előcsíráztatni.

Amikor a fényben csírázó magokon megjelennek a gyököcskék, akkor lehet vetni őket.

Egyesével a tenyészedénybe."


;)

2012. jan. 29. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Akkor jól éreztem. :S Pedig direkt a frissen kinyílt virágok virágporát a már régebben kinyíltak bibéjére kentem, de úgy látszik így se sikerült, mert egyre másra száradnak le a termések. :(

Asszem vennem kell egy másik klíviát is, ha szaporítani szeretném őket.

Mindenesetre köszönöm a segítséged, ment a zöld kéz. :)

2012. jan. 29. 13:06
 3/3 A kérdező kommentje:
Viszont utána lett pozitív folytatása a történetnek: 2018. márciusában éppen olyan helyen voltam, ahol szintén volt virágzó klívia, és vittem haza egy kis virágport, beporoztam az enyémet, majd több mint egy év várakozás után 2019. április-májusban beértek a magok, elültettem őket, és mostanra már 4 virágzóképes klíviát neveltem fel belőlük.
jan. 12. 17:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!