Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a levegőt 50 atmoszférára...

Ha a levegőt 50 atmoszférára összenyomjuk és utána vízzel lehűtjük 15 fokra, akkor 2 fokos lesz a kitágult levegő, akkor ily módon lehetne levegővel működő hűtőt készíteni?

Figyelt kérdés
2012. febr. 3. 11:16
 1/10 anonim ***** válasza:
Szerintem minden hűtő ezen az elven működik.
2012. febr. 3. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Nem, mert (mérgező) gázokat használnak, nem levegőt.
2012. febr. 3. 13:15
 3/10 anonim ***** válasza:
Nem mérgezőek, és nyilván meg van az oka, pl jobb hatásfok.
2012. febr. 3. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Melyik nem mérgező szerinted?
2012. febr. 3. 13:30
 5/10 anonim ***** válasza:
Egyik sem (nagyon), egyébként levegővel működő hűtőket használnak pl repülőgépeken.
2012. febr. 3. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Jó, de írj egyet, ami nem mérgező :)
2012. febr. 3. 13:44
 7/10 anonim ***** válasza:

Azt hiszem ha végignézed a listát akkor találsz egy-két olyat ami nem mérgező:


[link]

2012. febr. 3. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
De amit jelenleg "használnak" a hűtőkben, azoknál kevés mérgezőbb gáz, ill. vegyület létezik a földön. Az a gáz, ami belélegezve hirtelen halált, jobb esetben fulladást, eszméletvesztést okoz, épp elég mérgező ahhoz, hogy ne lehessen egy háztartási gépbe 1 köbmétert beletölteni belőle, ráadásul színtelen-szagtalan, tehát szivárgás esetén még csak észre sem lehet venni, ha belélegzi valaki. De egy pszichotikus drogot sem gondolom, hogy normális dolog beletölteni egy hűtőgépbe, ami belélegezve, súlyos idegrendszeri károsodást okoz, pl. bénulást. Most arra már nem is térek ki, hogy az egyik amit írtam rendkívül gyúlékony, lakossági felhasználása ezért nem is megengedett, a levegővel alkotott keveréke is felrobban, ha szivárog. Ennyi erővel ciángázt, vagy tiszta fluorgázt is beletölthetnének a hűtőkbe, nem lenne nagy különbség :D Ezért nem értem, hogy miért nem lehet levegővel működő hűtőgépet gyártani, hiszen a levegő, túl azon, hogy nem mérgező, még ráadásul ingyen is van - egyelőre :) Persze lehet, hogy pont ez az oka.
2012. febr. 3. 18:29
 9/10 anonim ***** válasza:

Szerintem eléggé el vagy tévedve, a hűtőközegek nagy része inert gáz, egyáltalán nem mérgező, beszívod és ki is fújod. Mivel a nitrogéni s hasonló tulajdonságokkal bír, ezért rámondhatod arra is, hogy mérgező és a légkör kétharmadától megfulladsz.


A hűtőközegeket három szempont alapján választották: olcsó legye, a feladatra ideális legyen és ne legyen mérgező. A freon mindegyiknek megfelel, csak mint kiderült rendkívül környezetszennyező. Annak idején jó pár hűtő működött ammóniával, ma ezt csak ipari hűtőknél használják, otthoni hűtőben nem találsz mérgező hűtőközeget, akár ki is szúrhatod otthon a hűtőt és melléülhetsz koktélozni, semmi bajod nem lesz.


A hűtés akkor jó hatásfokú, ha halmazállapot változás lép fel. A levegőt nem tudod cseppfolyósítani szobahőmérsékleten, igen csekély hatásfokú hűtőt tudnál ily módon készíteni.

2012. febr. 3. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

A levegő egyébként nem egy gáz, hanem egy gázkeverék, nyilván alkalmatlan lenne ilyen célra, mert a különböző összetevői más mértékben kompresszálódnak, cseppfolyósodnak.

Mint írtam, nyilván a "rosszabb" gázok jobb hatásfokkal működnek, ergó jóval olcsóbb, gazdaságosabb üzemeltetést biztosítanak, ami jelenleg fontosabb, mint az, hogy maga a gáz mennyire káros.

De amit szintén írtam, pl repülőgépeken, ahol a kis zárt tér miatt valóban veszélyesek lennének az esetleg elszabaduló gázok, ott használnak teljesen ártalmatlan gázokat is.

Nyilván erre egy háztartásban erre nincs szükség, kicsi az esélye, hogy el tudjon szökni a gáz a készülékből.

2012. febr. 3. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!