Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az oka, hogy a befagyott...

Mi az oka, hogy a befagyott tó tetejére feljön a víz?

Figyelt kérdés
Szeged környékén élek, van két tó, amire télen korcsolyázni járunk. Már hetek óta nem volt pozitív a hőmérséklet, a tavak szépen be is fagytak, egy alkalommal már rájuk is merészkedtünk és eldúrtuk a rajta lévő havat, hogy tudjunk korizni. De másnap mikor mentünk volna azt tapasztaltuk, hogy a jég felszínét víz borította el mindkét tavon, összekeveredett a hóval és ilyen latyakos réteget hozott létre, megakadályozva ezzel a korizás lehetőségét. Mi az oka annak hogy ilyen hideg mínuszokban is feljön a víz? Soha nem láttam még ilyet...
2012. febr. 8. 19:17
 1/8 anonim ***** válasza:

Nem lehet, hogy a vastag jégen repedés képződött, és a jég önsúlya préselte ki maga alól a vizet?

G.

2012. febr. 8. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
74%

#1

A jég úszik a vizen. Az "önsúlya" nem présel ki vizet. (Általános iskola, környezetismeret.) Ellenben ha elkezd olvadni a teteje, akkor nem tud lefolyni. Márpedig nap közben lehetett egy kis pozitív hőmérséklet, legalább pár órára.

2012. febr. 8. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
45%

"A jég úszik a vizen."

Ja.

És az őúszó jéghegy nagy része mégis a víz alatt van.

A jég sűrűsége legjobb tudomásom szerint ~10%-kal kisebb a vízénél, így úszik benne, de a ~90%-a a vízfelszín alatt található. Így az első hozzászólásom állításait fenntartom: Szerintem a kialakult jég súlya "nyomódott" a vízbe.

Tudományos képzettség nélkül.

G.

2012. febr. 8. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
És addig mit csinált? Lebegett a víz felett, majd hirtelen beletoccsant? A jég addig is úszott, tehát nem az a változás oka, hogy hirtelen már nem úszik.
2012. febr. 8. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Amíg nem fedi be a jég a teljes vízfelületet, addig a jég egyszerűen kiszorítja a vizet, megemeli a vízszintjét. De ha a teljes vízfelületet jég takarja, akkor úgy hat a jégpáncél, mint egy dugattyú, lefelé nyomja a vizet. Mert ugye a jégpáncél szépen vastagodik, de nem tud lejjebb süllyedni. Ezért a víz nyomása megnő, és egy repedésen kifolyik.

Szóval Geniuseus mellé állok. :)

2012. febr. 9. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Természetesen, mint mindig most is keletkeztek rajta repedések miközben koriztunk rajta, szivárgott is fel egy kis csekély mennyiségű víz, de az nem borította el az egész tavat, mert gyorsan megfagyott. Erre én is gondoltam, hogy a jég plusz a hó súlya miatt jön fel a víz, na de mint mondtam a repedések mentén annyi víz szerintem nem jöhetett fel, hogy az egész tavat elborítsa, rettentően keskeny repedésekről van szó. Bár elképzelhető. És annak mi az oka, hogy nem fagyott meg? A hóval összekeveredett víznek alacsonyabb lenne a fagyáspontja? Rettentő hidegek voltak itt mostanság, mégse fagyott meg a teteje, csak a latyak maradt.
2012. febr. 9. 10:04
 7/8 anonim ***** válasza:
Akkor az nem alulról jött, hanem olvadék lehet. Talán sütötte a nap, nem tudom. Szerintem az előző nap a korival lecsiszolt jégdarából jött létre.
2012. febr. 9. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Köszönöm #5! :)

Kérdező, ez az egy tippem van, esetleg még a nap melegítő ereje lehetett annyira számottevő, hogy a latyak ne fagyjon meg.

G.

2012. febr. 9. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!