Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy szabályos hatszög alaplapú...

Egy szabályos hatszög alaplapú egyenes hasáb sugara (r) =4 cm, magassága (M) =5cm. Mekkora a felszíne és térfogata? A = 2*Ta+Tp V = Ta*m Ha valaki le tudná vezetni Pitagorasz-tétele nélkül, annak nagyon örülök, de pitagorasszal is tökéletes.

Figyelt kérdés
2012. febr. 12. 14:04
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Sürgősen kéne, mert már így is el vagyok maradva. Előre is köszi.
2012. febr. 12. 14:05
 2/11 fúróferkó ***** válasza:
Hogyan van egy hasábnak sugara?
2012. febr. 12. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
A szabályos hatszög körközépponttól mért "r" sugara, mivel a hálójából kellett 3 kiterjedésű testek alkotni. De a válasz kéne már :(
2012. febr. 12. 15:39
 4/11 fúróferkó ***** válasza:

Ne legyél türelmetlen!Írnod kellett volna ,hogy a hatszög köré írt kör sugara=4 cm így korrekt.

Na de a megoldás:Tulajdonképpen a hatszög alapélét kell kiszámítani először,abból ha jól látom a kérdésedben ott vannak a képletek a többit ki számolhatod.

Tehát ha a hatszög egyik részháromszögét veszed,a középpontból az alapra húzott magasságvonal egy derékszögű háromszög egyik befogója.Az átfogója a megadott sugár azaz 4 cm .

A keresett másik befogó,a hasáb egyik alapélének a fele.

Vele szemben a szöget ismerjük az 30°

Az átfogóból és a szögből a sinus függvénnyel kiszámítható a keresett befogó.

2012. febr. 12. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Ha holnap beviszem a sinus függvényt az általános iskolába, akkor még ki is röhögnek. :) Szerintem valami nagyon egyszerűre gondolj, ami csak képletbehelyettesítés, vagy akkor jó a Pitagorasz is. Még van 1 teljes napom beadni.
2012. febr. 12. 18:24
 6/11 fúróferkó ***** válasza:

Na most már ne idegelj!

Akkor itt egy képlet a hatszög egy "a" élének a kiszámításához.

a=2r*sin180/n itt az n=6

2012. febr. 12. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 fúróferkó ***** válasza:
De ha nagyon idegesít a sinus akkor tudni kell,hogy az alap 1/6 -od háromszöge egyenlő oldalú és akkor 4 cm vagyis egyenlő a sugárral.
2012. febr. 12. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Szerintem maradjunk a Pitagorasznál :) vagy vezesd le az egészet sinusal. Nekem mindegy, legfeljebb majd mondom h én már nagyiskolásan számolom ki.
2012. febr. 12. 19:32
 9/11 fúróferkó ***** válasza:

Ha nem tanultátok a szögfüggvényeket akkor most jegyezd meg amit mondok!

Amint már valamelyik előző beszólásomban leírtam az alap egyik háromszögének a felét,egy szintén derékszögű háromszög egyik befogóját számolhatod ki az átfogóból ,ami most a sugárnak megadott 4 cm és a vele szemben lévőszögből ,ami 30°

A sinus függvény így szól: A derékszögű háromszögben a sinß=szöggel szemközti befogó/átfogó ,vagy ahogy írni kell:a/c=sinß

A szögfüggvénytáblázatból a sin 30°=0,5

Így az a=c/0,5 =4/0,5 =2

Ez hasáb alapélének a fele.Most már gondolkodj, számolj tovább és ne szerencsétlenkedj ennyit!

2012. febr. 12. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Rájöttem :)Nagyon egyszerű csak meg kellett értenem, hogy az origóból bocsáltott merőleges az alapot felezi és ez két egyenlő derékszögű háromszögre bontja az egyenlő oldalú háromszöget. Köszi. innen már menni fog.
2012. febr. 13. 13:32
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!