Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem érzékeljük hőként a...

Miért nem érzékeljük hőként a infravörösnél nagyobb energiájú (rövidebb hullámhosszú) elektromágneses hullámot?

Figyelt kérdés
2012. febr. 12. 15:57
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
Mert nem melegítenek, legalábbis nem olyan intenzíven mint az infravörös.
2012. febr. 12. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 A kérdező kommentje:
is miért nem melegítenek ,hiszen nagyobb az energiájuk,ezek szerint kisebb mértékben alakulnak át hőenergiává?Mi ennek az oka? remélem idetéved majd egy fizikus és töviről-hegyire elmagyarázza:)
2012. febr. 12. 16:15
 3/23 anonim ***** válasza:
Pont azért nem melegít amit írtál, pl. az UV fénynek akkora energiája van, hogy nem képesek elnyelni őket az atomok, nem gyorsítja az elektronok mozgását, hanem egyszerűen kiüti őket. Pongyolán fogalmaztam de kb. erről van szó.
2012. febr. 12. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
0%
Dehogynem érzékeljük hőként. Szoktál kimenni a napra?
2012. febr. 12. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
16:43: a napból rengeteg infravörös sugárzás érkezik, azt érzed.
2012. febr. 12. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 A kérdező kommentje:
hogy érted hogy kiütik őket?meg szerintem az sem igaz,hogy az atomok nem tudják elnyelni az UV fényt,a spektroszkópinál is ezt használják,hogy ultraviola fényre gerjesztődnek.megpróbálnád tudományosabban leírni,úgy számomra is érthetőbb lenne.
2012. febr. 12. 16:59
 7/23 anonim ***** válasza:

A kis energiájú sugárzás gerjeszti az atomokat, a nagy energiájú azonban rombolja, felbontja a kötéseket (szabad gyökök keletkeznek) vagy ionizáló sugárzás esetén képes átalakítani az atom szerkezetét, más anyag, izotóp keletkezik.


Természetesen ilyenkor is melegszik az anyag, az elnyelt energia egy része hővé alakul, egy része azonban az anyag szerkezetének megváltozására.


Az infravörös sugárzásnak nem elég nagy az energiája ilyen jellegű változtatásokra.



Ha finoman lököd meg az ablakot kinyílik, ha beleboxolsz, összetörik.


Így már stimmel?

2012. febr. 12. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:

"a napból rengeteg infravörös sugárzás érkezik, azt érzed."


Ha ez így lenne, akkor este, amikor a nap lemegy és vörös, mert a többi színt már kiszűrte belőle a légkör, ugyanolyan melegnek éreznéd, mint délben.


Egyszerűen arról van szó, hogy a látható tartományban sugárzó fényforrások (pl. izzók) sokkal kisebb intenzitást produkálnak, mint egy olyan, infravörösben sugárzó test, amit már észre is veszünk. Ez a kis intenzitás az, ami miatt azt gondoljuk, hogy az infravörös jobban melegít. Csak nem gondolunk arra, hogy míg egy észrevehetően sugárzó infravörös test több négyzetdeciméter felületen sugároz, addig egy villanykörte alig néhány négyzetmilliméteren.


Egyszerű a dolog eldöntése. Képzelj el egy 8 cm átmérőjű, csak infravörösben sugárzó vasgolyót. Ennek a hőmérséklete kb 300 fok. Aztán képzelj el egy 2 cm átmérőjű vasgolyót, ami 1000 fokos és narancssárga színben izzik. (Hogy miért 2 centi, azt most nem részletezem, ez azért kell, hogy a két intenzitás azonos legyen). Vajon melyik fog jobban melegíteni azonos távolságból, mondjuk 10 centiről?


A méreteket és a hőfokokat úgy adtam meg, hogy a kis golyó sokkal kevesebb infravörös sugarat bocsásson ki, mint a nagy, de a teljes energiakibocsátásuk azonos teljesítményű legyen.

2012. febr. 12. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 A kérdező kommentje:
érdekes amit az utolsó ír,és akkor mi miatt érezzünk melegnek a napsütést,ha nem IR miatt.nem lehet hogy csak kisebb beesési szög miatt melegít kevésbé?amiről utána írsz az a wien eltolódási törvény lenne?csak mert nem értem hogy egy példa mire bizonyíték.mit jelent az,hogy észrevehető infrában sugárzó test,és még annyit hogy hogyan kell érteni az intenzitás? hálás köszönetem az eddigi válaszokért:)
2012. febr. 12. 19:42
 10/23 anonim ***** válasza:

Igazából naplementekor sokkal melegebbnek kéne éreznünk a napot, mert a beesési szög a testünkre olyankor szinte merőleges. Hacsak nem fekszünk a földön, ami ritka.


Intenzitás alatt a leadott teljesítményt értem. Igen, itt két törvény játszik, az egyik a Stefan-Boltzman sugárzási törvény, a másik a Wien törvény.


A Boltzman törvény szerint a kibocsátott teljesítmény a hőmérséklet negyedik hatványával arányos. Ezért választottam meg a példában a golyóméreteket úgy, ahogy. A nagy golyó hőmérséklete 300 fok, azaz kb 600 K. A kis golyóé 900 fok, azaz 1200 K. Vagyis a kis golyó hőmérséklete a nagyénak a 2-szerese. Tehát ha a két golyó azonos nagyságú lenne, akkor a melegebb golyó 16-szor nagyobb teljesítményt adna le. Ezért mondtam azt, hogy a kis golyó sugara legyen negyede a nagynak, így a felszíne a 16-oda lesz, vagyis a két golyó leadott teljesítménye egyforma lesz.


A kis golyó mégis sokkal jobban fog melegíteni ugyanolyan távolságból (legalább is én így tippelem, ha elképzelem a dolgot: egy 300 és egy 900 celziuszfokos golyóról van szó).


Azt is tudjuk, hogy a kis golyó már sokkal inkább a látható tartományban sugároz. Vagyis a magasabb frekvenciájú sugárzás több hőt közvetít, mint az alacsonyabb.


Igaz, arra nem gondoltam, hogy a hősugaraknak ott lehet előnyük, hogy azokat a test jobban elnyeli, a fényből többet ver vissza. Nem tudom, hogy ez a különbség mekkora, lehet, hogy jelentős.


De ha a test ugyanúgy nyelne el ugyanannyi fényfotont, mint infravörös fotont, akkor a fénytől mindenképpen jobban kell melegednie, mert a fényfotonok energiája nagyobb.

2012. febr. 12. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!