Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Honnan tudják, hogy léteznek...

Honnan tudják, hogy léteznek féreglyukak?

Figyelt kérdés

"Apró hasadékok, repedések és üregek találhatók még az időben is. Az amiről beszélünk, kisebb léptékű, mint a molekulák és az atomok világa, ez a kvantumhab birodalma. A féreglyukak itt léteznek. A téren és időn áthatoló apró alagutak állandóan kialakulnak, eltűnnek, majd újraalakulnak a kvantumvilágban. Összekötnek egyébként két, különálló helyet és időt. Ezekkel az alagutakkal mindössze csak az a gond, hogy az átmérőjük mindössze egymillió kvadrilliomod centiméter."

Stephen Hawking


Honnan tudják, hogy léteznek? Honnan tudják, hogy mekkora az átmérőjük?


2012. febr. 17. 18:26
 1/7 anonim válasza:
100%

Az elméleti fizikusok nagy varázslók. Van egy rahedli mérhető tény, amit az utóbbi 30-40 év kutatásai (űrkutatás, részecskefizika, matematika stb.) alapján fedeztek fel. Ezen tények és a velük kapcsolatos mély összefüggések alapján következtetnek olyan dolgokra, amelyeket még nem bizonyíthatóak a fizikai világban. Viszont elméletileg igen.


Ha megnézed az elméleti fizika (pl. kvantumfizika) egyik alapvető kísérletéről szóló kisvideót, te is rájössz, hogy mi történt velük. :)


http://www.youtube.com/watch?v=7fGu6We1Z4I

2012. febr. 17. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Következtetni tudnak rá, úgy mint a Fekete-lyukakra.

Nincs rájuk fényképes bizonyíték ne is várd, de különböző hatásaikat meglehet figyelni, mint pl a fekete-lyukak gravitációs terét. Illetve különféle torzulást okoznak a rajtuk vagy a közelükben elhaladó fényben így a kapott kép megváltozik amiből következtetni lehet milyen fizikai erő okozza a torzulást és hasonlóak.

A tudomány már ott áll hogy egy több tízezer fényévre lévő csillag előtt elhaladó bolygót észlelnek csillag fényében bekövetkezett változásból, ami olyan mintha éjszaka egy autó reflektora előtt elszálló muslincát észrevennél 300m-ről. Ami az átlag embereknek elég érthetetlen, de ennél cifrább dolgokat is tudnak nyugi :)

2012. febr. 17. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
0%
Sehonnan. Ez csak egy tetszetős elmélet.
2012. febr. 17. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Kicsit pontosabban meg tudod, hogy Stephen Hawking ezt hol írta? Tartok tőle, hogy csak eszmefuttatás, hogy mi lenne, ha léteznének féreglyukak, ugyanis még nem hallottam, hogy megerősítették volna ezt az elméletet. Bár lehet, hogy csak le vagyok maradva...


Amúgy a fekete lyukak létezésében elég bizonyosak vagyunk.

2012. febr. 17. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
A CERN-ben végzett kísérletek alapján következtetnek erre.Állítólag odabenn nagyon-nagyon apró fekete lyukak is képződnek,a másodperc törtrészéig léteznek,majd újra eltűnnek.
2012. febr. 17. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

#1

Ismerem kvantum professzort, és láttam már ezt a videót. Elég érdekes kis videó az biztos.

#2

Azért a fekete lyukak létezésére kézzelfoghatóbb bizonyítékok vannak. Sőt, a féreglyukak létezésére még egy bizonyítékot nem hallottam. Na és miféle hatásaikat figyelték meg, ami alapján következtetnek a létezéseikre? Amit írtál a fény útjáról, az nem a féreglyukak miatt van, hanem a gravitációs lencsehatás és a sötét anyag miatt. Az exobolygók felfedezésének menetével tisztában vagyok, nyugi :)

#4 Az Univerzum, ahogy Stephen Hawking látja - Időutazás című dokumentumfilmben hangzott el és én szó szerint kiírtam.

2012. febr. 18. 16:30
 7/7 anonim ***** válasza:

Persze, a CERN-ben mindenféle dolgok képződnek, fekete lyukak, féreglyukak, egyszer majd a Földet is elnyelik.


Ugyan már, még egy tisztességes kvarkot sem tudtak eddig kimutatni a sokezer milliárd dollárért, amit rájuk költünk.

2012. febr. 18. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!