Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi is az a radioaktivitás?

Mi is az a radioaktivitás?

Figyelt kérdés

azt értem, hogy azokat az atommagokat nevezzük radioaktívnak, amelyeknek nincs stabil izotópja... de minden atommag "hajlamos" a bomlásra, például egy proton is elbomlik, ha elég idő áll a rendelkezésre.. akkor most mikortól tekintjük az atommagot radioaktívnak? ha 1 millisec alatt bomlik el? vagy 1 sec alatt??


kösz


2012. febr. 26. 18:20
 1/7 anonim ***** válasza:

Egy adott sugárzó anyag megmutatja, hogy másodpercenként hány atom bomlik el.

mértékegysége a Bq (becquerel) : azon anyag radioaktivitása, amelyben 1 bomlás történik másodpercenként

2012. febr. 26. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
jó, de mikortól lesz az adott anyag radioaktív?
2012. febr. 26. 19:12
 3/7 PótPápuaPuapó ***** válasza:
100%

Idézlek: "...például egy proton is elbomlik, ha elég idő áll a rendelkezésre.."


Hát azért ez egy kicsikét erős. Nem lehet, hogy te a szabad neutronra gondoltál? A szabad proton egymagában is nagyon stabil. Nem hiszem, hogy van felezési ideje. (vagy, ha igen, akkor sokkal hosszabb, mint a világegyetem életkora)


Mikor tekintünk valamit stabilnak? A legnagyobb méretű atommag, amit még stabilnak tekintünk a 209-es bizmut atommagja. Pedig ez igazából még bomlik, tehát radioaktív. Csakhát a felezési ideje 2*10^19 másodperc körül van. 15220700152207 év. Ez durván 3400-szor hosszabb idő, mint a Föld életkora.

Ezért a bizmut már stabil elem.


A 238-as urán felezési ideje nagyjából azonos a Föld korával, durván 4 milliárd év. Ez nem elég hosszú ahhoz, hogy azt mondhassuk rá: stabil.

2012. febr. 26. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

én protonra gondoltam, valahol olvastam hogy az is elbomlik...


tehát nincs egy rögzített érték, amely eldönti, hogy egy anyag radioaktív vagy sem?

2012. febr. 26. 19:31
 5/7 PótPápuaPuapó ***** válasza:

Valamit félreérthettél. A szabad proton nagyon stabil, nem hiszem, hogy bomlik. Viszont az előfordul, hogy egy protonban túlságosan is gazdag atommag néhány protonja átalakul neutronná (pozitív béta bomlás, alias pozitron-bomlás segítségével; vagy elektronbefogadással)


Ha megtalálod hol olvastál a szabad protonok bomlásáról, akkor küld egy linket, mert engem is érdekelne.

2012. febr. 26. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 PótPápuaPuapó ***** válasza:
100%
Rögzített értékről nem tudok. De szerintem ha egy atommag felezési ideje néhányszor 10 milliárd év, akkor azt már stabilnak tekintjük.
2012. febr. 26. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 PótPápuaPuapó ***** válasza:

Hoppá! Találtam adatot a szabad proton bomlására! Azt írja, hogy 10 a 30-on év. Ez azért nagyon hosszú idő


"Viszonylagos protonfelesleggel rendelkező atomokra jellemző folyamat. A szabad proton stabil, ill. legalább ~10^30 év a közepes élettartama[4] (szemben a Világegyetem korával, mely „csak” ~1,4·10^10 év)."


Wikipédia cikke a Béta-bomlásról

2012. febr. 26. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!