Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az adaptogén elfogadott...

Az adaptogén elfogadott tudományos fogalom, vagy csak a természetgyógyászatban használt kifejezés?

Figyelt kérdés
Az adaptogén leírása: [link]
2012. márc. 6. 13:53
 1/5 anonim ***** válasza:
Ha jól láttam, használják, bár nem főnévként, hanem melléknévi formában. "Adaptogén" hatásról beszélnek egyes cikkekben (de nem ugyanazt értik alatta, mint amit a link mond), de nem túl elterjedt. Inkább a természetgyógyászat használja, feltehetően onnét vették át, mert elég jó szóösszetétel.
2012. márc. 6. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Ez azt is jelenti, hogy a linken található leírás, mondjuk úgy humbug?
2012. márc. 12. 11:53
 3/5 anonim ***** válasza:

Adaptogén=alkalmazkodóképes.


Hogy e mellett mire használják a kuruzslók, az az ő dolguk.

2012. márc. 13. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Használtam végre az eszem és megnéztem az angol nyelvű változatát, a wikipediás szócikknek. A szerint, a kifejezést olyan anyagra használják ami segíti egy egyed adoptálódását egy adott környezethez. 1947-ben egy oroszos nevű ürge használta először a kifejezést, aki elviekben gyógyszerész volt. Nem túl meglepő módon sokáig a Szovjetunióban használták csak. Nyugaton sokáig nem ismerték el a kifejezést mert más koncepció alapját képezte, mint amit az akkori gyógyszerészet képviselt. 1998 óta azonban tudományosan elfogadott fogalom, igaz csak négy növény esetében fogadják el a használatát. Ezek az Eleutherococcus senticosus, Rhodiola rosea, Schisandra chinensis és Panax ginseng. Ezek közül azonban egyik sem az a növény amire én használva láttam a kifejezést, így azt hiszem ezzel a kifejezéssel szeretnek dobálózni a természetgyógyászattal kapcsolatos termékeknél.
2012. márc. 13. 22:34
 5/5 anonim ***** válasza:

Naná, hogy a szovjetek használták, mert az ő mániájuk volt a genetika (pfej, mocskos determináltság!) elvetése és a szerzett tulajdonságok öröklésének erőltetése, ez passzolt az ideológiába. Persze a tények makacs dolgok, nem jött össze.

Az angol Wikit néztem én is, emm... izé... ez elég furán hanzik, nem igazán fejtik ki, hogy hat. Mindenesetre valami hormon-serkentő hatása lehet, ha jól értettem. De ennek sok köze nincs az első bekezdésben foglaltakhoz.

2012. márc. 13. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!