Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy számoljuk ki egy fekete...

Hengelhoffer kérdése:

Hogy számoljuk ki egy fekete lyuk méretét?

Figyelt kérdés

Ha egy fekete lyukról beszélünk, mindenki a tömegét említi meg. Hogy ez 5x nagyobb tömegű mint a nap, hogy az meg 1,4 milliószor stb. Nyilván tudományos szempontból csak ennek van jelentősége. Szerintem viszont nagyon érdekes lehet, hogy pl. a Tejút közepén lévőnek mekkora a kiterjedése. Meddig érne, ha a nap helyere tennénk. Persze erre sikerült infót találni, bár nem vagyok biztos benne, hogy helyes. (r=6,75 milliárd km, kb Uránusz pálya)

Találtam képletet is a számoláshoz: GM/c2. Itt a 'G' a gravitációs állandó. Nos itt akadtam el. Ez sajnos meghaladja a tudományom.

G= betük és számok összevissza. :)



2012. márc. 7. 14:18
 1/7 hollófernyiges ***** válasza:
Majd egy fizikus kijavít ha hülyeséget írok, de úgy tudom nincsen neki fizikai mérete, csak eseményhorizontja, amit az a távolság határoz meg ahol a szökési sebesség eléri a fénysebességet, de ez nem valami felület. Ez pedig a gravitációjától, vagyis a tömegétől függ. Egy esetleges megfigyelő, vagy bármilyen anyagszerkezet meg már a jóval az eseményhorizonton kívül is szétmorzsolódik.
2012. márc. 7. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Valóban. Igazad van. Nincs fizikai mérete. Csak így könnyebb elképzelni :) Igazából, a szingularitás, és az eseményhorizont közötti távolság kiszámolására vagyok kíváncsi.
2012. márc. 7. 14:33
 3/7 Shai-Hulud ***** válasza:
58%

"Az egymilliárd tonna (kb. egy heggyel azonos) tömegű fekete lyuk sugara mintegy 10^-13 centiméter (a proton vagy a neutron méretével azonos érték) lenne,"

[link]


"Mivel a beléjük zuhanó anyag gyakorlatilag elveszíti szerkezetét, a fekete lyukaknak mindössze három, egymástól független tulajdonságuk van: tömegük, forgási sebességük és (elméletileg előrejelzett, a természetben elő nem forduló) elektromos töltésük."

[link]


Pedro

2012. márc. 7. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Nos ebből még mindig nem derült ki, hogy a tömeg, a fénysebesség, és a gravitációs állandó ismeretével miképpen kell kiszámolni a szingularitás, és az eseményhorizont közötti távolságot.
2012. márc. 7. 14:47
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

"A Schwarzschild-sugár, más néven gravitációs sugár minden tömeggel rendelkező testre megállapítható távolságérték. Egy test Schwarzschild-sugara az ugyanannyi teljes energiájú, gömbszimmetrikus fekete lyuk eseményhorizontjának a sugara."

Részletek:

[link]

2012. márc. 7. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Itt elég jól elmagyarázzák: [link]


Ha tudsz angolul menni fog! Elég egyszerűnek tűnik. :)

2012. márc. 7. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek, így már fogok boldogulni.
2012. márc. 8. 15:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!