Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Csak én gondolom úgy, hogy...

Selender kérdése:

Csak én gondolom úgy, hogy nem lehet kikapcsolni az egyik féltekét, főleg nem következmények nélkül? (linkkel)

Figyelt kérdés

Én ezt nehezen hiszem el. Esetleg a kérges testet átvágták, de akkor meg súlyos személyiségzavarokat okoz az ilyen.

Vélemények?


[link]


2012. márc. 21. 22:54
 1/9 anonim ***** válasza:

Nem tudom hogy a fenti cikk igaz e, de ezen kívül további 3 cikket is találtam hasonló esetről, olyanról is aki fél aggyal született.


+ egy angol wiki cikk:

[link]

2012. márc. 21. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Egészen más, ha valaki fél aggyal születik - mert akkor az eleve úgy szerveződik - és az, ha elveszti a fél agyát: mert akkor egy csomó dolgot elveszít, aminek csak egy részét képes a másik fél agya újratanulni.

Utóbbi esetben valószínűleg búcsút mondhat a fél testének is (egyik szem, fül, kéz, láb, stb), esetleg egy keveset át tud venni belőle a maradék agya.

2012. márc. 22. 04:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Több ilyen eset van. Tudom, hogy a LifeNetwork kicsit túlmisztifikál minden műsort, de egyszer ott is láttam egy esetet, ahol a kisgyerek minden percben rohamot kapott. És ott mondták el, hogy ilyenkor az egyik felet lekapcsolják. lapvetően egy agyfélteke fog minden szerepet átvenni. Gyerekeknél ez a megmaradt agyfélteke hónapok alatt átveheti az összes funkciót.
2012. márc. 22. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Az epilepsziásoknál van vagy inkább volt olyan kezelés, hogy átvágták az agyféltekéket összekötő "hidat". Viszont epilepszia miatt biztos, hogy nem kapcsolnak le egy működő agyféltekét.
2012. márc. 22. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Szia :) Mivel az agytürzset nem bántották,csak ugye a nagyagy felét,így "simán" lehetséges.Persze nem következmények nélkül,de ezt le is írták a cikkben,hogy a kivágott agyrésszel ellentétes oldala sosem lesz tökéletes.
2012. márc. 22. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Az például zavar engem, hogy ha kivették a fél előagyat, akkor az ellentétes oldalon miért csak annyi következménye van a dolognak, hogy gyengébben használhatja ott a végtagjait?

Hiszen a mozgásszervező agyterület is eltűnik ezáltal, tehát nem lenne semmi, ami mozgatná.

Tehát mi okozza azt, hogy kb. visszatér a mozgás azokba a végtagokba?


Az agytörzsnek és gerincvelőnek is van szerepe a testtartás szabályozásban, tehát lehet csak annak köszönhető, hogy tud valamennyire járni?

2012. márc. 22. 17:18
 7/9 anonim ***** válasza:

"kb. visszatér a mozgás azokba a végtagokba?"

Ilyenkor az agy valamennyire átszervezi magát, és más agyterület átveszi a feladatot.

Az agyban sok a redundancia (különböző területek ugyanúgy néznek ki és ugyanazt a feladatot végzik) - ilyenkor ez csökken, szétosztják a feladatot.

2012. márc. 22. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Ez okés. Csak ha kiveszik a teljes jobb oldali előagyat, akkor a bal oldalon maradó agyterület továbbra is úgy kereszteződik, hogy csak a jobb oldalra fut át. Tehát a megmaradó bal oldali lebeny nem hinném, hogy fizikailag hozzáférhet-e egyáltalán a test bal oldalához.


Esetleg kifejtenéd bővebben, hogy miként szerveződik át a bal oldali lebeny a bal oldali testfélhez? Hátha így megértek valamit, amit eddig nem.

2012. márc. 22. 20:04
 9/9 anonim ***** válasza:

Fölszakadnak azok a kapcsolatok, amelyek már sehova sem vezetnek (pl. nem jön jel rajtuk) - és kialakulnak újak, amelyek ezekre a feladatokra lesznek behuzalozva.


Tulajdonképpen a csecsemőnek is amikor nő az agya, akkor ilyen módon szerveződik.

2012. márc. 23. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!