Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan változik egy higanyos...

Hidrozh kérdése:

Hogyan változik egy higanyos manométer mérési pontossága, ha a higanyt vízre cseréljük le? Mi lehet az oka?

Figyelt kérdés
higany, hidrológia, hidrosztatika

2012. márc. 22. 12:56
 1/2 anonim ***** válasza:
Milyen pontosságról beszélsz?Semmiféle pontosság nem változik meg csak a légnyomás helyett vízoszlop nyomást fog mérni.
2012. márc. 22. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Nem tudom pontosan mire gondolsz. Elméletben ha egy higanyos nyomásmérőben lecseréljük a higanyt vízre a pontosság nem változik.


DE


A leolvasási pontosság változhat.


Nem fogok utána számolni, csak hasra vágok ! ! ! de szemléltető példának jó-lesz.


tegyük fel, hogy egy higanyos nyomásmérő adott nyomáskülönbségre 1 mm-ert tér ki, de mivel minden mérés hordoz magában hibát, azt mondom, hogy 1 +/- 0.5mm a leolvasási pontosság.(

Tegyük fel továbbá, hogy a ismerem a mérendő értéket, 133pascal.)


Tehát a mérésem 133 +- 67,5 pascal eredményt mutat.


vagyis 190 pascal és 70 pascal közt mértem valamit, de nem tudom eldönteni mit.


ekkor lecserélem a higanyt vízre, majd újra leolvasom a kapott értéket.

13,5mm. Mivel a szemem ugyanolyan jó, mint előző mérésnél, azt mondhatom, hogy a mért érték 13,5 +- 0,5mm.


Visszaszámolva ezt nyomássá azt kapom, hogy a mért érték valahol 137 és 127 pascal közt van. (persze tudom hogy én 133-at akartam mérni de nem ez a lényeg.)

Víz: 127-137 (10 pascal differencia)

Higany: 70-190 ( több mint 100 pascal differencia)


Látható, hogy a víz leolvasási pontossága nagyobb mint a higanyé, de a higany sála terjedelme nagyobb mint a vízé! ! ! !


( itt nem magának a műszernek a pontosságáról, hanem az én leolvasó képességem pontosságáról van szó ! ! ! !)

2012. márc. 22. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!