Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az EPR-paradoxont miért nem...

Az EPR-paradoxont miért nem lehet használni fénynél gyorsabb adatátvitelre?

Figyelt kérdés

2012. ápr. 1. 00:35
 1/4 anonim ***** válasza:
0%
Mi az az EPR paradoxon?
2012. ápr. 1. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Attól, hogy megméred az egyik elektront, és ezzel megzavarod a másikat, még nem tudsz információt szállítani. Azt az információt ki is kell nyerni ugyanis, ráadásul egy egyidejű méréssel, és sose tudhatod, hogy melyik eletron zavarta meg a másikat.



(Első válaszoló: ha nem érted a kérdést, és annyira sötét vagy, hogy ráguglizni sem bírsz, akkor inkább ne válaszolj...)

2012. ápr. 1. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Azért ez egy érdekes kérdés.

Képzeljünk el egy olyan gépet, amelyik párban kelti az elektronokat, majd az egyik egy művonalon kering helyben, a másikat kilövi a Marsra.


A Marson, ha üzenni akarnak, a következőt teszik:

nullás bit: békén hagyják az elektront (kering tovább egy művonalon pár másodpercet),

egyes bit: megnézik az elektront.

Amikor ezt megteszik, az elektron földi párja, amelyik már órák óta kering a művonalon, azonnal fix helyzetbe áll (vagy nem, ha nem nézik meg).

Tehát elvileg azonnal kinyerhető az információ belőle, nem kell kivárni az órákat, mivel azt ki lehet mutatni, hogy még párban van-e az elektron, vagy már fix helyzetben. Amint látszik, azt nem használtuk fel, hogy milyen helyzetbe kerül az elektron a mérés után, mivel ebből nem nyerhető információ.


A megoldásnak az a hátránya, hogy folyamatos kapcsolatban kell lenniük, persze hibajavítással, mivel útközben is eltűnhetnek elektronok - viszont elvileg így oda-vissza időkésleltetés nélkül lehet beszélgetni.


Vagy pedig hol a hiba a gondolatmenetben?

2012. ápr. 1. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
0%

A korrelált fotonpár lényege éppen a fénynél gyorsabb adatátvitel. Használva van.


Mi pedig akkor fogjuk komoly adatátvitelre használni, ha feltaláltunk hozzá pár dolgot.


Amikor a kvantum-korreláció létét megtudtam, nekem is hamar eszembe jutott a fénysebességet mellőző kommunikáció. Rögtön mondtam is példának az űrszondákkal való közeljövőbeli kommunikációt, amikor nem kell megvárnunk a fényterjedés idejét.


Aztán hallottam, hogy mások is - a világ legnagyobb fizikusaiig bezárva - szintén emlegetik az ilyen űrszonda megépítését.


De hogy mi mindenre használható, a lehetőségek beláthatatlanok. Nyilvánvalóan használni fogjuk, mert észleltük, hogy amúgy nem kell feltalálni semmit, mert már feltalálta előttünk a természet. Nekünk csak - pár technikai vívmányt bevetve - rendszerbe kell állítanunk.

2015. dec. 8. 02:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!