Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Figyelemmegosztás. Létezik,...

Figyelemmegosztás. Létezik, vagy sem? A nők képesek rá, a férfiak pedig nem?

Figyelt kérdés

Az egyik lány osztálytársammal már néhány napja jókat vitázunk,mert szerinte a nők jobban képesek megosztani a figyelmüket,mint a férfiak.Én elmondtam neki többször is az álláspontom,tehát,hogy a figyelmet nem lehet megosztani,csak váltogatni,hogy éppen mire koncentrálunk.Azt is felhoztam,hogy nemtől függetlenül tanulható a feladatok közötti váltogatás.Utána is néztem,és több forrást is találtam az interneten az igazamról,de arról nem,hogy a nők képesek lennének megosztani a figyelmüket.(Vagyis találtam,de semmi olyat,ami meg is magyarázná,a legtöbb helyen csak mondják,mint ahogyan a hétköznapi életben is sokan szajkózzák ezt a tévhitet.)

Ezzel szemben ő csak azt tudja mondogatni,hogy ez tudományos tény,és nézzek utána.Meg ilyen alap dolgokat,hogy matekórán beszélget,mégis megérti amit a tanár mondd... Meg,hogy olvasás közben érti,hogy mit mondanak neki mások... (Ja meg azt,hogy elmesélte a családjának,és ők kiröhögtek engem,hogy milyen buta vagyok,hogy még azt sem tudom,hogy a nők meg tudják osztani a figyelmüket :) )


Kérlek titeket,hogy ti is írjátok le az álláspontjaitokat,és ha lehet,akkor érveljetek is,és támasszátok is alá a véleményeiteket. Előre is köszi :D


2012. ápr. 2. 20:31
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
83%

Tényleg van egy ilyen vélekedés, ami több kontinensen is ismert, hogy a nők több dolgot is tudnak csinálni egyszerre, a férfiak meg csak egyet. De ez egyáltalán nem tudományos tény, ráadásul ez olyan, mintha kijelenteném, hogy a férfiak erősek, a nők meg gyengék.


A tipikus példa, hogy a nő tud főzni, gyerekre odafigyelni, vasalni egyszerre. A férfi meg ha újságot olvas akkor csak arra tud odafigyelni.


De mi a helyzet a dobolással? A legtöbb dobos az férfi (de vannak nagyon jó női dobosok is). Az igazi figyelemmegosztás/függetlenítés pl a dobolás. Megnézném hogy egy tipikus háziasszony mennyire tudna dobolni pl :)


Vagy akár felhozhatnám példának a world of tanks online játékot. Ott is sok dologra kell figyelni, sok dolgot kell számításba venni egyszerre.


Emellett ott van az is, hogy a férfiak általában jobban szeretnek odafigyelni egyvalamire. A nők pedig ha ilyenkor hozzájuk szólnak valami hülyeséggel, akkor a férfi nem reagál rá. De megnéznék egy igazi gamer csajt, akit ha a legnagyobb lövöldözés közepette megkérdeznék hogy hanyadik polcon van a hűtőben a vaj, hogy reagálna :D


Szóval összefoglalva: ezt a dolgot csak a nők találták ki, hogy (megint) valamiben jobbak legyenek a férfiaknál. :P no offense

2012. ápr. 2. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 A kérdező kommentje:
Én is hasonló véleményen vagyok.
2012. ápr. 2. 20:56
 3/25 anonim ***** válasza:
76%
Erről a vélekedésről már én is olvastam több helyen, de mivel is lehetne ezt mérni? Teljesítménytesztekkel és szituációs játékokkal. Így pedig attól félek, hogy nagyjából döntetlen lenne a meccs. Valószínűsítem, hogy - evolúciós okokból - a nők jobban meg tudják osztani a figyelmüket, de csak bizonyos szituációkban. Ez a gyerekneveléssel (szoptatással, gondozással) lehet összefüggésben, mer ilyenkor egy nőnek hatodik, de talán hetedik érzéke is van. :D
2012. ápr. 2. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 A kérdező kommentje:

Én ezt a gyereknevelős dolgot a tanult képességekhez sorolom,mivel egy kezdő anyuka,és egy 5. gyermekét nevelő anyuka között biztosan ég és föld a különbség a figyelemmegosztás terén. A nők jobban rá vannak szorulva a figyelmük megosztására,ez tény,és ezért meg is tanulják megosztani a figyelmüket. Ha a férfiak rá lennének szorulva,ők is ugyan úgy meg tudnák tanulni a "figyelemmegosztást". Tehát semmi vele született képességük nincs a nőknek sem ezen a téren-szerintem.

A figyelemmegosztást azért tettem idézőjelbe,mert szerintem a figyelmet nem lehet megosztani. Rutinfeladatok és nagyon könnyű feladatok között meg lehet valamennyire,de pl egy nehéz matekpéldát megoldani,és közben egy megtanult verset úgy elmondani,hogy egyik tevékenység ne akadályozza egy picit is a másikat lehetetlen. Lehet,hogy vannak,akik képesek rá,de az nagyon-nagyon ritka lehet,és ez nagyon nem jellemző. Persze ha valaki mást gondol,írja meg,továbbra is várom a véleményeket!

2012. ápr. 2. 21:29
 5/25 anonim ***** válasza:
96%
Exnőmmel ezt egyszer leteszteltük. Mentek a hírek a rádióban és közben újságot olvastunk. Egy perc után megbeszéltük, hogy melyikőnk mennyit fogott fel az olvasott és hallott dolgokból. Én szinte semmit, mert folyamatosan váltogatnom kellett, hogy melyikre figyelek, így egyikre sem tudtam igazán. Ő mindent megértett abból, amit olvasott és hallott.
2012. ápr. 3. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
60%
Igazad, van. Szerintem ezt tényleg nem lehet mérni. Másrészt, az ezzel kapcsolatban fellelhető írások erősen a bulvár, kategóriába tartoznak, ahogy én találtam. Illetve egy sokat ismételt közhely, ami lassan abszolút igazsággá válik. Holott valószínűleg semmi alapja nincs. Apum Egyszerre szokott rádiót hallgatni (nem zenejátszós), + Zenét, + újságot olvas (nem blikket), És néha még Anyum is beszél hozzá. Én is tudok legalább 3 dolgot csinálni egyszerre. Az hogy a nők vasalnak, gyereket nevelnek, meg közben fő a leves, meg mos a gép. Mindennek semmi értelme. Ebből egyik sem igényel koncentrációt. Lehet hogy van valami olyan a dolog mögött sztem inkább, hogy a nők felszínesebben intézik a dolgokat, a férfiak meg inkább szeretnek kicsit elmélyülni abban amit csinálnak. (Magánvélemény). A Barátnőd pedig kérd meg ha olyan biztos ebben. Mutasson legalább egy tudományos, szellemben megírt lektorált kiadványt, és ne veled kerestessen. :)
2012. ápr. 3. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
Én se láttam még bulváron és szóbeszéden kívül h a nők többfelé tudnának figyelni. Hasonlóképpen gondolom mint a fenti hozzászólók, ha van is ilyen különbség azt az egyéni életkörülmények alakítják ki, egyformán férfiban és nőben.
2012. ápr. 3. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
100%

Te a legfontosabb, első számú tudományos tényt nem ismered kellően: egy nőnek SOHA ne mondj ellent. SOHA. Nekik mindig igazuk van. :)

A kérdés innentől kezdve lényegtelen, de azért bizonyos "figyelemmegosztás" valóban létezik, és nemtől független. Koncentráció mértéke válogatja, mennyire képes egy-két-több dolgora figyelni valaki. Részben gyakorlás kérdése, részben "alkati" (ez persze nehezen kimutatható, hogy önfejlesztést takar, vagy esetleg veleszületett).

A nők jobban "rászorulnak" arra, hogy több dologra koncentráljanak, mert a háztartásban minden egyszerre történik. Illetve a gyereksírást minden körülmények között meghallják (érzékenyebb rá a fülük - az éjszaka közepén is felébrednek rá), ezért ez lehet a látszólagos háttere, hogy ők jobban meg tudják osztani a figyelmüket, mert lám, főzés közben megy a mosógép, mégis meghallja a kiságyban a gyereket. A férfiak ilyenre általában nincsenek rákényszerítve, de ott van pl. a vezetés, ami azért több irányú koncentrációt igényel.

Mindazonáltal azok hangoztatják a női figyelemmegosztás tudományos tényét (amit soha tudományosan nem vizsgált senki, vagy nem így hívta), akik nő létükre alig képesek erre. Barátom anyukája pl. meggyőződéssel állítja, hogy egyszerre hat dolgora képes párhuzamosan figyelni, de ha telefonál, vagy megy a tévé, akár meztelen hastáncot is elő lehet adni, fel sem tűnik neki.


Szóval van olyan, hogy több irányú koncentráció, de nem vizsgálható, hogy mennyire tanult, és mennyire nem (mert van veleszületett komponense is), vagy amit nem tanultnak hiszünk, az nem egy rejtett önfejlesztés hatása. Hogy mi lehet a pontos mechanizmusa, ti. váltogatott koncentráció, vagy felületesen minden inger egyszerre történő feldolgozása, nem tudom. Az biztos, ha koncentrálsz, hogy rájöjj, képtelen vagy "figyelemmegosztani". :)

2012. ápr. 3. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:

Ez egy nagy kamu.

A nők idekapnak odakapnak de nem képesek figyelni ugyanúgy több dologra. Sokszor volt már hogy magyaráztam nőnek mikor olvasott és rákérdeztem miről beszéltem. Utolsó mondatot visszamondta. Hmm...

De visszakérdeztem hogy miről beszéltem lövése nem volt..

A nők olyan szétszórtabbak meg belefognak egyszerre 100 dologba és ezért tűnik úgy mintha több dologra tudnának figyelni.

2012. ápr. 10. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:
Hát az biztos, hogy én egyszerre csak egy dologra tudok odafigyelni és ha valaki megpróbál arra kényszeríteni, hogy egyszerre akár csak két dologra figyeljek oda, akkor teljesen leblokkolok. A húgom azt állítja, hogy neki nem gond egyszerre több dologra figyelni és nem is nagyon érti, hogy ez nekem miért nem megy. Amúgy megjegyzem, felületesebb is nálam.
2012. ápr. 10. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!