Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan van ez a dolog? (színké...

Hogyan van ez a dolog? (színképelemzés)

Figyelt kérdés

Most láttam a Discovery Sciensce-n a Morgan Freeman féle műsort. Abban arról volt szó, hogy színképvizsgálatkor az északi és a déli féltekén vizsgálva ugyanaz a színkép máshol tartalmazta a színképvonalakat. Ebből erősen leegyszerűsítve arra következtettek, hogy a fény mégsem annyira állandó sebességű, mint eddig hinni lehetett.

Most ez akkor hogyan is van?



2012. ápr. 19. 00:41
 1/5 anonim ***** válasza:

Az biztos, hogy nem állandó sebességű, mint semmi sem a világon. A fény mitől lenne kivétel? Az más kérdés, hogy könnyebb vele úgy számolni ha állandónak vesszük.

Egyébként valószínű, hogy az idők folyamán egyre csökkent is a sebessége, ezt állítólag mérésekkel is igazolták, régebben többnek mérték, mint manapság. Hiába, az univerzum lejár, mint egy felhúzott óra.

2012. ápr. 19. 05:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
26%

Utolsó, ügye ezt te sem gondolod komolyan, hogy idővel lassul a fény sebessége? :D


Ha így lenne, és pláne, az emberi léptékben történne (hiszen alig 100 éve tudjuk vizsgálni a fény sebességét valóban használható eszközökkel, sőt, még 100 év sincs) akkor az elmúlt sok-sok milliárd évben mégis mennyi lenne a fénysebesség?


Egyszerűen arról van szó, hogy egyre pontosodnak az eszközeink, és egyre jobban ki tudjuk szűrni a hibafaktorokat.


Kérdező, a fény egyáltalán nem állandó sebességű, de ezt senki sem állította. Minden közegben más és más, levegőben pl gyorsabb, mint vízben. Sőt, még a tökéletlen vákuumban sem lesz egyenlő sebességű, hiszen itt-ott azért fog atomokkal ütközni, ami "lassítja" a haladását. Közel tökéletes vákuumban viszont a fénysebesség állandó.

2012. ápr. 19. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Nem láttam a műsort, de ha a színképvonalak elcsúsznak, az nem feltétlenül a fény sebességének változása miatt van, hanem a fényforrás sebességének változása, vagy különböző erősségű gravitációs tér miatt. Szóval elképzelhető, hogy ha földi fényforrást vizsgáltak, akkor pl. az eltérő gravitáció miatt volt.
2012. ápr. 19. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
0%

Az erős egyszerűsítésed sántít.


Vegyünk egy mozgó vonatot, ami hangjelzést ad le. A doppler effektus miatt a hangja amíg feléd közeledik magasabb, amikor távolodik tőled, akkor meg mélyebb a valósnál. Ez persze nem jelenti azt hogy hozzád a hangja gyorsabban vagy lassabban érne oda! Ugyanannyi a feléd elinduló hanghullámok sebessége akár közeledik akár távolodik az a vonat. A mozgás miatt viszont a frekvenciája változik meg értelemszerűen, amit bizony jól hallani is.


Nos, nincs ez másként a fénnyel sem. A sebessége tehát nem változik csak a frekvenciája. Ha távolodik tőlünk, akkor a hullámhossza növekszik azaz eltolódik a vörös felé. Míg ha közeledik, a hullámhossz rövidül, azaz eltolódik a kék felé.


Ez ennyire egyszerű.


maci

2012. ápr. 19. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. De újra meg kellene néznem a műsort, hogy pontosan elmondhassam, hogy mi is volt benne.

Amúgy én is tudom, hogy a fénysebesség ha nem vákuumban mérjük, akkor kisebb. De itt nem erről volt szó. A téma a féreglyukak kérdése volt, és annak kapcsán jött ez szóba.

2012. ápr. 19. 12:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!