Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nincs annyi kék színű...

Miért nincs annyi kék színű növény, mint minden egyéb más színű?

Figyelt kérdés
P. feltűnően kevés kék (és nem lila, hanem igazi kék) sznű virágot ismerünk, míg pirosból vagy akár rózsaszínből is tucatjával fel tudunk sorolni. Miért van ez így, és milyen kék színű virágokat ismertek? (Akár magyar névvel nem rendelkezőket is.)

2012. ápr. 25. 22:35
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
Látod, ezt nem tudom megmondani. Az biztos, hogy a rózsa színe például függ a fénytől is, mert a napfényes szobában sötétpiros minirózsám a kevésbé világos bérelt lakásomban már csak sápadtpiros lett. De hogy a kék és a lila között van-e ilyen vagy hasonló összefüggés, arról fogalmam sincs.
2012. ápr. 25. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 A kérdező kommentje:
Valami bibi itt tuti van. Pár éve rendeletm egy kertészeti újságból lila színű rózsát. Ki is szállították, el lett ültetve, augsztusban lettek szép...fehér bimbói. (Persze elképzelhető, hogy szimplán átcsesztek.)
2012. ápr. 25. 23:48
 13/22 A kérdező kommentje:

Bár itt is keverik a kéket a lilával, de ezért szemgyönyörködtető:

http://www.youtube.com/watch?v=wMHhFJYRLps


:):):)

2012. ápr. 26. 00:07
 14/22 anonim ***** válasza:
Kék például:encián, plumbágó, len, búzavirág, katáng, télizöld meténg, kék gyöngyvirág, ibolya, borsófürt, óriás kékcsillag (csillagvirág, scilla), kobalt zsálya, kék sudárzsálya, hófény (Chionodoxa), krókusz, kék Puskin-virág, levendula. Van kék hajnalka, írisz, jácint, árvácska, szarkaláb, törpe nőszirom, szellőrózsa, de én például általában kéknek látom a lilaakácot is.
2012. ápr. 26. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
Elvileg minimálisan befolyásolja a szirmok színét a talaj ph értéke, legalábbis néhány virágnál. De nagyon nagy különbségeket nem okozhat.
2012. ápr. 26. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
100%
Genetikai megközelítésből: szelekciós nyomás hat a kék színre, magyarul a kékszínű növényeket nem szállják a rovarok és elpusztulnak, ezért csökken az arányuk a többi színnel szemben.
2012. ápr. 26. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
100%

Összetett a kérdés. A méhek színlátása más, mint az emberé, lényegében a pirosat látják kéknek (ott van érzékenységi maximum). Ennek megfelelően a kéket simán összekevernék a pirossal. De a pirosat "egyszerűbb" előállítani (nem feltétlenül kell antocián és dihidrofalvon-reduktáz), akkor miért ne abba fektetnének be? Mellette a sárga még fontos szín (az UV-spektrum miatt), illetve a fehér - ezekhez aztán igazán alig kell valami színanyag.

(Lilát is többféle enzimmel lehet előállítani, az is feltehetően azért gyakoribb.)

2012. ápr. 26. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
100%
A fekete tulipán nem természetes úton létrejött fajta, hanem nemesítők keresztezései során megalkotott hibrid. Nem konkrét fekete, hanem lila, csak a színanyagok koncentrációja következtében látszik annak. Feltételezem a Tulipa 'Queen of the Night' vagy a 'Black Parrot' fajtákra gondolsz, mert tudomásom szerint ezek a "legfeketébbek." Iris Barbata hibrideknél is előfordul, itt már sokkalta sötétebb árnyalatokban, vagy Hemerocallisoknál, de ezek a színek - lévén mesterségesen előállítottak - nem szolgálják a fajfenntartást. Természetes közegben aligha alakultak volna ki. Egyéb növények esetében természetesen meghatározott szerepet tölt be a fény, vagy a talaj minősége, sötét színű virágok árnyékban még sötétebbnek látszanak, mert nincsenek kitéve a káros UV sugárzásnak amely roncsolná a virágok színanyagait. A pH értéktől erősen függő növény a hortenzia, savas talajban kék virágokat fejleszt, meszesben rózsaszínt, semlegesben elméletileg lilát, vagy hol ilyen, hol virágot hoz. Attól függően, épp milyen behatás érte a növényt. Apropó, a képen szereplő kék virágnak köze sincs a Vinca (meténg) nemzetséghez, mert ez egy tárnics faj, egész pontosan egy Gentiana nivalis.
2012. máj. 19. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:
Szerintem a kerti borágó a háromszínű szulák és a törpe lobélia
2015. máj. 4. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:

Az antocián nevű színanyagok kék~lila~piros árnyalatokban jelennek meg. A pH hat az átalakulásukra, ám ha a talaj pH-ja nagyon megváltozik, akkor az egész növény elpusztul, tehát a természetben ez nem befolyásolhatja őket.

A keresett tényező a talaj ásványi anyag tartalma: a fémionok képesek bekapcsolódni az antocián molekulákba, így változtatva meg a szerkezetüket. Tehát a fémionok mennyisége határozza meg, hogy a featékmolekula mennyire hajlik át pirosból kékbe, vagy fordítva.


UI.: a színanyagokat termeltető gének (akárcsak a legtöbb gén) az adott környezet számos ingerétől függenek: hőmérséklet, beeső fény szöge és ereje stb.

2020. márc. 6. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!